۵ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۵۶

تولیدکنندگان خواستار لغو قرارداد تجارت ترجیحی با ترکیه شدند

مجمع کارآفرینان ایران با اعتقاد براینکه قرار ترجیحی ایران و ترکیه غیر عادلانه است از معاون اول رئیس جمهور خواستار لغو آن شدند.

به گزارش عیارآنلاین، حمید رضا غزنوی دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران در نشستی خبری با اشاره به اینکه به اعتقاد تولیدکنندگان داخلی قرار ترجیحی ایران و ترکیه غیر عادلانه و باید لغو شود، اظهارداشت: کشور دارای پتانسیل و ویژگی بالایی است به همین منظور نباید بازار خود را به راحتی در اختیار محصولات خارجی قرار دهیم.

گمرک - ترانزیت - واردات و صادارت

وی با تأکید بر اینکه قرارداد ترجیحی ایران و ترکیه در دولت گذشته تدوین شده بود، افزود: وزیر صنعت از همان روزهای نخست فعالیت خود درخواست بازنگری این قرارداد را داشت اما متأسفانه  این قرارداد بدون بازنگری مناسب به اجراء رسیده است.

غزنوی اضافه کرد: ایران در این قرار داد با موافقت طرف ترکی در کاهش ۵۰ تا ۱۰۰ درصد تعرفه ها محصولات کشاورزی از جمله انواع گل کلم، خیار، بادمجان و بذر گیاه به همراه محصولاتی دیگری همانند بادبادک ، آدامس، آب پنیر ، انجیر و تخم پرندگان به ترکیه صادر می کند.

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران با اشاره به اینکه اما ترکیه در این قرارداد با زیرکی صادارت محصولات صنعتی خود را به ایران انجام خواهد داد، تصریح کرد: توافق شده ترکیه به ایران کالاهایی از جمله : درب و پنجره، انواع لاستیک، ظروف شیشه‌ای و فلزی، انواع منسوجات نساجی، انواع پیچ ، صفحات آلومینیوم، موتورهای صنعتی ، انواع مبلمان صادر کند.

وی در ادامه صحبت‌های خود اضافه کرد: در این قرار داد واردات لوازم خانگی از جمله انواع فریزر و یخچال به همراه  اجاق با سوخت گازی و ماشین طرفشویی هم درج شده است این در حالی است که ایران هم اکنون در تولید اجاق گاز حرف نخست را در بازار زده و حتی در حوزه ماشین لباسشویی هم با ظرفیت ۳۰ درصدی ۱و نیم برابر نیاز داخل اقدام به تولید می‌کند.

غزنوی با تأکید بر اینکه در ۵ ماهه نخست امسال تراز تجاری ایران منفی و به میزان ۳ میلیارد دلار بوده است، اظهارداشت: این ارقام نشان می دهد که هر ساله حجم واردات کشور افزایش یافته که مسئولین برای حمایت از تولید داخلی باید تدبیر مناسبی را برای جلوگیری از این امر به کار گیرد.

دبیر کل مجمع کارآفرینان ایران ضمن اشاره به اینکه کمیسیون ماده یک سازمان توسعه و تجارت باید برای حمایت از تولید داخلی بازنگری های مناسبی را در کتابچه تعرفه ها انجام دهد، افزود: هم اکنون تعرفه واردات کالاها به ضرر تولید داخلی است.

وی اضافه کرد: نامه نگاری ها خود را برای لغو قرارداد ترجحی ایران و ترکیه آغاز کرده ایم و امیدواریم بتوانیم در اسرع وقت رضایت مسئولین را در لغو این قرارداد بدست آوریم.

متن نامه مجمع کارآفرینان ایران به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور برای لغو قرار داد ترجیحی ایران و ترکیه به شرح زیر است:

جناب آقای مهندس جهانگیری

معاون اول محترم ریاست جمهوری ایران

با سلام و احترام،

به استحضار می رساند؛ موافقتنامه تجارت ترجیحی فی ما بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ترکیه که براساس نامه شماره ۲۸۶۴۱/ت ۵۰۲۹۰ تاریخ ۹۳٫۰۳٫۱۸ آن مقام محترم و پیرو آن نامه مورخ ۹۳٫۰۸٫۲۸ به شماره ۹۳/۱۰۰/۴۶۹۳۴ معاون محترم توسعه روابط اقتصادی وزارت صنعت، معدن و تجارت، ابلاغ شد، به مثابه آب سردی بود که بر شعله‌های گرمابخش حمایت از تولید ملی ریخته شد علی رغم وجود حمایت‌های لسانی دولت محترم یازدهم از تولید ملی و تولیدکننده داخلی تا به امروز، متأسفانه اجرای این توافق عملا خط بطلانی شد بر تمامی امیدهای شکل گرفته چرا که در شرایط اقتصاد مقاومتی بیشتر محصولات وارداتی با ۳۰ درصد کاهش مأخذ حقوق ورودی اجازه ورود به کشور را پیدا کرده‌اند.

شایان ذکر است اقلام مورد تخفیف از طرف ترکیه در این موافقتنامه، بیشتر محصولات و مواد غذایی است که از فصل سوم کتاب مقررات صادرات و واردات تا فصل ۲۲(مجموعا ۱۴۰ قلم کالا) را شامل می‌شود در حالیکه در فهرست مورد تخفیف توسط ایران فصل ۳۰ تا فصل ۹۴ (مجموعا ۱۲۵ قلم کالا) که آن هم تماما محصولات صنعتی و کالاهای سرمایه‌ای است را دربرمی‌گیرد، نکته حایز اهمیت اینکه کاهش تعرفه کالاهای ایرانی جهت ورود به ترکیه یکبار از جانب طرف مقابل انجام می‌شود ولی آنچه که از فهرست طرف ایرانی می‌توان مشاهده کرد اجرای پلکانی جهت هرسال است یعنی کاهش هر سال نسبت به سال پایه انجام می‌گیرد که این نیز خود فاجعه دیگری است و کفه ترازو را به نفع طرف خارجی سنگین‌تر می‌کند.

این موضوع حاکی از اینست، چنین موافقت نامه‌ای که در تنظیم آن نظر معاونت محترم تولید وزارت صنعت معدن و تجارت نیز لحاظ نشده، با تمام توان تولید را نشانه رفته است در واقع توافق ناعادلانه، در شرایطی که طرف خارجی امتیازات متعددی چون منابع مالی ارزان قیمت و فراغت از هرگونه تحریم و محدودیتی در واردات و صادرات و دسترسی به بازارهای آزاد را در اختیار دارد. چیزی جز اعطای امتیاز برای رشد صنعت در کشور ترکیه را دربرنخواهد داشت.

دغدغه امروز ما متولیان تولید این است که ثمره سالها برنامه ریزی و عزم و اراده دلسوزانه کشور برای تقویت و تثبیت تولید ملی، با عملیاتی شدن این طرح بیش از پیش محور شود و در این شرایط انجمن‌ها و تشکل‌های زیادی درگیر بحران و چالش شوند و بعید است که با تداوم این رویکرد دیگر رمقی برای تلویدی در کشور باقی بماند.

لذا خواهشمند است با عنایت به حمایت‌های بی دریغ و رویکرد آینده نگری که در تقویت تولید برای چرخش چرخ‌های صنعت در این کشور از شما سراغ داشته‌ایم، همچون همیشه بذل محبت فرمائید و با پشتیبانی قاطع از صنایع داخلی دستور لازم برای حل این مشکل صادر فرمایید.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: