عضو انجمن فولاد در گفت‌وگویی اعلام کرد

واردات فولاد از هند تیر خلاص به تولید داخل است/ بهتر است پول نفت بلوکه بماند

عضو انجمن فولاد با انتقاد از واردات فولاد از هند به جای پول‌های بلوکه‌شده نفت گفت: این مسئله، تیر خلاصی برای صنعت فولاد خواهد بود، ما پیشنهاد وضع تعرفه بالای ۲۰ درصد را به وزارت صنعت ارائه کرده‌ایم ولی تاکنون جوابی نگرفته‌ایم.

به گزارش عیارآنلاین، سید رضا شهرستانی در گفت‌ و گویی در واکنش به اخبار مطرح شده مبنی بر واردات فولاد از هند در ازای بخشی از پول نفت ایران، اظهار داشت: در حال حاضر بازار جهانی فولاد اوضاع خوبی ندارد و در این راستا شرکت‌های هندی با سوء‌ استفاده از این مسئله قصد دارند به جای پول نفت، فولاد به ایران صادر کنند.

صادرات فولاد

وی تأکید کرد: اگر دولت برای واردات فولاد به جای پول نفت، تصمیم نهایی داشته باشد، این موضوع به معنی تیر خلاصی برای صنعت فولاد خواهد بود زیرا این کار هیچ منفعتی برای کشور ندارد و بهتر است پول نفت ایران در همان جا باقی بماند.

شهرستانی با اشاره به وضع تعرفه واردات فولاد در کشورهایی مانند ترکیه و چین طی دو هفته اخیر، گفت: در شرایط فعلی اوضاع بازار فولاد مناسب نیست، در ترکیه برای واردات فولاد تعرفه ۴۰ درصدی وضع شده و در اروپا و آمریکا نیز تعرفه‌هایی برای واردات فولاد وضع شده تا از تولید‌کنندگان داخلی کشورها حمایت شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بابت واردات فولاد به ایران تنها ۴ درصد حقوق و عوارض دریافت می‌شود، گفت: در مذاکره با وزارت صنعت پیشنهاد وضع تعرفه بالای ۲۰ درصد برای واردات فولاد را مطرح کردیم، ولی هنوز پاسخی دریافت نکرده‌ایم.

عضو انجمن فولاد با بیان اینکه هم اکنون کارخانه‌های نوردی با ۳۰ درصد ظرفیت و کارخانه‌های ذوب با ۵۰ درصد ظرفیت خود فعال هستند، تصریح کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال میزان تولید فولاد در کشور به ۱۷ میلیون تن برسد.

وی ادامه داد: از ابتدای سال تاکنون حدود ۲ میلیون تن فولاد به کشور وارد شده و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال ۱٫۵ میلیون تن دیگر نیز وارد شود.

به گفته وی، حدود ۱۵ درصد تولید سالانه شرکت‌های فولادی دپو شده و در این شرایط واردات فولاد به نفع تولید داخل نیست و باعث تعطیلی برخی از کارخانه‌ها خواهد شد.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: