۶ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۰۰
رئیس اتاق بازرگانی ارومیه:

آیین‌نامه کنترل صادرات مواد معدنی خام بازنگری شود

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه گفت: چنانچه آیین نامه کنترل صادرات مواد خام مورد بررسی قرار نگیرد با مشکل کاهش صادرات مواجه می شویم.

به گزارش عیارآنلاین، کیامرز کیهانفر در جلسه توسعه صادرات غیر نفتی اظهار کرد: بنا به بیانات رهبر معظم انقلاب خام فروشی از بلایای تجاری کشور است و با فرآوری منابع خام ارزش افزوده آنها بین ۶۰ تا ۶۰۰ برابر افزایش می یابد.

خام فروشی

وی گفت: چنانچه صادرات در اختیار تولید و بالعکس نباشد نمی توان به بازار جهانی ورود یافت و کیفیت محصولات قابل عرضه در بازار رقابتی جهان را نخواهد داشت.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ارومیه تصریح کرد: نباید هدف را فقط افزایش صادرات غیر نفتی در نظر گرفت بلکه باید به فرآوری محصولات و منابع خام نیز توجه کرد.

کیهانفر گفت: در شرایط حاضر بیشتر استفاده های تجاری معادن و منابع آذربایجان غربی نصیب خارج از استان می شود و توجه به این امر می تواند دغدغه اشتغال را که یکی از اصلی ترین مسائل در به مخاطره انداختن امنیت اجتماعی است حل کند و بدین منظور نیازمند برنامه ریزی های میان مدت، کوتاه مدت و بلند مدت هستیم.

وی آینده نگری را در رشد و توسعه اقتصاد کشور حائز اهمیت خواند و افزود: چنانچه از سالهای گذشته از سود حاصل صادرات نفتی اقدام به احداث چند پالایشگاه می شدیم امروز با وجود تحریم های ظالمانه علیه ایران از ارزش افزوده بالاتری بهره مند بودیم.

رئیس اتاق بازرگانی ارومیه، تدوین برنامه برای صادرات کالاهای قابل جذب در بازار را نیازمند مطالعات علمی و کارشناسی دانست و اظهار کرد: از مشکلات مهم صادرات دریافت عوارض است و از آنجایی که برای صادرات مواد معدنی آیین نامه هایی برای کنترل صادرات مواد خام تدوین شده چنانچه بررسی های لازم در این آیین نامه ها انجام نشود در آینده به عنوان ترمزی برای صادرات محسوب می شود بنابراین باید همزمان با این آیین نامه راهکارهایی برای استفاده از مواد خام یافت.

منبع : ماین نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: