عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تأکید کرد:

افزایش پلکانی قیمت حاملهای انرژی برای افراد پرمصرف

دولت می خواهد همان روال سابق را در پیش بگیرد و روش غیر قانونی خودش را ادامه دهد، ولی نظر ما بر اجرای قانون است تا قیمت برای نیازهای ضروری پایین باشد، اما برای افرادی که مازاد ضرورت مصرف دارند، بایستی بصورت پلکانی افزایش پیدا کند.

به گزارش سرویس انرژی عیارآنلاین، مدتیست که لایحه بودجه سال ۹۴ از سوی دولت به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است و نمایندگان مجلس تا چند روز پیش در کمیسیونهای تخصصی به بررسی مواد این لایحه می پرداختند. از اوایل این هفته، لایحه بودجه به کمیسیون تلفیق مجلس آمد تا پس از بررسی توسط نمایندگانی از کمیسیونهای مختلف، به صحن علنی برود.

موسی الرضا ثروتییکی از موضوعاتی که در جریان بررسی لایحه بودجه در مجلس شورای اسلامی مطرح است، نحوه اجرای گام سوم قانون هدفمند کردن یارانه هاست. موسی الرضا ثروتی، عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، در این خصوص به خبرنگار عیارآنلاین گفت: طریقه توزیع یارانه ها در حال حاضر عادلانه نیست. در بودجه سال ۹۳ نوشته شده است که دولت فقط به نیازمندان یارانه دهد، اما دولت از این قانون تخلف کرده است. البته این تخلف دولت به قوه قضاییه معرفی خواهد شد.

ثروتی ادامه داد: وقتی قیمت ها بالا رود، قطعا مصرف هم پایین خواهد آمد و این رابطه مستقیم دارد که هر چه قیمت بالا رود مصرف پایین خواهد آمد. یک سری نیازها با توجه به الگوی مصرف ضروری است، منتها مازاد بر الگوی مصرف، اضافه است و هرکسی که اضافه مصرف کند، باید اضافه پرداخت کند.

وی توضیح داد: یک نیاز ضروری وجود دارد که آن را باید با قیمت کمتر در اختیار مردم قرار داد تا نیازهای ضروری مردم تامین شود، اما برای نیازهای بالاتر از الگوی مصرف هر چه بیشتر مصرف کنند، باید قیمت بالاتری پرداخت کنند. مثلا الآن از جیب بیت المال برای تولید برق هزینه می شود و این به افراد پرمصرف داده می شود. برای افراد پرمصرف بایستی قیمت ها را به حدی بالا ببرند که هزینه تمام شده را پرداخت کنند. هرچه قیمت ها افزایش پیدا کند، صرفه جویی نیز افزایش پیدا خواهد کردو این دو با یکدیگر رابطه مستقیم دارند.

ثروتی با تأیید کارآمدی نظام قیمت گذاری پلکانی افزایشی (IBT) گفت: دولت می خواهد همان روال سابق را در پیش بگیرد و روش غیر قانونی خودش را ادامه دهد، ولی نظر ما بر اجرای قانون است تا قیمت برای نیازهای ضروری پایین باشد، اما برای افرادی که مازاد ضرورت مصرف دارند، بایستی بصورت پلکانی افزایش پیدا کند.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: