پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها: ۶۰ دلار برای قیمت نفت در لایحه بودجه ۹۴

مرکز پژوهش‌های مجلس با بررسی پیش‌بینی‌های قیمت نفت در سال آینده میلادی، پیشنهاد کرد برای جلوگیری از کسری بودجه، قیمت هر بشکه نفت در لایحه بودجه سال ۹۴ حدود ۶۰ دلار در نظر گرفته شود.

مرکز پژوهش های مجلسبه گزارش عیارآنلاین، مرکز پژوهش‌های مجلس با انتشار گزارشی مفصل تحت عنوان «بررسی تحولات بازار جهانی نفت و اثرگذاری آن بر بودجه کشورهای تولیدکننده طی سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵» به بررسی پیش‌بینی‌های منتشر شده درباره قیمت نفت در سال آینده میلادی پرداخت و بر این اساس قیمت منطقی نفت در بودجه ۹۴ را ۶۰ دلار در هر بشکه پیشنهاد کرد.

متن خلاصه این گزارش که برای صحن علنی مجلس شورای اسلامی انتخاب شده است، به شرح زیر است:

مقدمه

بانک جهانی رشد اقتصادی جهانی در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ را به ترتیب ۳٫۴ و ۳٫۵ درصد پیش‌بینی کرده است که این به معنای حرکت آرام روند رشد اقتصادی جهان در سال‌های مذکور است.

کاهش تقاضای نفت از نیمه سال جاری میلادی، در کنار افزایش ارزش دلار و عرضه نفت نامتعارف باعث شد تا قیمت‌های نفت خام کاهش یابد. قیمت نفت مصوب در بودجه کشورهای صادرکننده نفت در سال ۲۰۱۴ بین ۶۰ الی ۱۰۰ دلار به ازای هر بشکه تعیین شد، لکن اکثر کشورها در سال ۲۰۱۵ با توجه به ادامه روند کند رشد اقتصادی و کاهش مستمر قیمت نفت می‌بایست با احتیاط بیشتری قیمت نفت خام را در بودجه سالیانه منظور نمایند.

قیمت نفت برای تراز مالی در بودجه سال ۲۰۱۵ کشورهای عضو اوپک

میزان قیمت نفت برای تراز مالی بودجه سال ۲۰۱۵ هریک از کشورهای عضو اوپک در جدول ۱ نشان داده شده است.

۱۵۲

جدول ۱. میزان قیمت نفت خام برای تراز مالی بودجه سال ۲۰۱۵ میلادی

در جدول ۲ قیمت نفت مصوب در بودجه برخی کشورهای تولیدکننده نفت طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ نشان داده شده است که بیانگر فاصله قابل توجهی با قیمت نفت خام برای تراز مالی آنها می‌باشد.

۱۵۳

جدول ۲. قیمت نفت مصوب در بودجه برخی کشورهای تولیدکننده نفت طی سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ میلادی(دلار به ازای هر بشکه)

قیمت نفت مصوب در بودجه کشورهای صادرکننده نفت در سال ۲۰۱۴ بین ۶۰ الی ۱۰۰ دلار در هر بشکه تعیین شد، لکن اکثر کشورها قیمت بین ۷۰ الی ۹۰ دلار در هر بشکه را برای بودجه خود پیش‌بینی کردند. کمترین قیمت نفت مصوب متعلق به ونزوئلا با ۶۰ دلار برای هر بشکه و بالاترین قیمت یعنی ۱۰۰ دلار در هر بشکه به ایران تعلق داشت. قیمت نفت در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ ایران ۷۲ دلار به ازای هر بشکه درنظر گرفته شده است که به نظر می‌رسد با توجه به روند نزولی قیمت نفت در بازارهای جهانی و تخمین استمرار این روند کاهشی در سال آتی، پیشنهاد می‌شود دولت برخلاف سال‌های گذشته با درنظر گرفتن شرایط کشور و روند بازار نفت با نگاه بسیار محتاطانه‌تری قیمت نفت را در بودجه سال ۱۳۹۴ منظور کند.

جمع‌بندی و پیشنهادها

قیمت نفت خام ایران در لایحه بودجه سال ۱۳۹۴، ۷۲ دلار در نظر گرفته شده است. این رقم، حد بالایی برای قیمت نفت در بودجه سال آینده می‌باشد، زیرا با توجه به پیشی گرفتن عرضه نفت نسبت به تقاضا و پیش‌بینی‌های دست‌اندرکاران بازارهای جهانی نفت، کاهش قیمت نفت در سال ۲۰۱۵ ادامه خواهد داشت، لذا پیشنهاد می‌شود قیمت نفت در بودجه سال آینده ایران نیز با توجه به تمام نوسانات بیان شده و شرایط کشور محتاطانه‌تر در لایحه قانون بودجه سال ۱۳۹۴ درنظر گرفته شود، تا از بروز مشکلاتی نظیر کسری بودجه و ایجاد شرایط نامناسب برای کشور پیشگیری شود، لذا با توجه به جمیع نکات مزبور معاونت پژوهش‌های زیربنایی و امور تولیدی مرکز پژوهش‌ها پیش‌بینی قیمت حدود ۶۰ دلار به ازای هر بشکه نفت در سال ۱۳۹۴ را مناسب می‌داند.

به گزارش عیارآنلاین، متن گزارش کامل مرکز پژوهشهای مجلس با عنوان «بررسی تحولات بازار جهانی نفت و اثرگذاری آن بر بودجه کشورهای تولیدکننده طی سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵» را از اینجا دریافت کنید.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: