بر اساس اعلام مرکز آمار

۱۹ درصد خانوار روستایی بدون فرد شاغل/ ۳۰ درصد شاغلان در بخش کشاورزی/ افزایش ۱۹.۸ درصدی هزینه خانوار

براساس اعلام مرکز آمار ایران ۱۹ درصد خانوارهای روستایی بدون فرد شاغل هستند و هزینه خانوار نسبت به سال ۹۱ حدود ۱۹.۸ درصد افزایش یافته است.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از مرکز آمار ایران، گزیده یافته‌های آماری هزینه و درآمد روستایی کشور در سال ۹۲ منتشر شد.

کسب و کار روستایی

آمارگیری از هزینه و درآمد روستایی کشور در سال ۱۳۹۲ با مراجعه به ۱۹۴۳۶ خانوار نمونه با جمعیت ۷۳۸۵۷ نفر، طی دوازده ماه انجام شده است.

بر اساس نتایج این طرح در سال ۱۳۹۲ متوسط تعداد افراد خانوار ۳٫۸ نفر بوده است و توزیع خانوارهای نمونه بر حسب تعداد افراد خانوار، نشان می‌دهد که خانوارهای ۴ نفری با ۲۶٫۶ درصد، بیش‌ترین و خانوارهای ۹ نفری و ده نفر و بیشتر با ۰٫۶ درصد کمترین تعداد خانوارهای نمونه را به خود اختصاص داده‌اند.

خانوارهای نمونه بدون فرد باسواد ۱۲٫۹ درصد بوده است و خانوارهای دارای ۲ نفر باسواد با ۲۶٫۵ درصد بیش‌ترین سهم را در کل خانوارهای نمونه داشته‌اند.

متوسط افراد شاغل خانوارهای نمونه ۱٫۲ نفر و متوسط تعداد افراد دارای درآمد ۱٫۴ نفر بوده است. خانوارهای دارای یک نفر شاغل با سهم ۵۴٫۴ درصد از کل خانوارهای نمونه، بیش‌ترین و خانوارهای دارای ۵ نفر شاغل و بیش‌تر با ۰٫۸ درصد، کمترین تعداد خانوارهای نمونه را به خود اختصاص داده‌اند. خانوارهای بدون فرد شاغل ۱۹٫۸ درصد از خانوارهای نمونه را تشکیل داده است.

بررسی فعالیت اصلی محل کار سرپرست خانوار نشان می‌دهد که ۳۴٫۰ درصد از سرپرستان خانوارهای نمونه در بخش «کشاورزی، شکار و جنگلداری»، ۱۴٫۸ درصد در بخش «ساختمان»، ۷٫۳ درصد در بخش «حمل و نقل، انبارداری و ارتباطات»، ۵٫۷ درصد در بخش «صنعت»، ۵٫۳ درصد در بخش «عمده‌فروشی، خرده فروشی، تعمیر وسایل نقلیه موتوری و موتورسیلکت‌ها و کالاهای شخصی و خانگی»، ۱٫۴ درصد در بخش «اداره امور عمومی، دفاع و تأمین اجتماعی اجباری» و ۵٫۶ درصد در سایر بخش‌ها به کار اشتغال داشته‌اند.

نتایج طرح نشان می‌دهد که در بین خانوارهای روستایی وضع شغلی سرپرست اغلب خانوارها کارکن مستقل و پس از ان مزد و حقوق‌بگیر بخش خصوصی است.

امکانات و تسهیلات مورد استفاده خانوار

در این بخش ابتدا درصد خانوارهای نمونه روستایی بر حسب نحوه تصرف مسکن مورد استفاده خانوار نشان داده شده است، در سال ۱۳۹۲ نحوه تصرف بیش از ۸۵ درصد خانوارهای نمونه به صورت ملکی (ملکی عرصه و اعیان و ملکی اعیان) است.

بررسی خانوارها از نظر تعداد اتاق در اختیار آن‌ها نشان می‌دهد که ۳۶٫۰ درصد خانوارهای نمونه دارای ۳ اتاق، ۳۰٫۰ درصد دارای ۴ اتاق، ۱۷٫۵ درصد دارای ۲ اتاق، ۹٫۲ درصد دارای ۵ اتاق، ۴٫۵ درصد دارای یک اتاق و ۲٫۹ درصد دارای ۶ اتاق و بیش‌تر بوده‌اند.

نتایج این بررسی نشان می‌دهد ۹۶٫۶ درصد از خانوارهای نمونه اجاق گاز، ۹۴٫۹ درصد از تلویزیون رنگی، ۸۵٫۹ درصد از تلفن همراه، ۶۸٫۷ درصد از یخچال، ۵۹٫۳ درصد از جاروبرقی، ۴۹٫۰ درصد از پنکه، ۴۶٫۸ درصد از ماشین لباسشویی، ۴۲٫۱ درصد از انواع ویدئو، VCDو DVD، ۳۵٫۰ درصد از چرخ‌خیاطی، ۳۲٫۲ درصد از یخچال فریزر، ۲۹٫۴ درصد از موتورسیکلت، ۲۳٫۶ درصد از اتومبیل شخصی،۱۲٫۸ درصد از فریزر، ۱۱٫۰ درصد از رادیو ضبط، ضبط و پخش صوت، ۱۰٫۷ درصد از رایانه، ۶٫۰ درصد از دوچرخه، ۴٫۱ درصد از رادیو، ۳٫۲ درصد از کولر آبی متحرک، ۲٫۸ درصد از کولر گازی متحرک، ۱٫۴ درصد از تلویزیون سیاه و سفید، ۱٫۲ درصد از ماکروویو و فرهای هالوژن‌دار و ۰٫۲ درصد از ماشین‌ظرفشویی استفاده کرده‌اند.

هزینه‌های خانوار

بر اساس نتایج این طرح در سال ۱۳۹۲، متوسط هزینه سالانه خانوار روستایی برابر ۱۲۹،۵۶۰ هزار ریال بوده است که از این مقدار ۴۳٫۳ درصد مربوط به هزینه‌های خوراکی و دخانی و ۵۶٫۷ درصد مربوط به هزینه‌های غیر خوراکی بوده است.

متوسط هزینه سالانه یک خانوار روستایی در مقایسه با رقم مشابه در سال ۱۳۹۱، ۱۹٫۸ درصد افزایش یافته است هزینه‌های خوراکی و دخانی خانوار نسبت به سال ۱۳۹۱ معادل ۲۲٫۴ درصد و هزینه‌های غیر خوراکی خانوار ۱۷٫۸ درصد افزایش یافته است.

خانوار نسبت به سال ۱۳۹۱ معادل ۲۲٫۴ درصد و هزینه‌های غیر خوراکی خانوار ۱۷٫۸ درصد افزایش یافته است.

بررسی ترکیب هزینه‌های خوراکی و غیر خوراکی یک خانوار در تمام گروه‌های هزینه نشان می‌دهد که در ۵ گروه اول (هزینه ۱۹۵۰۰ ریال و کمتر تا ۶۰۰۰۱ تا ۷۵۰۰۰ ریال) سهم هزینه‌های خوراکی و دخانی بیش از سهم هزینه‌های غیر خوراکی و در سایر گروه‌ها سهم هزینه‌های غیر خوراکی، بیش از هزینه‌های خوراکی بوده است.

در سال ۱۳۹۲ متوسط هزینه‌ خوراکی و دخانی یک خانوار روستایی، برابر ۵۶۰۶۳ هزار ریال بوده است که در مقایسه با سال ۱۳۹۲ به میزان ۲۲٫۴ درصد افزایش یافته است.

بر اساس نتایج این بررسی، در بین هزینه‌های خوراکی و دخانی بیش ترین سهم ۲۴٫۷ درصد مربوط به «آرد، رشته، نان، غلات و فراورده‌های آن»‌بوده است. هزینه «گوشت» با ۲۱٫۰ درصد، هزینه «میوه‌ها و سبزی‌ها» با ۱۶٫۴ درصد «شیر و فراروده‌های آن و تخم پرندگان»‌ با ۱۰٫۴ درصد، «قند، شکر، شیرینی‌ها، چای، قهوه و کاکائو» با ۸٫۰ درصد «نوشابه، غذاهای آماده و دخانی‌ها»‌با ۶٫۶ درصد، «خشکبار و حبوب»‌با ۵٫۰ درصد «روغن‌ها و چربی‌ها» با ۴٫۹ درصد «ادویه‌ها، چاشنی‌ها و سایر ترکیب‌های خوراکی»‌ با ۳٫۱ درصد در مراتب بعدی اهمیت قرار داشته است در سال ۱۳۹۲ هزینه‌های مربوط به «میوه و سبزی‌ها»‌۳۶٫۲ درصد «ادویه‌ها، چاشنی‌ها و سایر ترکیب‌های خوراکی»‌۳۰٫۲ درصد، «نوشابه‌ها، غداهای آماده و دخانی‌ها»‌۲۴٫۶ درصد «روغن‌ها و چربی‌ها» ۲۳٫۹ درصد، «خشکبار و حبوب» ۲۳٫۳ درصد، «شیر و فرآورده‌های آن و تخم پرندگان»‌۲۲٫۰ درصد «آرد، رشته،غلات، نانو فرآروده‌های آن»‌۲۱٫۲ درصد، «قند و شکر، شیرینی‌ها، چای، قهوه و کاکائو» ۱۹٫۷درصد و «گوشت» ۱۳٫۷ درصد نسبت به هزینه‌های مشابه سال قبل افزایش داشته است.

در سال ۱۳۹۲ متوسط هزینه‌های غیر خوراکی یک خانوار روستایی برابر ۷۳۴۹۷ هزار ریال بوده است، که در مقایسه با سال ۱۳۹۱، افزایشی برابر ۱۷٫۸ درصد داشته است هزینه‌های «مسکن»‌ با سهمی معادل ۲۷٫۶ درصد از کل هزینه‌های غیر خوراکی، بیش‌ترین سهم را دارا بوده است. هزینه‌های «حمل و نقل و ارتباطات»‌ با ۱۹٫۸ درصد «بهداشت و درمان» با ۱۴٫۸ درصد «کالاها و خدمات متفرقه»‌ با ۱۳٫۶ درصد، «پوشاک و کفش» با ۱۰٫۵ درصد «لوازم ، اثاث و خدمات خانوار»‌با ۱۰٫۴ درصد و «تفریحات، سرگرمی‌ها، تحصیل و آموزش»‌ با ۳٫۴ درصد به ترتیب در مراتب بعدی قرار دارد.

در سال ۱۳۹۲، «بهداشت و درمان» ۲۴٫۷ درصد، هزینه‌های مربوط به «لوازم، اثاث و خدمات خانوار»‌۲۳٫۴ درصد، «تفریحات، سرگرمی‌ها، تحصیل و آموزش» ۱۸٫۱ درصد، «کالاها و خدمات متفرقه»‌۱۶٫۵ درصد، «مسکن» ۱۶٫۱ درصد و «حمل و نقل و ارتباطات» ۱۶٫۰ درصد و «پوشاک و کفش»‌۱۳٫۳ درصد نسبت به هزینه‌های مشابه سال قبل افزایش یافته است.

درآمدهای خانوار

بر اساس نتایج به دست آمده، متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار، روستایی در سال ۱۳۹۲ برابر ۱۲۱۰۹۱ هزار ریال بوده که نسبت به سال قبل، ۱۹٫۶ درصد افزایش داشته است بررسی منابع تأمین درآمد خانوارهای روستایی نشان می‌دهد که ۴۳٫۳ درصد از منابع متفرقه، ۲۹٫۴ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیر کشاورزی و ۲۷٫۳ درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق‌بگیری به دست آمده است.

بررسی متوسط درآمد سالانه یک خانوار روستایی، بر حسب فعالیت‌های اصلی محل کار سرپرست خانوار، نشان می‌دهد خانوارهایی که سرپرست آنها در بخش «واسطه‌گری مالی»‌به کار اشتغال داشته‌اند با درآمدی معادل ۲۰۶٫۹۵۰ هزار ریال، بیش‌ترین درآمد و خانوارهای معمولی دارای مستخدم، با داشتن درآمد ۱۰۴۳۶۵ هزار ریال، کمترین درآمد را در سال ۱۳۹۲ داشته‌‌اند.

متوسط هزینه‌ها و درآمد خانوار بر حسب استان

بررسی متوسط هزینه کل سالانه یک خانوار روستایی نشان می‌دهد که استان خوزستان با ۱۶۶۱۹۵۳۵۰ ریال بیش‌ترین و استان سیستان و بلوچستان با ۸۰۰۱۶۰۵۵ ریال کمترین هزینه را در سال ۱۳۹۲ داشته‌اند.

بر اساس نتایج به دست آمده استان تهران با ۱۰۵۷۴۷۰۳۸ ریال بیش‌ترین و استان سیستان و بلوچستان با ۳۵۳۵۵۱۲۶۳ ریال کمترین متوسط هزینه‌های غیر خوراکی سالانه یک خانوار روستای در سال ۱۳۹۲ را دارا می‌باشند استان خوزستان با ۸۴۳۸۱۲۰۴ ریال بیش‌ترین و استان تهران با ۳۸۳۹۰۱۵۰ ریال کمتریم متوسط هزینه خوراکی و دخانی سالانه یک خانوار روستایی را در سال ۱۳۹۲ نشان می‌دهد.

همچنین استان البرز با ۱۷۴۱۴۴۸۵۱ ریال بیش‌ترین و استان سیستان و بلوچستان با ۶۷۱۳۲۰۲۸ ریال کمترین متوسط درآمد سالانه یک خانوار روستایی را در سال ۱۳۹۲ به خود اختصاص داده است.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: