۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۰
قائم‌مقام صندوق توسعه ملی مطرح کرد

پرداخت ۲۰ میلیارد دلار فاینانس توسط صندوق توسعه ملی در بخش نفت پس از تحریم

قائم‌مقام صندوق توسعه ملی گفت: حداقل تا پنج سال آینده، هیچ طرح ارزی در بخش گردشگری به دلیل کمبود منابع مالی رد نخواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، سید محمدقاسم حسینی اظهار کرد: ۷۰ صندوق ثروت ملی در کشورهای دنیا وجود دارد که کویت در سال ۱۹۵۳ نخستین کشور دارای صندوق ثروت ملی است. در جنگ عراق با کویت که صادرات نفت کویت قطع شد، این صندوق موظف شد حقوق مردم را پرداخت کند.

سید محمد قاسم حسینی

وی با بیان اینکه هیچ‌کدام از صندوق‌های دنیا وظیفه پرداخت تسهیلات را ندارند، افزود: در نروژ، حتی یک سنت از پول نفت در بودجه دولت این کشور نمی‌آید و تمام درآمد حاصل از فروش نفت به صندوق ثروت ملی این کشور وارد می‌شود.

قائم‌مقام صندوق توسعه ملی اضافه کرد: شاید انتظار می‌رود که صندوق توسعه ملی مانند یک صندوق حمایتی عمل کند اما این صندوق یک صندوق بین نسلی است. به این معنی که ثروت ملی را با سرمایه‌گذاری در بازارهای جهانی به نسل بعدی انتقال می‌دهد و پشتوانه‌ای برای نسل آینده است.

وی ادامه داد: در سه سال گذشته که همه کشورها فاینانس نفت ایران را قطع کردند، صندوق توسعه ملی این کمبود مالی را جبران کرد. بیش از ۲۰ میلیارد دلار در بخش نفت فاینانس پرداخت شده است.

حسینی به بحث گردشگری اشاره و تاکید کرد: حداقل تا پنج سال آینده، هیچ طرح ارزی به دلیل کمبود منابع مالی رد نخواهد شد اما در طرح ریالی با مشکل مواجه هستیم. گردشگری، بخشی است که سوددهی آن مانند نفت و پتروشیمی نیست و امکانی در صندوق توسعه ملی وجود دارد که می‌توان از آن برای حمایت از گردشگری استفاده شود.

وی با بیان اینکه صندوق توسعه ملی یک صندوق کاملا ارزی است حتی تبدیل ارز به ریال از صندوق در داخل کشور ممنوع است، تاکید کرد: پس از یک قرارداد، قرار بر این شد که ۲۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی و صنعت وارد شود.

قائم‌مقام صندوق توسعه ملی اضافه کرد: پیش‌بینی این است که ۱۱ میلیارد دلار به صندوق توسعه ملی وارد ‌شود که ۱۱۰۰ میلیون دلار (۲۹۰۰ میلیارد تومان) سهم صنعت و همین مقدار به کشاورزی اختصاص داده خواهد شد.

حسینی ادامه داد: به گفته رییس بانک مرکزی در هفت ماهه نخست امسال، ۱۶۰ هزار میلیارد تومان از طریق سیستم بانکی وام پرداخت شده است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: