تأکیدی بر سه فرزند و بیشتر

واقع بینانه بودن بند اول سیاست های کلی ابلاغی جمعیت، خود تأییدی بر عقلانیتِ داشتنِ سه فرزند و بیشتر است چرا که در آنها افزایش نرخ باروری و تعداد فرزندان منوط به مسائل اقتصادی نشده است.

چند سالی است که موضوع افزایش جمعیت و خطر کاهش آن، از سوی دلسوزان و کارشناسان این حوزه بیان می شود. رهبر انقلاب نیز با ابلاغ سیاست های کلی جمعیت حجت را برتمامی مسئولین مربوطه تمام کردند.انتظار می رفت فردی که دارای مسئولیت در نظام جمهوری اسلامی ایران است صحبتی در مخالفت با این سیاست راهبردی بیان نکند. اما اخیرا شاهد بودیم سرکار خانم مولاوردی که یکی از مهم ترین مسئولین مرتبط با موضوع جمعیت به شمار می‌آیند طی مصاحبه شان با مشرق که در روز دوشنبه ۲۸ مهرماه منتشر شد بیان می دارند: «باوجود مشکلاتی مثل اشتغال و مسکن و از این‌دست مسائل، بیشتر از یک یا دو فرزند خیلی عقلانی نیست

ایشان در جایگاه حقوقی معاون امور زنان و خانواده به عنوان بالاترین مقام مسئول دولت در موضوع جمعیت هستند و طبیعی است که برنامه این جایگاه باید اجراکردن سیاستهای کلی ابلاغی جمعیت باشد. مقام معظم رهبری در ۳۰ اردیبهشت ماه سال جاری براساس بند یک اصل ۱۱۰ قانون اساسی و پس از مشورت با مجمع تشخیص مصلحت نظام سیاست های کلی جمعیت را ابلاغ نموده اند که لازم است به بخش هایی از آن توجه فرمایید:

جمعیت

بند یک:«ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیّت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی»

تعبیر نرخ باروری که در این بند از سیاست های کلی استفاده شده به معنای میانگین فرزندان زنده متولد شده به ازای یک زن می باشد. نرخ باروری ۲٫۱ را به عنوان سطح جانشینی درنظر می گیرند زیرا این نرخ به معنای این است که به طور میانگین هر زن می تواند حداقل با ۲ فرزند زنده متولد شده، جانشینی درجمعیت کلی کشور ارائه دهد که پس از فوت ایشان تغییری در نرخ فعلی جمعیت نخواهیم داشت و نرخ باروری کمتر از ۲٫۱ برابر است با کاهش تدریجی جمعیت و نهایتا انقراض نسل . بنابراین سیاست راهبردی نظام تاکید بر سه فرزند و یا بیشتر از آن می باشد که سرکار خانم مولاوردی با این موضع گیری نشان دادند اعتقادی به این مهم ندارند و لذا تناسبی هم با این جایگاه حقوقی نخواهند داشت.

در بند دوم سیاستهای کلی جمعیت آمده است:

«رفع موانع ازدواج، تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند، کاهش سن ازدواج و حمایت از زوج‌های جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد»

کاملا بدیهی است که افزایش فرزند به معنای داشتن یک یا دوفرزند نیست بلکه تاکید می‌شود خانواده‌ها حداقل سه فرزند داشته باشند.اینکه خانم مولاوردی یک فرزند را عقلانی می‌دانند دقیقا مخالف این بند سیاستهای کلی جمعیت می‌باشد؛ در صورتی که اگر معاون محترم امور زنان و خانواده ریاست جمهوری دغدغه اجرای این بند را نداشته باشد هیچ نهاد دیگری اقدامات لازم در این زمینه را نمی‌تواند انجام دهد. پس ضرورت دارد که رئیس جمهور محترم جناب دکتر روحانی پس از ابلاغ این سیاست‌ها،جهت اجرای آنها در مسئولین تحت امر خود تجدید نظر بفرمایند.

علاوه بر موضع گیری فوق ، خانم مولاوردی قبلا نیز پس از معارفه خود، در مورد قانون افزایش مرخصی زایمان بیان داشتند:«(این قانون)اگر چه در کوتاه مدت به نفع زنان است اما در دراز مدت به ضرر حضور اجتماعی زنان و بحث اشتغال است.»

در بند سوم سیاستهای کلی جمعیت آورده شده است:

جمعیت

«اختصاص تسهیلات مناسب برای مادران بویژه در دوره بارداری و شیردهی و پوشش بیمه‌ای هزینه‌های زایمان و درمان ناباروری مردان و زنان و تقویت نهادها و مؤسسات حمایتی ذی‌ربط»

تصویب قانون افزایش مرخصی زایمان از محدود اقدامات انجام شده در راستای ارائه تسهیلات مناسب برای مادران بویژه در دوران بارداری بود تا ایشان علاوه بر اینکه مدتی از فضای سنگین و طاقت فرسای کار به دور باشند و استراحت کنند، بتوانند بهتر به وظایف و مسئولیت های مادری خود رسیدگی داشته باشند، اما خانم مولاوردی گویا برای کار بانوان اهمیتی به اندازه وظایف مادری ایشان قائل می‌باشند که این نگرش مطلوبی نیست.

هم چنین معاون محترم امور زنان و خانواده ریاست جمهوری بلافاصله بعد از صحبت شان در تاکید بر داشتن یک یا دو فرزند، در پاسخ به سوال مصاحبه کننده در مورد نقش دولت در تهیه امکانات و الزامات بهتر شدن فرزندآوری بیان می دارند:

«سیاست‌های کلی ابلاغی برای افزایش جمعیت، خیلی واقع‌بینانه این موضوع را مطرح کرده است.»

واقع بینانه بودن بند اول سیاست های کلی ابلاغی جمعیت، خود تاییدی بر عقلانی بودن داشتن سه فرزند و بیشتر است چرا که در آنها افزایش نرخ باروری و تعداد فرزندان منوط به مسائل اقتصادی نشده است.

در پایان باز هم تاکید می شود که مهم ترین مسئله‌ای که بسیاری از کارشناسان و اقشار دلسوز جامعه برای اصلاح روند پیر شدن جمعیت کشورمان به آن امید بسته اند اجرای دقیق سیاست های کلی ابلاغی جمعیت می باشد و ریاست محترم جمهور جناب آقای دکتر روحانی برای مسئولیت های تحت امرشان باید از کسانی استفاده کنند که به طور جد اعتقاد به اجرای این سیاست‌ها دارند و در عمل شاهد باشیم که این افراد مصرانه پیگیری‌های لازم را درسطوح مختلف خواهند داشت تا ان شاءالله مسئله جمعیت کشور دارای افقی امیدآفرین گردد.

۱۸ دیدگاه

 1. ناشناس :

  اگر نگارنده این تحلیل ضمانت بده که خرج بچه ها رو بده من خودم شخصا ۲۰ فرزند گوگولی مگولی میارم تا این دلواپس موالید از دلنگرانی خارج بشه و غصه نخوره

  • مامان :

   فرزندآوری شما قطع به یقین برای نویسنده محترم سود و زیانی به همراه نداره! مشکلات اقتصادی از گذشته تا به امروز کمترنشده که هیچ بیشترهم شده مشکل مخارج فرزند اوری نیست فرهنگ اجتماع ما و در راس آن خانوادهای ماست که ما در این زمینه به معاون امور زنان چشم امید داشتیم که ایشان با فرمایشاتشان چشم امید مارا کور فرمودند.

 2. گرفتار :

  می خواستم از این نویسنده عزیز بپرسم:
  خدا وکیلی خودت چند تا بچه داری؟
  آیا باز هم بچه دوست داری بیاری؟
  حقوق ماهیانه ات چقدر است؟
  آیا خونه داری؟
  چقدر اجره خونته؟
  بچه مدرسه ای داری؟
  چقدر هزینه مدرسه بچه ات هست؟
  سالی چند بار مسافرت می ری؟
  …………………

  • نویسنده :

   ۲۵ سالمه ، سه تا بچه ، دوست خیلی عزیزم چون ممکنه شما سوالاتو ادامه بدی و احتمالا فقط سنی ها رو با جمعیت زیاد تصور بکنی ،سوال اینده ات رو جواب میدم : شیعه هستم :)

   • امیر :

    برای طرز فکر شما بسیار متاسفم. مگه میخواین با سنیها جنگ تن به تن کنیم که شما نگران عده جمع کردنین!!

    • ناشناس :

     طبق علم جمعیت اگه بیشتز از ۲ تا بچه نداشته باشی به مرور کشورت پیز میشه.

     • ناشناس :

      پیر شدن جمعیت که قریب الوقوع ترین اتفاقه… ما منقرض میشیم با این سیاستها و این مسؤلین!

 3. گرفتار :

  افزایش نرخ باروری و تعداد فرزندان منوط به مسائل اقتصادی نگشته است.

  این جمله رو یکی دو بار برای خودت تکرار کن

  • نویسنده :

   دوست خیلی عزیزم لطف بفرمایید شما هم قبل و بعد اون جمله رو چند بار بخونید و ملاحظاتی که مجمع تشخیص مصلحت نظام برای انتخاب سیاستهای کلی دارند رو بررسی بفرمایید .

 4. م :

  میشه بفرمایید کجای این صحبت ها منطقی و عقلانی بود؟
  برای تخریب یک نفر مجبور نیستید عقل و منطق و معاش و … همه چیز را زیر سوال ببرید/
  فکر کنم تمام این دلسوزان، تا الان جواب منطقی شون را از عکس العمل مردم گرفته اند.

  • علی :

   همه میدونند که اگه مسئله اصلی در داشتن فرزندان بیش از یک و دو نفر، مسئله مالی نیست. هرچند میتواند یکی از مشکلات باشد.
   دلیلش هم در سطح جامعه وجود دارد. چه تعداد از خانواده های مرفه تعداد فرزندانشان بیش از ۲ است؟
   هرچه تئوری در رابطه با ارتباط رفاه و تعداد فرزندان بیشتر وجود داشته باشد برای جامعه ما که درست نیست. تجربه جهانی هم این نکته را تاکید میکند.

 5. محمد :

  طبق آیه قرآن کریم الْمالُ وَ الْبَنُونَ زينَةُ الْحَياةِ الدُّنْيا انسان ذاتا دنباله مال و فرزند بیشتر هست و کمتر کسی پیدا میشه که بگه از مال و فرزند بیشتر بدش میاد و این عقلانی نیست، درست هست فرزند داشتن بیشتر از سه تا سخت و مشکلات مالی داشته باشه ولی فرزند نیاوردن یا بیشتر ربطی به مشکلات مالی ندارد و اگر به معیشت ربط می داشت باید افراد مرفه تر فرزند بیشتر ی می داشتند و اینکه روزی دست خداست و خداوند در قرآن بارها ذکر کرده است مثلا و لا تقتلوا أولادکم خشیه إملاق نحن نرزقهم و طبق این آیه فَإِنَّ مَعَ الْعُسْرِ يُسْرًا بعد هر سختی آسانی هست و این آسانی بعد از دوره جوانی و میانسالی هست
  متاسفم برای خانم مولاوردی و بقیه افراد که عذر بدتر از گناه می آوردند

 6. جواد :

  واقعا متاسفم برای خانم مولاوردی و بقیه افراد که عذر بدتر از گناه می آوردند

 7. مامان :

  کاش به جای شنیدن نظرات کارشناسی شده خانم مولاوردی از ایشون مقدار کمی فعالیت در عرصه خانواده میدیدیم باعث تاسفه برای من که ایشون معاون امور زنان و خانواده ان

 8. سارا :

  بعضی از افراد… برای سرپوش گذاشتن روی کارهای اشتباه خودشان یا انجام ندادن آن برای حفظ موقعیت که دارند حاضر هستند هر حرفی و کاری بکنند تا کسی به آنها تذکر ندهند

 9. م . هاشمی :

  خانم مولاوردی: با وجود مشکلاتی مثل اشتغال ومسکن و از این‌دست مسائل، بیشتر از یک یا دو فرزند خیلی عقلانی نیست
  ببخشید الان که وضعیت بهتر از قبل شده آمار اشتغال و مسکن و … طبق آمارهای که دولت و همکارانتان می دهند چرا بیشتر از یک فرزند یا دو فرند عقلانی نیست؟؟؟

 10. پدر سه فرزند :

  ما مردم به خیر شما مسئولین امیدی نیست لطفا شر مرسانید
  کار ازتون نخواستیم لطفا توهین نکنید

  خانم مولاوردی این حرفی هست که می زنید که بیشتر از دو فرزند عقلانی نیست یعنی من که سه فرزند دارم دیوانه هستم ؟
  وقتی مردم این حرفهای رو از شما می شنونند به تخصص شما پی می بردند که به چه افراد شایسته و لایق مسولیت داده شده است

 11. پرستار :

  اینکه خانم مولاوردی گفتند که مرخصی زایمان در دراز مدت به ضرر حضور اجتماعی زنان و بحث اشتغال هست برای این هست که بودجه نداریم و به همین دلیل هر کاری که بودجه آور باشد کلا به نفع مردم نیست یا اشتباه هست

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: