۷ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۵۲
متن بیانیه پایانی نشست اوپک

سازمان کشورهای صادرکننده نفت از سقوط قیمت نفت نگران است

اوپک در بیانیه پایانی خود از وجود نفت مازاد در بازار و سقوط قیمت نفت ابراز نگرانی کرده و نوشته است: با این نظر موافق است که ثبات در قیمت نفت برای سلامت اقتصاد جهانی ضروری است.

به گزارش عیارآنلاین، صد و شصت و ششمین نشست اوپک که از سلسله نشست های عادی این سازمان بود روز پنج شنبه برگزار و در پایان این نشست بیانیه ای منتشر شد.

اوپک

در این بیانیه ضمن تشریح وضعیت بازار نفت از اجماع اعضای اوپک بر حفظ سقف تولید این سازمان در سطح ۳۰ میلیون بشکه در روز، تمدید دوره دبیرکلی البدری برای ۶ ماه و انتخاب وزیر نفت نیجریه به عنوان رئیس جدید اوپک برای یک سال آینده خبر داده شده است.

اوپک در بیانیه خود آن جایی که به وضعیت بازار نفت اشاره می کند از وجود نفت مازاد در بازار و چشم انداز تشدید این مشکل سخن می گوید و حتی از وضعیت قیمت ها ابراز نگرانی می کند. حفظ سقف تولید اوپک با چنین توصیفی از بازار نفت هماهنگ به نظر نمی رسد و این مسئله وجود ملاحظات غیراقتصادی در اتخاذ مواضع برخی اعضا و تحمیل این تصمیم به سایر اعضا را آشکار می سازد.

متن بیانیه پایانی اوپک به این شرح است:

یکصد و شصت و ششمین کنفرانس سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در روز ۲۷ نوامبر ۲۰۱۴ به ریاست عبدالرحمن اتاهر الاهیریش، در وین اتریش برگزار شد.
کنفرانس خانم دیزانی آلیسون مادوئکه، وزیر نفت نیجریه و رئیس هیئت نمایندگی این کشور را برای مدت یک سال از ابتدای ژانویه ۲۰۱۵ به عنوان رئیس کنفرانس اوپک انتخاب می کند و آقای محمد بن صالح السادا، وزیر انرژی قطر ا به عنوان رئیس علی البدل برمی گزیند.
کنفرانس، گزارش دبیرکل و گزارش هیئت کمیسیون اقتصادی و تعدادی از موضوعات مدیریتی را مورد بررسی قرار داد. کنفرانس همچنین در مورد تحولات در مذاکرات زیست محیطی چندجانبه، وضعیت فعلی مذاکرات انرژی اوپک با اتحادیه اروپا، ادامه همکاری ها با دیگر سازمان های بین المللی از جمله گروه ۲۰، و مذاکرات انرژی با فدراسیون روسیه و دیگران به تبادل نظر پرداخت.
کنفرانس چشم انداز بازار نفت را آنگونه که توسط دبیرکل ارائه شده بود، به خصوص پیش بینی ها در مورد عرضه و تقاضا برای سال ۲۰۱۵ با تمرکز بر نیمه اول سال آینده را مرور کرد. کنفرانس همچنین پیش بینی ها در مورد چشم انداز اقتصاد جهانی را از نظر گذراند و ملاحظه نمود که روند ترمیم اقتصاد جهانی هرچند بسیار کند و به صورت غیر ناهمگون، ادامه یافته است و رشد اقتصاد جهانی برای سال های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به ترتیب ۳٫۲ و ۳٫۶ درصد پیش بینی شده است.
کنفرانس همچنین ملاحظه نمود که هرچند تقاضای جهانی برای نفت بر اساس پیش بینی ها در طی سال ۲۰۱۵ افزایش خواهد یافت، اما این افزایش با پیش بینی افزایش ۱٫۳۶ میلیون بشکه ای عرضه نفت کشورهای غیر عضو اوپک خنثی خواهد شد. افزایش میزان ذخایر نفت در کشورهای سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه ای که به بالای متوسط ۵ ساله اخیر رسیده است، در کنار افزایش فعلی حجم ذخایر کشورهای غیر عضو این سازمان، نشانه هایی از فزونی شدید عرضه در بازار نفت است.
کنفرانس با اعلام نگرانی از کاهش سریع قیمت نفت در ماه های اخیر، با این نظر موافق است که ثبات در قیمت نفت – در سطحی که تاثیر منفی ای بر رشد اقتصاد جهانی نداشته، و در عین حال، به تولید کنندگان اجازه دهد تا درآمد معقولی را به دست بیاورند و برای تامین تقاضاهای آینده سرمایه گذاری نمایند- برای سلامت اقتصاد جهانی ضروری است. بر این اساس، در راستای بازگرداندن تعادل به بازار، کنفرانس تصمیم گرفته است تا سطح تولید خود را در رقم ۳۰ میلیون بشکه در روز، همانگونه که در دسامبر ۲۰۱۱ در مورد آن توافق شده بود، حفظ نماید. همچون همیشه، در حین اتخاذ این تصمیم، کشورهای عضو آمادگی خود برای واکنش به تحولاتی که ممکن است تاثیر منفی بر حفظ نظم و تعادل بازار داشته باشد، را تایید کردند.
با اتفاق نظر در مورد ضرورت هوشیاری با توجه به نامشخص بودن وضعیت و ریسک های مربوط به تحولات آینده اقتصاد جهانی، کنفرانس به دبیرخانه دستور داد که رصد دقیق تحولات عرضه و تقاضا و همچنین عوامل غیرپایه ای نظیر فعالیت های احتکاری را ادامه دهد و کشورهای عضو را کاملا در جریان تحولات قرار دهد.
کنفرانس دکتر برنارد مومر، نماینده ونزوئلا در نزد اوپک را به عنوان رئیس شورای حکام برای سال ۲۰۱۵ انتخاب کرد و آقای احمد مسیلی، نماینده الجزایر را به عنوان رئیس علی البدل شورا انتخاب نمود.
کنفرانس تصمیم گرفت تا مدت دبیرکلی آقای عبدالله البدری را برای یک دوره شش ماهه دیگر تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۵ تمدید نماید.
کنفرانس همچنین بودجه سازمان برای سال ۲۰۱۵ را به تصویب رساند.
کنفرانس مقرر کرد که نشست عادی بعدی اوپک در روز ۵ ژوئن ۲۰۱۵ بلافاصله بعد از سمینار بین المللی اوپک با موضوع «نفت: موتور توسعه» در وین برگزار شود.

منبع : تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: