دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت و گویی اعلام کرد

سهم آموزش و پرورش از بودجه کل کشور متناسب نیست

دبیر کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مجلس شورای اسلامی گفت: سهم آموزش و پرورش از کل بودجه کشور ۹٫۷ درصد است که این متناسب نیست و باید با افزایش اصولی و منطقی این سهم گامی بزرگ برای آموزش کشور برداریم.

به گزارش عیارآنلاین، در حال حاضر بودجه وزارت آموزش و پرورش تنها کفاف دستمزد و حقوق نیروها را می‌دهد و باید برای رفع مشکلات آموزشی کشور بودجه بیشتری برای سالهای آینده در نظر گرفته شود. وزارت آموزش و پرورش هم مانند وزارت بهداشت نیازمند دریافت بخشی از کمک هایی است که در برخی قوانین وجود دارد. بودجه فعلی آموزش و پرورش متناسب نیست.

علیرضا سلیمی

اینها بخشی از سخنان حجت الاسلام و المسلمین علیرضا سلیمی، دبیر اول کمیسیون آموزش و تحقیقان مجلس شورای اسلامی در حضورش در پانا است که مشروح کامل این گفت و گو را در زیر می خوانید:

آقای سلیمی بحث بودجه آموزش و پرورش یکی از مسایل مهم در بهبود کیفیت بخشی است، توضیحاتی در این باره بدهید؟

در این حوزه، امسال بودجه آموزش و پرورش بیش از ۲۴ هزار میلیارد تومان بوده است که در بخشی این بودجه کاهش و در بخشی دیگر افزایش یافته است. اما در مجموع بیش از ۹۰ درصد از این بودجه صرف امور جاری می شود که خود می تواند برای کشور زنگ خطری به حساب آید.

نگاه به آموزش و پرورش صحیح نیست

در آموزش و پرورش و در بحث بودجه با چند مشکل مواجه هستیم. نگاه به بودجه آموزش و پرورش صحیح و دقیق نیست و باید این نوع نگاه تغییر کند. در آموزش و پرورش هزینه کردن بودجه سرمایه گذاری است زیرا ساخت نسل آینده و تربیت را عهده دار است. منابع انسانی در جامعه بسیار مهم است که در آموزش و پرورش بوده و باید مورد توجه قرار گیرد.

مشکل دوم در بودجه، بحث سازمان و ساختار آموزش و پرورش است که عمده بودجه تخصیصی در این وزارتخانه صرف مسایل جاری می شود و در سرمایه گذاری کلان در آموزش و پرورش دستمان خالی می ماند.

سهم آموزش و پرورش از کل بودجه متناسب نیست

سهم آموزش و پرورش از کل بودجه کشور ۹٫۷ درصد است که این متناسب نیست و باید با افزایش اصولی و منطقی این سهم گامی بزرگ برای آموزش کشور برداریم. برخی پیشنهادات را در کمیسیون آموزش و تحقیقات مطرح کردیم تا این بودجه افزایش اصولی داشته باشد و از سوی دیگر هم در بحث بودجه کشور، دولت بتواند این درصد بودجه آموزش و پرورش را صرف کارهای دیگر کند.

آموزش و پرورش باید درآمد پایدار داشته باشد

ما باید در آموزش به فکر درآمدهای پایدار باشیم به طور مثال بخشی از مالیات هایی که از واردات کالاهای لوکس ، هزینه های مربوط به عمران و آبادانی شهرها، تعرفه واردات خودروها ، واردات اقلام غیرضروری مثل کلاه، عصا و … است، پولی به آموزش و پرورش اختصاص یابد. البته این موضوعات در حد پیشنهاد بود و می توان برای بودجه سال های آینده مدنظر قرار داد.

به طور مثال وزارت بهداشت توانست از بخش ارزش افزوده مبلغ خوبی را روی بودجه خود تعیین کند و بدست بیاورد که همین باعث شد سهم بودجه آنها در بودجه کل کشور تا ۱۴ درصد افزایش یابد و چرا این افزایش ها درآموزش و پرورش صورت نگیرد.

در حال حاضر بودجه سال ۹۴ ارائه شده و معمولا در هر بودجه حدود ۷ یا ۸ درصد لوایح تغییر می کند و بعید است که اتفاق خاصی در این زمینه بیفتد.

آقای سلیمی درباره واگذاری مدارس دولتی به بخش خصوصی چه نظری دارید؟

واگذاری مدارس به بخش خصوصی عاقبت خوشی ندارد مثلا چند مورد از سوالاتی که پیش می آید این است که وقتی یک معلم در چندین مدرسه تدریس می کند حقوقش را از کدام مدرسه باید بگیرد، یا سوال دیگر اینکه وقتی مدیری بازنشسته می شود حق بازنشستگی را چه کسی می دهد .

این ها بدعت نامطلوبی برای آموزش کشور است و باید در این زمینه تجدید نظر صورت گیرد. مثلا از وزارت آموزش و پرورش درخواست گزارشی مربوط به نیم درصد مدارس کشور که خصوصی شدند، کردیم که هنوز مطلبی ارائه نشده است.

واگذاری مدارس به بخش غیردولتی را چطور ارزیابی می کنید و آیا کیفیت آموزشی مناسب است؟

در کشورهای دیگر کیفیت آموزش بالاتر است چراکه آموزش و پرورش در اختیار شهرداری ها است و آن ها نظارت و مدیریت می کنند. در بحث واگذاری مدارس به شهرداری ها باید شهامت این کار وجود داشته باشد.

برخی مسایل در کشور با یکدیگر همخوانی ندارد مثلا سازمان برنامه و بودجه در کشور احیا شد اما هنوز تکلیف این سازمان در سطح استان ها مشخص نیست یا به طور مثال افزایش حقوق ها ۱۴ درصد پیش بینی شده اما در همین بودجه مالیات ۲۲ درصد پیش بینی شده است، و این موضوعات در حالی است که نرخ رسمی تورم ۱۶ درصد اعلام شده است .

زمانی که تمام این موارد را کنار یکدیگر می گذاریم، می بینیم که همخوانی ندارند و باید با تلاش همه جانبه مشکلات پیش رو را حل کرد.

گفت و گو : مریم احمدی

منبع : پانا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: