۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۴
معاون زنگنه خبر داد:

ایران آماده صادرات گاز به عراق شد/ رونمایی از برنامه جدید صدور گاز

معاون وزیر نفت با اشاره به آماده سازی خطوط لوله و تاسیسات برای آغاز صادرات گاز ایران به عراق، اعلام کرد: پیش بینی می‌شود تا اوایل سال آینده صادرات گاز ایران به این کشور همسایه آغاز شود.

به گزارش عیارآنلاین، حمیدرضا عراقی در گفتگویی درباره آخرین وضعیت قرارداد صادرات گاز ایران به عراق گفت: در حال حاضر آخرین مراحل ساخت، نصب و راه اندازی خطوط لوله، انتقال گاز و تاسیسات گازرسانی به منظور صادرات گاز طبیعی به عراق در حال انجام است.

حمیدرضا عراقی

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران با تاکید بر اینکه مطابق با برنامه زمان بندی، پیش بینی می‌شود از اوایل سال آینده امکان صادرات گاز ایران به عراق فراهم شود، تصریح کرد: قرار است در مرحله اول گاز ایران انرژی مورد نیاز بغداد و نیروگاه‌های این کشور را تامین کند.

معاون وزیر نفت با یادآوری اینکه براساس توافق با عراقی‌ها صادرات گاز به این کشور همسایه به صورت مرحله به مرحله افزایش می یابد، اظهار داشت: بر این اساس، سال آینده و در مرحله اول به طور متوسط بین ۵ تا ۶ میلیون متر مکعب گاز توسط ایران به عراق صادر می‌شود.

این مقام مسئول در پایان خاطرنشان کرد: سقف اولین قرارداد صادرات گاز ایران به عراق ۲۵ میلیون متر مکعب در روز است که به تدریج با آماده سازی خطوط لوله در خاک عراق، حجم صادرات گاز به این کشور همسایه هم افزایش می‌یابد.

پیش تر معاون وزیر نفت در این باره به مهر گفته بود: قطعا اجرای فاز دوم و سوم صادرات گاز به عراق زمان بر است؛ زیرا برای تکمیل این فازها باید نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر خطوط لوله و تاسیسات گازی احداث شود.

با افزایش صادرات برق ایران به عراق، شمارش معکوس به منظور آغاز صادرات گاز طبیعی و به ویژه گازهای ترش پارس جنوبی به عراق هم آغاز شده است.

منبع : مهر

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: