معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری خبر داد

تحویل سوخت به ناوگان حمل‌ونقل عمومی براساس پیمایش انجام می‌شود

معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری از تفاهم با وزارت نفت برای تحویل سوخت به ناوگان حمل‌ونقل عمومی بر اساس پیمایش خبر داد و گفت: به زودی با فراخوانی که در این رابطه می‌دهیم این برنامه آغاز می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، شهرام آدم‌نژاد در نشست خبری سیستم‌های هوشمند جاده‌ای (ITS) اظهار کرد: با وزارت نفت قرار است به زودی تحویل سوخت به ناگاون حمل و نقل عمومی از طریق پیمایش بدهیم. بر این اساس ساختار را ما می‌دهیم و تخصیص را وزارت نفت می‌دهد. استراتژی کشور این است که مصرف بنزین را کم کنیم، اما در گازوئیل این است که به جا و به صورت بهره‌ور مصرف شود.

ناوگان جاده

آدم‌نژاد با تاکید بر این‌که باید از قاچاق و مصرف بالای گازوئیل جلوگیری شود، ادامه داد: این روش به زودی آغاز می‌شود و فراخوان آن را انجام می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در سیستم‌های هوشمند جاده‌ای سابقه زیادی نداریم و حدود ۱۰ سال است و در این بخش بعضا از دوربین‌های ترددشمار و ثبت سرعت در جاده‌های استفاده شده است.

وی تصریح کرد: در دهه ۹۰ میلادی بحث مدیریت ظرفیت جاده‌ها مطرح شد تا بتوانیم از این ظرفیت بهتر استفاده کنیم. البته نیاز به بومی‌سازی دانش ITS داریم.

وی با اشاره به این‌که در ITS مزایای زیادی داریم، گفت: افزایش ایمنی و روان‌سازی ترافیک دو هدف اصلی ما از بهره‌گیری از سیستم‌های هوشمند جاده‌ای است.

معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای خاطرنشان کرد: در سیستم های هوشمند سعی کرده‌ایم یکپارچگی را اجرا کنیم که اولین اقدام در این زمینه ظرفیت سنجی و شناخت بحث اولین همایش سیستم‌های هوشمند است که ۳۰ دیماه سال‌جاری برگزار می‌شود.

آدم‌نژاد یادآور شد: اولین همایش ITS در چهار حوزه مردم و ذی‌نفعان، بخش خصوصی و تولیدکنندگان، دانشگاه‌ها و مراکز آموزشی و بهره‌برداران و مجوزارت نفت ریان (دولت) برگزار می‌شود.

وی با بیان این‌که تاکنون ۱۵۰ مقاله در این همایش ثبت‌نام کردده‌اند، افزود: اولین پروژه عملیاتی دوربین‌های نظارت تصویری در جاده‌هاست. هم‌اکنون ۶۲۰ دستگاه دوربین در شبکه های شریانی کشور داریم و صرفا از وضعیت آب و هوا می‌توانستیم با این دوربین‌ها مطلع شویم.

وی خاطرنشان کرد: سایتی را به نام ۱۴۱٫ir طراحی کرده‌ایم که از امروز فعالیت خود را آغاز می‌کند و در آن ۴ عکس ترافیک دوربین‌های نظارت تصویری نصب شده در جاده‌ها روی این سایت قرار می‌گیرد و مسافران می‌توانند برای اطلاع از آخرین وضعیت ترافیکی جاده‌ها از آن استفاده کنند.

وی با بیان این‌که تا پایان سال این اپلیکشن برای موبایل تهیه می‌شود، تصریح کرد: در این راستا همچنین تلفن اپراتوری راهداری ۱۴۱ را فعلا برای استان تهران راه‌اندازی کرده‌ایم که تا پایان سال کل کشور به این سامانه متصل می‌شوند. تابلوهای ترافیکی برخط نیز یکی دیگر از برنامه‌های ما در حوزه سیستم‌های هوشمند جاده‌ای است که در جاده تهران-کرج نصب شده است.

معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان این‌ که زمان را نیز در سامانه ۱۴۱ نشان می‌دهیم، اظهار کرد: در کشور با پدیده سرعت غیرمجاز خیلی مواجه هستیم و برای افزایش ایمنی باید سرعت را کنترل کنیم. در این راستا آموزش، مهندسی جاده و نظارت باید انجام شود.

آدم‌نژاد ادامه داد: در بحث نظارت ۲۰۰ دوربین در جاده‌های شریانی را نصب کرده‌ایم که حدود ۲۰۰ دوربین دیگر نیز در اختیار پلیس است، در مجموع ۴۰۰ دوربین نظارت تصویری در جاده‌های کشور سرعت را کنترل می‌کنند.

وی با بیان این‌که از اول اردیبهشت امسال تا اول آذرماه یک میلیون و ۹۰۰ هزار تخلف سرعت را ثبت کرده‌ایم، گفت: خروجی ثبت سرعت این بوده که توانسته‌ایم ۷ کیلومتر بر ساعت سرعت را در جاده‌ها کاهش دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در مسیر قزوین به زنجان حدود ۶۰ مورد سرعت بالای ۱۶۰ کیلومتر در ساعت داشتیم در حالی که سرعت مجاز در این مسیر ۱۲۰ کیلومتر است. هم‌اکنون ۳۴۶۳۳ کیلومتر راه‌های کشور شبکه شریانی یعنی مسیرهای پرترافیک، ترانزیتی یا استانی داریم که در آن ۴۰۰ دستگاه دوربین ثبت سرعت نصب شده است.

معاون برنامه‌ریزی سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای با بیان این‌که برای پوشش کل شبکه شریانی کشور نیازمند ۱۹۰۰ دوربین دیگر هستیم، بیان کرد: بر اساس برنامه تا سال ۱۳۹۵ تمام شبکه شریانی با اعتبار ۹۵۰ میلیارد تومان به دوربین‌های ثبت سرعت تجهیز می‌شود که این برنامه شامل نصب، بهره‌برداری، نگهداری دوربین‌های مذکور است.

آدم‌نژاد همچنین با بیان این‌که ۱۲۰۰ دستگاه ترددشما در جاده‌ها داریم، گفت: تا آخر امسال با نصب ۷۰۰ دستگاه تمام جاده‌های شریانی کشور به دستگاه‌های ترددشمار مجهز می‌شوند.

وی با بیان این‌که صدور برخط بارنامه انجام می‌شود، گفت: صدور صورت وضعیت برخط تا پایان امسال برای همه اتوبوس‌ها انجام می‌شود و تا نیمه اول سال آینده نیز برای مینی‌بوس‌ها و سواری‌های کرایه عملیاتی می‌شود.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: