۲۴ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۳۹
عضو کمیسیون اصل 90 مجلس در گفت وگویی اعلام کرد

اجرای نظام قیمت‌گذاری پلکانی موجب کنترل مصرف انرژی می‌شود

مهدی کوچک‌زاده، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با حمایت از اجرای نظام قیمت گذاری پلکانی-افزایشی (IBT) در فاز بعدی هدفمندی یارانه‌ها، گفت: این طرح می‌تواند موجب کنترل مصرف انرژی در کشور شود.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی کوچک زاده، عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگویی گفت:باید یارانه افراد پرمصرف را قطع کرد اما شناسایی افراد پر درآمد مشکل و بلکه نشدنی است ولی مصرف آب، برق، گاز و به راحتی از طریق کنتور قابل شناسایی است.

شدت مصرف انرژی

وی ادامه داد: دولت می‌تواند هزینه یک حد از مصرف را که معمول و متعارف است با قیمت پایین و نازل دریافت کند، اما در مورد مصرف بالاتر از آن، قیمت را به صورت پلکانی افزایش دهد و اگر کسی بیش از سقف مشخصی مصرف کرد، نه تنها قیمت تمام شده را بپردازد، بلکه با او بر اساس قیمت‌های صادراتی محاسبه شود.

نماینده مردم تهران ادامه داد: بر این اساس، هم درآمد خوبی برای دولت به دست می آید، هم اینکه افراد کم مصرف دچار صدمه نمی شوند. این راه حل حتی می تواند جایگزین پرداخت نقدی یارانه ها شود.

عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه در این صورت نظام عادلانه پرداخت یارانه ها ایجاد خواهد شد، گفت: اگر امکان عدم پرداخت یارانه به افراد پر درآمد وجود داشت خوب بود، اما دولت توانایی شناسایی آنها را ندارد.

وی تأکید کرد: با این روش (افزایش پلکانی قیمتها) قطعا کاهش مصرف هم اتفاق می افتد، چرا که اغلب مردم سعی خواهند کرد خود را در آن پله پایین مصرف نگه دارند و بهای کمتری بپردازند، البته ممکن است که عده معدودی وجود داشته باشند که در هر شرایطی به کاهش مصرف روی نیاورند،در نتیجه این افراد بهای بیشتری در ازای مصرف خود خواهند پرداخت.

کوچک زاده افزود: فاز اول هدفمندی یارانه ها در کنترل مصرف بسیار مؤثر بود ولی شرایط بین المللی به گونه ای رقم خورد که اثر آن را تا حدی خنثی کرد، اما در فاز دوم هدفمندی یارانه ها اصلا قانون اجرا نشد و ما تنها افزایش قیمت را داشتیم.

وی خاطرنشان کرد:هدفمندسازی یارانه ها به این معنی است که قیمت تمام شده اقلامی مثل بنزین، برق، آب، گاز و را دریافت و آن را بین مردم توزیع کنیم، در حالی که در فاز دوم هدفمندی یارانه ها قیمتها افزایش یافت، ولی به مبلغ یارانه های نقدی افزوده نشد.

نماینده مردم تهران با اشاره به اینکه قیمت‌ها باید بر اساس مصرف افراد افزایش پیدا کند، گفت: هر کس بیش از حدی که باید بر اساس مصرف معمول و متعارف افراد تعیین شود مصرف کند، قیمت تمام شده را بپردازد اینکه قیمت بنزین سهمیه ای ۷۰۰ و بنزین آزاد ۱۰۰۰ تومان باشد، درست بر عکس اهداف قانون هدفمندی یارانه ها است.

این عضو کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در مورد آثار جانبی که ممکن است با افزایش قیمتها در جامعه پدید آید، گفت: این آثار قابل پیش بینی و قابل حل است و نباید راحت ترین راه را برای رسیدن به مقاصد انتخاب کرد.

وی گفت: برای فرار از تبعات اقتصادی، راحت‌ترین راه این است که دست به قیمتها نزنیم یا قیمتها را به صورت ناقص اصلاح کنیم به طور مثال، افزایش قیمت بنزین در فاز دوم هدفمندی یارانه ها، دردی را درمان نکرد و از طرف دیگر، مبلغی هم به یارانه های نقدی اضافه نشد.

کوچک زاده با تأیید نظام قیمت گذاری پلکانی افزایشی (IBT) گفت: این پیشنهاد می تواند عدالت را در پرداخت یارانه ها برقرار و باعث کنترل مصرف نیز بشود.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: