۸ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۷

زنگنه:تصمیم اخیر اوپک به نفع همه اعضا نیست

وزیر نفت کشورمان تصمیم اخیر اوپک برای حفظ میزان تولید روزانه را به نفع همه ی کشورهای عضو اوپک ندانست.

به گزارش عیارآنلاین، بیژن نامدار زنگنه در پاسخ به پرسش جان دفتریوس مجری سی‌ان‌ ان درباره اینکه آیا حفظ سقف تولید اوپک برای همه ی دوازده عضو اوپک تصمیم خوبی بود یا خیر؟ گفت: فکر نمی کنم که این تصمیم به نفع همه ی کشورهای عضو اوپک باشد چون برخی از کشورهای عضو اوپک با این توافقنامه مخالف بودند اما برای وحدت و همبستگی اوپک بود که ما تصمیم گرفتیم اقدامی خلاف این تصمیم اتخاذ نکنیم.

 زنگنه

در ادامه جان دفتریوس از وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران پرسید:برداشت من این است که فقط تولید کنندگان خلیج(فارس) بودند که از تلاش عربستان سعودی حمایت کردند اما اکثر کشورهای عضو مخالف اقدام عربستان بودند.

زنگنه در پاسخ گفت:من نمی توانم بگویم که هیچ کس موافق این تصمیم نبود اما چیزی که می توانم بگویم این است که اکثریت کشورها تلاش می کردند به شیوه ای دیگر تصمیم بگیرند.

جان دفتریوس پرسید:اگر هدف این اقدام واقعا روسیه و ایران و به دلایل سیاسی نبوده باشدآیا هدف واقعی این است که تولید کنندگان نفت شیل(ماسه نفت) آمریکا اوج نگیرند؟ آیا انگیزه ی نهایی این است؟

وزیر نفت ایران در پاسخ گفت:برخی از تولید کنندگان اوپک چنین فکر می کنند. این(ماسه نفت های آمریکا) یک چالش بزرگ برای آینده ی اوپک است و نفت شیل اکنون با نفت متعارف و عادی رقابت می کند و باعث کاهش سهم کلی اوپک از بازار می شود.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: