مدیرعامل توانیر:

تولید برق خورشیدی و بادی در کشور ۲ برابر می‎شود

مدیرعامل توانیر گفت: تاپایان امسال تولید برق خورشیدی و بادی ۲ برابر پایان سال گذشته می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، همایون حائری شامگاه امروز در جمع نمایندگان مردم استان مرکزی و مدیران آب و برق این استان اظهار داشت: در سال ۹۱ میزان مصرف گاز در نیروگاه شازند ۴۰ درصد بوده است.

همایون حایری

وی افزود: در سال ۹۲ وزیر نیرو تاکید کرد که غیر از سوخت گاز در نیروگاه شازند سوخت دیگری استفاده شود، مصرف گاز در نیروگاه شازند در سال گذشته ۸۳ درصد بوده است.

مدیرعامل توانیر تصریح کرد: در ابتدای سال وزیر نیرو موضوع آلایندگی نیروگاه شازند را تاکید کرد، تا پایان آبان ماه سوخت نیروگاه تا ۹۹ درصد گاز طبیعی بوده است.

حائری با اشاره به تامین گاز نیروگاه گفت: اگر تامین گاز باشد هیچ مشکلی وجود ندارد اما با آغاز فصل سرما و افزایش مصرف گاز طبیعی در استفاده از گاز محدودیت داریم، برای اینکه این سرمایه‎های ملی بلاتکلیف و بلااستفاده نماند از مازوت استفاده می‌شود.

وی افزود: وقتی از مازوت استفاده می‌کنیم استهلاک نیروگاه بیشتر و زمان تعمیرات بیشتر و هزینه‎ها نیز بیشتر می‌شود، استفاده از گاز اولویت ما نیز هست.

مدیرعامل توانیر تصریح کرد: وزیر نیرو تکلیف کرده که سبد انرژی در تولید برق تغییر کرده و به سوی انرژی‌های پاک رود به همین منظور تولید برق از خورشید و باد تا پایان سال ۲ برابر پایان سال گذشته می‌شود.

حائری با اشاره به تامین برق صنایع گفت: تا جایی که بتوانیم برق صنایع را تامین می‎کنیم، صنعت برق کشور یک بنگاه اقتصادی نیست و هیچ‎گونه درآمد و ارزش افزوده اقتصادی برای خود ندارد، ارزش افزوده صنعت برق را باید در رشد صنایع کشور ببینیم.

وی افزود: از لحاظ مالی پولی که از مردم می‎گیریم نصف قیمت تمام‌شده به ازای هر واحد تولید انرژی است، صنعتی که برای خود اولویت در نظر بگیرد که برق صنایع را تامین کند تا مانع رشد اقتصادی نباشد وضعیت مالی آن به این‌گونه است.

مدیرعامل توانیر تصریح کرد: برای تامین برق پست جاورسیان از پست ۲۳۰ کیلوولت لجور استفاده می‌شود که قرارداد آن بسته شده و تا اواخر سال ۹۴ انجام می‌شود.

حائری با اشاره به جابه‌جایی تیرهای چراغ برق گفت: جابه‎جایی تیرهایی که ممکن است برای مردم مشکل ایجاد کند در اولویت انجام شود و بحثی در این زمینه نباشد.

منبع : تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: