عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:

دولت گام جدید هدفمندی را با رفع نواقص در سال آینده اجرا کند/ عدم حذف غیرنیازمندان به تولید آسیب می‌زند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: دولت گام جدید هدفمندی را با جانب احتیاط برای سال آینده اجرا کند و عدم حذف غیر نیازمندان به تولید آسیب می‌زند.

به گزارش عیارآنلاین، عثمان احمدی در گفت‌وگویی در پاسخ به این سوال که آیا دولت باید سال آینده مرحله جدیدی از هدفمندی یارانه‌ها را اجرا کند، اظهار داشت: به نظرم مرحله جدید باید سال بعد شروع شود و البته توأم با احتیاط، اثرات تورمی آن در جامعه بررسی و کنترل شود.

عثمان احمدی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تأکید بر اینکه دولت باید در رابطه با اجرای هدفمندی یارانه‌ها نگاه محتاطانه‌ به سبد معیشت خانوار داشته باشد، تصریح کرد: قبل از تمدید مذاکرات ژنو بیشترین نگاه‌ها به موضوع هسته‌ای و حل شدن موضوعات از این طریق بود که می‌تواند بخشی از مشکلات حل شود، اما ظرفیت‌های داخلی نباید از نگاه‌ها برای حل مشکلات مغفول بماند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه در مرحله اول هدفمندی یارانه‌ها شیوه اجرا مناسب نبود، گفت: این موضوع با شوک و اجرای ناگهانی همراه بود که تورم ایجاد کرد، با این حال دولت نیز باید گام جدیدی از این قانون را سال آینده اجرا کند.

احمدی‌ افزود: سال آینده باید این مرحله از هدفمندی به گونه‌ای اجرا شود که تورم آن چنان نداشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه در فاز دوم که امسال اجرایی شد، دولت در بخش بهداشت و درمان عملکرد خوبی داشته است، عنوان کرد: از محل مالیات ارزش افزوده ۳ هزار میلیارد تومان و نیز در قانون هدفمندی ۴۸۰۰ میلیارد تومان برای این بخش در نظر گرفته شد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت در بودجه ۹۴ باید اجرای مرحله جدید هدفمندی یارانه‌ها را با احتیاط پیش‌بینی کند، گفت: همچنین می‌تواند این موضوع را به صورت جداگانه و یا الحاقی در بودجه ارائه کند و در عین حال با رایزنی کامل دولت و مجلس باشد تا دغدغه‌های نمایندگان نسبت به معیشت مردم کاهش یابد و در حقیقت نواقص اجرای قانون رفع شود.

احمدی در مورد حذف غیر نیازمندان یارانه‌بگیر نیز گفت: من از افراد ثروتمند و توانمند خواهش می‌کنم که از گرفتن یارانه نقدی انصراف دهند، تا بتوان به نیازمندان واقعی کمک بیشتری کرد، زیرا در حال حاضر بسیاری از خانواده‌ها به نان شب خود محتاج هستند و مجلس نیز اصرار دارد که غیر نیازمندان از یارانه نقدی حذف شوند.

به گفته عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در حال حاضر برخی افراد درآمدهای میلیاردی داشته و حتی مالیات هم نمی‌دهند که در حقیقت شناسایی چنین افرادی بسیار مهم است و جای تأسف دارد که بخش قلیلی از دریافت یارانه انصراف دادند.

وی تأکید کرد: شناسایی افراد غیر نیازمند کار سختی است، اما دولت باید با شناسایی این افراد و آزاد شدن اعتبار حاصل از این موضوع؛ سرمایه‌گذاری در بخش تولید و صنایع داخلی را انجام داده که نفع آن در نهایت به جامعه و مردم برسد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: