۳ دی ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۰
رئیس سازمان امور مالیاتی:

صندوق توسعه ملی باید ۱۰ هزار میلیارد تومان مالیات بدهد/ صندوق از پرداخت مالیات معاف نیست

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی طبق قانون از پرداخت مالیات معاف نیست، گفت: مالیات ۱۰ هزار میلیارد تومانی صندوق براساس سود فعالیت‌های اقتصادی است.

به گزارش عیارآنلاین، علی عسکری در گفت‌وگویی در مورد اخذ مالیات ۱۰ هزار میلیارد تومانی از صندوق توسعه ملی اظهار داشت: این صندوق یک صندوق تجاری مانند دیگر بخش‌ها بوده که فعالیت اقتصادی می‌کند و اگر سودی داشته باشد، در چارچوب قانون مشمول مالیات است.

علی عسکری معاون وزیر اقتصاد و رئیس سازمان امور مالیاتی

رئیس سازمان امور مالیاتی تأکید کرد: در صورتی که ارز صندوق توسعه ملی تبدیل به ریال شود، مانند همه بخش‌های مالی اقتصاد که فعالیت دارند، مشمول مالیات می‌شود.

وی با بیان اینکه اکنون مالیات صندوق توسعه ملی در چارچوب قانون تشخیص داده شده است، بیان داشت: این تشخیص مالیات برای سال ۹۱ است و برای سال ۹۲ نیز باید اظهارنامه و ترازنامه خود را ارائه کند، تا براساس حساب‌ها، وضعیت مالیاتی صندوق مشخص شود.

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور افزود: صندوق توسعه ملی سال ۹۲ تسعیر ارز نداشته و این موضوع در سال ۹۱ انجام شده است.

عسکری در پاسخ به این سؤال که مسئولان صندوق معتقدند، روی مبانی اخذ مالیات با مسئولان سازمان امور مالیاتی اختلاف‌نظر دارند، تصریح کرد: مباحث مالیاتی کاملاً حقوقی و قانونی است و در این چارچوب کارها ارزیابی و مالیات اخذ شود، در حال حاضر صندوق توسعه ملی از پرداخت مالیات معاف نیست.

وی ادامه داد: اگر صندوق توسعه ملی طبق قانون از مالیات معاف باشد، هیچ مالیاتی نخواهد پرداخت و اما اکنون بخشی از این مالیات سود ناشی از فعالیت‌ اقتصادی صندوق و بخش دیگر مربوط به تسعیر نرخ ارز است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: