۹ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۴۰
معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در گفت‌و‌گویی اعلام کرد

صادرات برق ایران به عراق تا سال ۲۰۱۵ تمدید شد/ محاسبه قیمت بر اساس فرمول قبل

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی از تمدید یک ساله صادرات برق ایران به عراق خبر داد و گفت: در آخرین توافق انجام شده میان ایران و عراق مقرر شد تا پایان سال ۲۰۱۵ صادرات برق ایران به عراق به طور متوسط ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات صورت گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، هوشنگ فلاحتیان در گفت و گویی اظهار کرد: بر اساس توافق نهایی که میان ایران و عراق منعقد شد مقرر شد صادرات برق ایران به عراق تا یک سال دیگر یعنی تا پایان ۲۰۱۵ میلادی تمدید شود.

هوشنگ فلاحتیان

وی ادامه داد: با توافقی که میان وزارت نیرو و طرف عراقی صورت گرفت مقرر شد از ابتدای سال ۲۰۱۵ تا پایان همان سال صادرات برق ایران با همان شرایط قبلی به عراق تمدید شود.

قیمت برق صادراتی ایران به عراق بدون تغییر

فلاحتیان در پاسخ به این سؤال که آیا در تمدید صادرات برق ایران به عراق قیمت تغییری کرده است، گفت: با تمدید صادرات ایران به عراق قیمت صادرات برق نیز بدون تغییر خواهد بود چرا که تابعی از فرمول‌های مشخص است و از قیمت نفت تبعیت می‌کند.

صادرات ۲۰۰ مگاوات برق به عراق در روزهای اخیر

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در پاسخ به این سؤال که چه میزان برق قرار است در سال ۲۰۱۵ به عراق صادر شود، گفت: قراردادی که منعقد شده است عددی بین ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ مگاوات است اما در فصل زمستان عراق برق زیادی از ایران نمی‌گیرد و در روزهای اخیر تنها ۲۰۰ مگاوات برق از ایران دریافت کرد.

وی افزود: چون مصرف برق عراق در فصل تابستان بالا می‌رود نیازمند برق بیشتری است و در آن زمان هم به طور متوسط حدود ۱۰۰۰ مگاوات برق به آنها صادر خواهیم کرد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی پیشتر با بیان اینکه سالانه ۱۲ میلیارد کیلو وات ساعت برق صادر می‌شود و درآمدی بین ۹۰۰ میلیون دلار تا یک میلیارد دلار نصیب کشور می‌شود، گفت: ۹۰ درصد مطالبات ایران در حوزه صادرات برق دریافت و وصول می‌شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ایران به ۷ کشور همجوار صادرات برق انجام می‌دهد و سالانه ۱۲ میلیارد کیلووات ساعت برق ساعت و ۴ میلیارد کیلو وات ساعت برق وارد می‌کند.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: