۱۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۸:۰۸
بررسی راههای تامین هزینه اداره شهرها؛ تراکم فروشی یا پرداخت شارژ

کاشانی: درآمد حاصل از تراکم فروشی نامشروع است

«تراکم فروشی» به عنوان یکی از راههای تامین هزینه اداره شهرها موضوع مناظره عصر جمعه تلویزیون بود که «محمود کاشانی» حقوقدان و وکیل برجسته دادگستری درآمد حاصل از تراکم فروشی را نامشروع دانست.

به گزارش عیارآنلاین، «محمود کاشانی» وکیل دادگستری و استاد دانشگاه با نگاهی به سابقه قوانین درحوزه شهرداری، افزود: در سال ۱۳۳۴ قوانین شهرداری تصویب و مقرر شد برای هر ساخت و سازی به منظور کنترل پروانه صادر شود.

مسکن- تهران

به گفته وی، در سال های ۵۱ و ۵۳ به دلیل کافی نبودن این قانون، مقررات جامع شهرسازی تصویب شد.

این استاد دانشگاه شهید بهشتی تصریح کرد: قوانین شهرسازی «غیرمعامله» است و تراکم فروشی کمترین جایی در قوانین شهرسازی ندارد.

وی تاکید کرد: تخلف از قانون جرم و درآمد حاصل از تراکم فروشی نامشروع است بطوری که امروز تراکم فروشی دامنگیر شهر شده و شهر را به صحنه های نگران کننده ای تبدیل کرده است.

کاشانی با ابراز تاسف از برگزاری دیرهنگام این مناظره گفت: از سال ۶۹ که پدیده شوم تراکم فروشی در تهران آغاز شد باید روی آن کار می شد.

این استاد دانشگاه به سابقه تاریخی تمدن شهری در ایران اشاره کرد و گفت: ایران از دوران باستان همیشه مهد تمدن شهری بوده و مقررات محکمی در زمینه شهرسازی در کشور وجود داشته بطوری که در این مقررات به منع اشراف به خانه همسایه تاکید شده است.

** سخنگوی شورای شهر: شهرداری ها درآمدهای پایداری برای اداره شهرها ندارند

به گزارش ایرنا، سخنگوی شورای شهر تهران نیز گفت: برای عمران، توسعه حمل و نقل و سایر خدمات شهری، شهرداری ها باید منابع درآمدی داشته باشند تا بتوانند خدمات را تامین کنند.

رضا تقی پور افزود: متاسفانه چه شهرداری ها، چه کلان شهرها و چه شهرهای کوچک درآمدهای پایداری برای اداره شهرها ندارند.

وی خاطرنشان کرد: سالانه درآمد مشخصی برای مدیریت شهری از محل مالیات، عوارض قانونی و غیره باید درنظر گرفته و تامین شود.

به گفته تقی پور، برای جلوگیری از این آسیب ها، حوزه خطرپذیر شهری و راههای کاهش خطرپذیری و کنترل آنها را باید در نظر داشته باشیم.

** مشاور شهردار تهران: دیگر تراکم سازی در تهران انجام نمی شود

مشاور شهردار تهران در امور شهرسازی و طرح تفصیلی، نماد آبادانی کشورها را آبادانی شهرها دانست و گفت: آبادانی شهرها بر مبنای یک برنامه کلی، جامع و از پیش تعیین شده باید انجام شود که امکان این کار فراهم شد اما متاسفانه اجرا نشده است.

«علیرضا جاوید» با بیان اینکه برای اولین بار شهرداری به تهیه طرح جامع شهرداری اقدام کرد، افزود: طرح راهبردی ساختاری در سال ۸۶ تصویب و اجرایی شد.

وی افزود: طرح تفصیلی شهر تهران نیز بر مبنای این طرح در سال ۹۱ اجرا شد و دیگر در تهران تراکم سازی انجام نمی شود.

** معاون وزیر راه : تراکم فروشی زمینه ساز سلب آسایش شهروندان می شود

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی نیز شهری را که با تراکم فروشی اداره می شود، زمینه ساز سلب آسایش شهروندان و آشفتگی سیمای شهری دانست و گفت: این چنین شهری عارضه های مختلفی دارد که از جمله آنها می توان به اتلاف منابع، مانع در برابر کسب و گرفتن امکان رقابت پذیری اشاره کرد.

«پیروز حناچی» تصریح کرد: با تعریف چشم انداز و برنامه هایی که برای شهر مصوب می شود، می توان به وضعیت پایدار در شهرها رسید.

وی ادامه داد: با این شیوه نمی توانیم در دو دهه آینده چشم انداز روشنی را در کلان شهرها، تهران و حتی شهرهای کوچک ترسیم کنیم.

** رییس کمیسیون شوراهای مجلس: تراکم فروشی حقوق مردم را تضییع کرد

به گزارش خبرنگار ایرنا، رییس کمیسیون شوراهای مجلس شورای اسلامی شهرها را نمایشگر توسعه عمرانی و پیشرفت هر کشوری توصیف کرد و گفت: موضوع فروش تراکم و بلند مرتبه سازی بدون برنامه وارد حوزه شهرسازی و حقوق شهروندان تضییع شد.

«امیر خجسته» از وجود ۱۲۱۳ شهرداری در کشور خبر داد و افزود: ۷۱ درصد جمعیت کشور شهرنشین هستند.

به گفته وی نبود نور آفتاب، اشرافیت نداشتن به بیرون، جوابگو نبودن معابر، مشکلات روحی روانی برای مردم ایجاد کرده است.

** باید در برنامه ای دراز مدت، تراکم فروشی را به حداقل ممکن رساند

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران در ادامه گفت: نیاز به کمرنگ تر کردن نقش فروش تراکم در مدیریت اقتصادی شهرها هستیم و باید توجه داشت که کمرنگ تر کردن نقش تراکم فروشی در مدیریت شهری نیازمند برنامه ای درازمدت و ساماندهی اقتصاد شهری است.

تقی پور افزود: با عنایت به ناپایدار بودن درآمدهای شهری متکی بر فروش تراکم، شورای شهر تهران و سایر شهرها با موضوع تراکم فروشی مخالف هستند.

وی ادامه داد: باید در برنامه ای دراز مدت تراکم فروشی را به حداقل ممکن رساند و بین اخذ عوارض ساخت و ساز و فروش تراکم حد فاصلی طراحی کرد چرا که این دو مطلب به طور کامل با یکدیگر متفاوت هستند و خوشبختانه در سال های اخیر فروش تراکم در شهر تهران به شدت کاهش یافته است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران گفت: اخذ مالیات های محلی، مالیات بر ارزش افزوده و بهره گیری از برنامه های بلندمدت اقتصادی می تواند درآمدهای پایدار شهری را افزایش داده و از تکیه شهرداری ها به درآمدهای ناپایدار همچون تراکم فروشی بکاهد.

** مدیریت در شهرها عرصه تجربه نیستند

معاون وزیر راه و شهرسازی و دبیرشورای عالی شهرسازی نیز گفت: تا پیش از سال ۸۶ مسیر مدیریت شهری در تهران به درستی پیموده می شد اما متاسفانه از سال ۸۶ به بعد مشکلات خاصی در مدیریت شهری به وجود آمد.

پیروز حناچی افزود: باید به این موضوع توجه داشت که مدیریت در شهرها عرصه تجربه نیستند و کسانی باید مدیریت شهری را در دست بگیرند که بالاترین تجارب مدیریتی مختلف را داشته اند.

وی با انتقاد از واگذاری تصمیم گیری در خصوص پروژه های مختلف شهر تهران توسط شهرداران مناطق اظهارداشت: متاسفانه زنگ خطر فروش تراکم در شهر از آنجایی به صدا درآمد که بخش هایی از شهرمان همچون بافت مسکونی و تجاری بدون داشتن خدمات متراکم تر و جمعیت بیشتری را در خود جای داده اند.

** درآمد پایدار شهرداری تهران به بیش از ۳۷ درصد افزایش یافته است

به گزارش ایرنا، مشاور شهردار تهران در امور معماری و شهرسازی نیز در ادامه این نشست گفت: در قانون ۱۳۶۲ موضوع خودکفایی شهرداری مطرح و برآن تاکید شد که ظرف کمتر از یک سال حاکمیت و دولت جایگزینی منابع پایدار را اجرا کنند.

علیرضا جاوید افزود: طبق تعاملی که با مجلس و دولت داشتیم لایحه ای به زودی در خصوص منابع پایدار ارایه خواهد شد.

وی با بیان اینکه طی هشت سال سهم درآمد پایدار به کل درآمد چشم گیرتر بوده و درآمد پایدار به همان میزان کاسته شده است، خاطرنشان کرد: درسال ۸۴، ۹۰ درصد درآمد شهرداری ناپایدار بوده و ۱۰ درصد درآمد پایدار داشته و این درحالی است که در حال حاضر درآمد پایدار شهرداری به بیش از ۳۷ درصد افزایش یافته است.

مشاور شهردار تهران در امور معماری و شهرسازی گفت: قرار است تا پنج سال آینده درآمد پایدار به ۵۰ درصد برسد چرا که موضوع تراکم فروشی به منظور تراکم بی ضابطه قطعا به شهر صدمه وارد کرده و مخل ساخت و ساز خواهد شد.

جاوید با بیان اینکه درسال های اخیر برای نخستین بار در شهرداری طرح تفصیلی صورت گرفت و از سال ۹۱ این امر ملاک عمل قرار گرفته است، افزود: در شهر تهران ساخت و ساز بی ضابطه و سلیقه ای کاملا وجود ندارد و یا می توان گفت این موضوع کاهش یافته و در حال حذف است.

وی ادامه داد: شهروندان تهرانی می توانند با مراجعه به سایت WWW.TEHRAN.IR اطلاعات کامل خود را در خصوص ملک در طرح تفصیلی مشاهده کنند.

** مدیریت یکپارچه شهری یکی از راه های ایجاد درآمد پایدار برای شهرها

رییس کمیسیون شوراها و امورداخلی مجلس شورای اسلامی نیز گفت: لایحه ایجاد درآمد پایدار برای شهرداری ها اجرایی نشده و یکی از اولویت های کمیسیون شوراهای مجلس پیگیری این موضوع است چرا که معتقدیم این امر عملی خواهد شد.

امیر خجسته اظهارداشت: دریافت عوارض نوسازی، دریافت عوارض مالیات بر ارزش افزوده، دریافت درآمد حاصل از سوخت، دریافت درآمد حاصل از بلیت حمل و نقل ریلی، دریافت درآمد حاصل از اجرای قانون هدفمندی یارانه ها، دریافت درآمد حاصل از تخلفات راهنمایی و رانندگی و امکان انتشار اوراق مشارکت از جمله مواردی است که شهرداری ها می توانند از طریق آن کسب درآمد پایدار داشته باشند.

وی تحقق مدیریت یکپارچه شهری را یکی دیگر از راه های ایجاد درآمد پایدار برای شهرها عنوان کرد و افزود: این موضوع را به دولت قبلی و فعلی اعلام کرده ایم چرا که معتقدیم بسیاری از مشکلات ما به عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری مربوط می شوند.

رییس کمیسیون شوراها و امورداخلی مجلس شورای اسلامی گفت: در مجلس این این آمادگی اعلام شده که لایحه دولت را در خصوص ایجاد درآمدهای پایدار برای شهرداری ها در اولویت قرار دهیم و در حال حاضر نیز اصلاح قانون شوراها، مدیریت یکپارچه شهری، طرح جامع دهیاری ها، اصلاح قانون مندرس شده شهرداری ها در دستور کار کمیسیون شوارهای مجلس قرار دارد.

خجسته اظهارداشت: به عقیده بنده مشکل در اجرای قانون است اما نمی گوییم در این زمینه تنها دولت مقصر است بلکه همه ما مقصر هستیم چرا که مجلس نیز باید نسبت به تحقق این بخش از قانون نظارت می کرد.

** متاسفم که شهردار تهران در این مناظره حضور ندارد

به گزارش ایرنا، حقوقدان و استاد دانشگاه شهید بهشتی نیز در ادامه این مناظره با بیان اینکه متاسفم که در این بحث ها به قانون اساسی کمتر توجه و قوانین لازم الاجرا به فراموشی سپرده می شود، گفت: شوراها، شهرداری ها و دولت مکلف به اجرای قانون هستند و در غیر این صورت باید عنوان مردم سالاری را حذف کنیم.

محمود کاشانی اظهارداشت: یکی از افتخارات ما این است که قانون اساسی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به تصویب رسید و این قانون، مقررات شهرسازی را به طور کامل مستقل از شهرداری ها می داند و بر این اساس مجری حق اظهارنظر و دخالت در قانون را ندارد.

وی خاطرنشان کرد: قوانین شهرسازی دارای یک مبانی هستند و خیالی نیستند و برای حفظ حقوقی عمومی شهر تصویب شده اند.

این حقوقدان برجسته گفت: محدودیت سقف جمعیت شهرها باید کنترل شود و تراکم سازی باید محدودیت داشته باشد تا از افزایش ترافیک جلوگیری کند و بزه به وجود نیاید چرا که افزایش جمعیت ایجاد کننده اصلی مشکلات شهر تهران است.

کاشانی با بیان اینکه شهرداری حق ندارد بگوید من تراکم می فروشم، افزود: کار به جایی رسیده که بیش از ۸۰ درصد درآمدهای شهرداری تهران از تراکم فروشی است.

وی ادامه داد: شهر تهران از آغاز مشروطیت با درآمدها و عوارض قانونی اداره می شد و جایی هم دولت به آنها کمک می کرد و تا سال ۶۹ این پدیده وجود داشت یعنی قوانین شهرسازی رعایت می شد.

این استاد دانشگاه گفت: اینکه مردم را بی فرهنگ بدانند اشتباه است و در حقیقت مردم فرهنگ را رعایت می کردند و بی فرهنگی از شهرداران آغاز شد و رییس جمهوری که از شهرداری که تراکم فروش را باب کرد حمایت کرد.

کاشانی اظهارداشت: در مرداد ۹۳ مطرح شد که هزینه های شهرداری تهران هرسال افزایش می یابد و تامین آن ها بدون تراکم فروشی امری غیرممکن است.

وی ادامه داد: همچنین نامه شورای اسلامی شهر تهران در ششم بهمن سال ۹۲ متاسفانه به شهردار تهران اجازه داد که ۱۶ هزار میلیارد تومان تراکم بفروشند.

این حقوقدان تاکید کرد: در حال حاضر متاسفم که شهردار تهران در این مناظره حضور ندارد البته آقای قالیباف معمولا در رسانه ملی غالبا به تنهایی حضور می یابد و به تنهایی حرف می زند.

وی گفت: رییس فرمانده نیروی انتظامی تهران در یک ماه گذشته اعلام کرد که روزانه ۷۰۰ جنایت در تهران ارتکاب می شود که این یعنی اینکه این شهر امنیت ندارد وقتی جمعیت شهر ۱۰ میلیون شد قابل کنترل نیست لذا همه سازمان های دولتی امروز گرفتار تراکم فروشی هستند.

کاشانی اظهارداشت: وقتی جمعیت شهر با تراکم فروشی افزایش می یابد باید تمام رودخانه هایی که برای کشاورزی به کار گرفته می شود آب شرب تهران را تامین کند لذا این اوضاع نگران کننده است.

وی ادامه داد: شهرداری به هیج عنوان نیازمند به تراکم فروشی غیرقانونی نیست چرا که قوانین مورد نیاز امکانات کامل برای درآمدهای شهرداری تعیین کرده است.

**شهر جای آزمون و خطا نیست

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شهر جای آزمون و خطا نیست، گفت: شهرها باید کاملا تخصصی اداره شوند.

حناچی ادامه داد: با وجود بهترین متخصصان، برنامه ها و مدیران باید شهر را اداره کرد.

وی از شهرداری ها و شورای شهرها خواست به جای رقابت در افزایش بودجه، در افزایش کیفیت باهم رقابت کنند.

حناچی از شهروندان نیز خواست برای احقاق خود اصرار داشته باشند و از شهرداریها مصرانه حق خود را بخواهند.

** دادستان به عنوان مدعی العموم در تراکم فروشی ورود کند

کاشانی در پاسخ به سوال بینندگان که اگر تراکم فروشی جرم است، چه کسی باید ورود کند؟ گفت: دادستان مکلف است هر جرمی به وقوع می پیوندد ورود کند.

این حقوقدان ادامه داد: قانون مجازات اسلامی صراحت دارد که اگر دادستانها و بازپرس ها به وظایف خود عمل نکنند مجرم هستند و متاسفم که دستگاه قضایی کشور نسبت به این موضوع بی تفاوت است.

وی با بیان اینکه مقررات شهرسازی در همه جوامع و کشورها به خاطر قانون بودن تقدس دارد، اظهار داشت: در ایران نیز تا سال ۶۹ کسی به خودش اجازه تجاوز به مقررات شهرداری نمی داد و اگر کسی تراکم فروشی می کرد، دادستانها با این موضوع به شدت برخورد و فرد را روانه زندان می کردند.

کاشانی با اشاره به معضل تراکم فروشی در منطقه نیاوران تهران گفت: نیاوران دیگر شهر نیست بلکه خیابانی است با مشکلات ترافیکی فراوان و خیابانهایی که به تجریش محدود می شوند ، در هیچ شهر متمدن و متوحش حتی در افریقا هم نظیر آن را نمی توانید پیدا کنید.

منبع: ایرنا

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: