توکلی تاکید کرد:

نابودی کشاورزی ارومیه با اجرای طرح نکاشت/ احیای دریاچه ارومیه با ایجاد شبکه های نوین آبیاری

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با یادآوری اینکه طرح نکاشت طرحی خام است که به تعطیلی کشاورزی در ارومیه می انجامد، گفت: تعدیل کشاورزی ،کشت محصولات اقتصادی و کاربردی و کنترل و کاهش مصرف آب راهکار احیا و نجات دریاچه ارومیه است.

به گزارش عیارآنلاین، محمدتقی توکلی در گفت وگویی در رابطه با اجرای طرح نکاشت برای نجات دریاچه ارومیه که از سوی دولت ارائه شده و عنوان آن به “تغییر کاشت” تبدیل شده است، گفت: به نظر می رسد طرح نکاشت یک پیشنهاد خامی است که اگر قبل از بررسی تبعات آن اجرا شود خسارت و ضررو زیانهایی را در پی خواهد داشت.

محمد تقی توکلی

نماینده مردم الیگودرز در مجلس شورای اسلامی افزود: در حال حاضر مردم استانهایی که طرح نکاشت برای منطقه آنها در نظر گرفته شده به شدت با این طرح مخالفت دارند و معتقدند در صورت اجرای این طرح، به کشاورزان خسارت وارد شده و تولید هم کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه موضوع احیا و نجات دریاچه ارومیه ماهیت اجتماعی دارد و ما با مردم سروکار داریم، تصریح کرد: نمی شود با یک تصمیم ناگهانی و اجرای طرحی ناپخته که تبعات اجرای آن بررسی نشده کشاورزی را تعطیل کرد.

توکلی پیشنهاد کرد: به منظور کنترل مصرف آب و احیای دریاچه ارومیه باید کشاورزی را تعدیل کنیم چرا که میزان مصرف آب در بخش کشاورزی بر احیای دریاچه ارومیه تاثیر بسزایی دارد.

این نماینده مردم در مجلس نهم گفت: یکی از راهکارهای احیا و نجات دریاچه ارومیه روی آوردن به کشت محصولات کاربردی و اقتصادی و ایجاد شبکه های نوین آبیاری و در نهایت کنترل و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه کنترل و نظارت بر منابع آبی که به صورت غیر مجاز برداشت می شوند راهکار دیگر حفظ منابع آبی است، گفت: دولت باید با پیش بینی صنایع تبدیلی، شهرک های کشاورزی و گلخانه ای و کشت محصولاتی که آب کمتری مصرف می کنند اقتصاد کشاورزی را هم تامین کند تا کشاورزان متضرر نشوند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، بنابراعلام مشاور معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس‌جمهور دولت در نظر دارد برای احیای دریاچه ارومیه طرح تغییر کاشت که قبلا نکاشت نام داشت را اجرا و با تغییر الگوی کشت بخشی از آب مصرفی در کشاورزی را به دریاچه بازگرداند.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: