۷ دی ۱۳۹۳ ساعت ۱۶:۳۲

اتمام مهلت قانونی پاکستان در پروژه خط انتقال گاز ۵ روز دیگر/ جریمه ماهانه ۲۰۰ میلیون دلاری چگونه لغو شد؟

۵ روز دیگر مهلت قانونی قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان به اتمام می‌رسد اما به نظر می رسد در توافقات پنهانی دریافت ماهانه ۲۰۰ میلیون دلار جریمه از پاکستان بخشیده شده است.

به گزارش عیارآنلاین،  سالها است که پاکستان در خصوص احداث خط لوله صادرات گاز IP وارد بازی های سیاسی شده و به جای آنکه در احداث این خط لوله سرعت بخشد، چشم به مذاکرات هسته ای ایران و ۵+۱ دوخته تا پس از مشخص شدن نتیجه مذاکرات به دنبال احداث خط لوله واردات گاز از ایران باشد.

صادرات گاز به پاکستان

دست دست کردن پاکستانی ها برای تعویق در احداث خط لوله صادرات گاز «آی پی» نگرانی هایی را نیز برای دولت مرکزی این کشور ایجاد کرده است، زیرا بر اساس قرارداد، اگر صادرات گاز ایران به پاکستان تا دسامبر سال ۲۰۱۴ عملیاتی نشود، روزانه ۳ میلیون دلار جریمه باید به ایران پرداخت کند. به همین دلیل پاکستانی ها به دنبال تعویق یک ساله زمان ساخت این خط لوله هستند، به طوری که رسانه های این کشور مدعی شده اند پس از سفر نوازشریف به تهران زمان احداث خط لوله «آی پی» تا دسامبر سال ۲۰۱۵ به تعویق افتاد.

*جریمه تاخیر در واردات گاز ایران توسط پاکستان لغو شد

اما در اواخر هفته گذشته و کمتر از یک هفته به پایان زمان قانونی مندرج در قرارداد صادرات گاز ایران به پاکستان،وزیر نفت پاکستان مدعی شد اسلام آباد تهران را قانع کرده است تا از درخواست جریمه ماهیانه ۲۰۰ میلیون دلاری بابت کوتاهی پاکستان در تکمیل به موقع خط لوله انتقال گاز ایران صرف نظر کند.

بر اساس قراداد امضا شده بین دو کشور پاکستان از ابتدای سال ۲۰۱۵ باید واردات گاز از ایران را آغاز کند در غیر این صورت باید معادل مبلغ گاز وارداتی به ایران جریمه بدهد.

مسئولان پاکستان پیش از این اعلام کرده بودند گاز ایران به صرفه ترین گزینه موجود برای کاهش بحران کمبود انرژی در این کشور است زیرا ذخایر انرژی پاکستان در قسمت‌های جنوبی و جنوب غربی این کشور به اتمام رسیده است.

اما مقامات پاکستانی اکنون می گویند، ادامه فشارهای آمریکا بر اسلام آباد مانع از تکمیل این خط لوله است و این پروژه تا زمان برداشته شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران قابل اجرا نیست.

باید تاکید کرد هدف از احداث خط لوله صادرات گاز ایران به پاکستان، رساندن گاز به هند و چین بود که به عنوان خط لوله صلح مطرح شد و شهرت یافت،اما اختلافات میان هند و پاکستان موجب شد تا این خط لوله از هدف اصلی خود دور شود و همانطور که اشاره شد پاکستان نیز رغبتی برای احداث این خط لوله در خاک خودش نداشته باشد.

هند،قطر و روسیه جایگزین ایران شدند

این شرایط در حالی برای احداث خط لوله IP رخ می دهد که رسانه های جهان هر چند وقت یک بار از مذاکرات گازی پاکستان با کشور های مختلف خبر می دهند که به برخی از این مذاکرات گازی اشاره می‌شود.

واردات گاز از هند

جدیدترین این اخبار مربوط به واردات گاز پاکستان از هند است(!) شرکت هندی «جیل» که پروژه‌ احداث خط لوله صادرات گاز هند به پاکستان را در اختیار دارد قصد دارد روزانه پنج میلیون تن گاز مایع به پاکستان صادر کند به طوری که وزیر نفت هند این تصمیم را عاملی برای بهبود روابط سیاسی – اقتصادی دو کشور همسایه،اعلام کرده است به گزارش منابع آگاه هند گاز مایع را ۱۳ تا ۱۴ سنت خریداری و ۲۱ سنت به پاکستان می فروشد.

واردات گاز از قطر

علاوه بر این پاکستان در حال گفت‌وگو با قطر برای نهایی کردن برنامه‌ واردات سالانه ۳٫۵ میلیون تن گاز ال.ان.جی از این کشور است.

به همین منظور پاکستان و قطر یادداشت تفاهمی برای واردات ال.ان.جی در فوریه ۲۰۱۲ امضا کردند اما پیشرفت در این زمینه به دلیل اختلافات دو طرف بر سر قیمت گاز کند بوده است.

قطر قیمت ۱۸ دلار برای هر میلیون بی.تی.یو گاز را پیشنهاد داده اما پاکستان به دنبال قیمت پایین‌تری است.

کمیته هماهنگی اقتصادی پاکستان در ماه ژوئیه احداث سه ترمینال واردات ال.ان.جی در بندری در جنوب پاکستان را تصویب کرد.

این سه پایانه پس از تکمیل قادر خواهند بود که روزانه یک میلیارد و ۷۰۰ میلیون فوت مکعب ال.ان.جی را وارد و ذخیره سازی کنند.

واردات گاز از روسیه

اسلام آباد همچنین قصد دارد خط لوله گازی را از روسیه احداث کند و حتی قرار است گاز مورد نیاز خود را از طریق ترکمنستان تامین کند،بر همین اساس است که رسانه‌های پاکستان خبر می‌دهند با همه دشواری های موجود،این کشور به ساخت خط لوله گازرسانی از ایران پایان خواهد داد.

*پیشنهاد جدید گازی پاکستان به ایران

با این وجود حدود دو ماه قبل یک هیات پاکستانی به ریاست شاهد خاقان عباسی وزیر نفت این کشور برای مذاکره در مورد واردات گاز از ایران به تهران سفر کرده بود.

این هیات که پیشنهادات جدیدی برای وادرات گاز از ایران دارد برای فرار از پرداخت جریمه به دلیل عدم آماده شدن خط لوله آی پی پیشنهاد واردات گاز ال ان جی به جای گاز طبیعی از ایران را مطرح کرده است.

براساس این طرح ایران گاز طبیعی را به ال ان جی تبدیل و سپس با استفاده از پایانه‌های عمان به پاکستان صادر خواهد کرد.

ایران و عمان در حال حاضر قراردادی را برای صادرات حدود ۶۰ میلیارد دلار گاز طبیعی به این کشور طی ۲۵ سال آینده امضا کرده‌اند.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: