دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه الزهرا تفاهم‌نامه امضا کردند

سرپرست دانشگاه فرهنگیان: آموزش و پرورش به معلمان جدید نیاز دارد

سرپرست دانشگاه فرهنگیان گفت: نیاز آموزش و پرورش به معلمان در حال تغییر است و آموزش و پرورش برای برنامه‌های درسی جدید، به معلمان جدید نیاز دارد.

به گزارش عیارآنلاین، تفاهم‌نامه‌ همکاری بین دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه الزهرا(س) به منظور ارتقای مشارکت، ایجاد و گسترش همفکری در نهضت تولید علم منعقد شد.

دکتر مهرمحمدی

محمود مهرمحمدی سرپرست دانشگاه فرهنگیان با تأکید بر اینکه این دانشگاه پدیده‌ای نوظهور است، گفت: شاید این مجموعه با سطح بالای استانداردها و ملاک‌هایی که مد نظر است، هنوز فاصله داشته باشد اما دارای ظرفیت‌های ارزشمندی همچون اساتیدی نخبه است که سال‌ها در امر آموزش و تعلیم و تربیت فعالیت داشته‌اند.

وی تصریح کرد: این دانشگاه در حال حاضر ۱۰۰ مرکز تربیت معلم سابق را تحت پوشش قرار داده و در واقع یک چتر سازمانی است که این مجموعه را راهبری کرده و به کار تربیت معلم در کشور می‌پردازد.

مهرمحمدی با اشاره به اینکه در پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان در حال حاضر ۱۴ رشته کارشناسی پیوسته تدریس می‌شود، گفت: جذب دانشجو در رشته‌های مختلف تربیت دبیر از قبیل فیزیک، شیمی، ادبیات فارسی و حوزه‌هایی همچون تربیت مشاوره صورت می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون بالغ بر ۶۴ هزار دانشجو در این دانشگاه مشغول به تدریس هستند و در بهمن ماه سال جاری نیز حدود ۱۰ هزار نفر به این جمعیت افزوده خواهد شد که حدود یک هزار نفر کادر آموزشی در کنار دانشجویان، کار تربیت دبیر را انجام می‌دهند.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان، ادامه داد: اکثر اساتید دانشگاه، مدرسان تربیت معلم هستند و دانشگاه به دنبال تبدیل وضعیت این اساتید به هیأت علمی است.

وی، یکی از نیازهای دانشگاه را ارتقای سطح توانمندی‌های اساتید خواند و گفت: این موضوع یکی از زمینه‌هایی است که می‌توانیم از همکاری و مشارکت دانشگاه الزهرا در آن بهره ببریم.

مهرمحمدی ضمن اشاره به اینکه ۵۰ درصد واحدهای دانشگاه فرهنگیان ویژه خواهران و ۵۰ درصد واحدها ویژه برادران است، تصریح کرد: بعد از دانشگاه الزهرا شاید دومین دانشگاه کشور باشیم که این تفکیک جنسیتی در آن لحاظ شده و به همین منظور دانشگاه الزهرا می‌تواند پشتیبان خوبی برای واحد خواهران باشد.

وی با اشاره به آغاز تأسیس دو پژوهشکده در دانشگاه فرهنگیان، تصریح کرد: یک پژوهشکده تربیت اسلامی بر اساس اساسنامه در زمینه نظریه پردازی در حوزه تربیت اسلامی در قم و یک پژوهشکده مطالعات تربیت معلم در حال تأسیس است که ظرفیت خوبی برای همکاری دو دانشگاه است.

سرپرست دانشگاه فرهنگیان خاطرنشان کرد: احساس می‌کنیم کار تربیت معلم به لحاظ تئوریک در جامعه مهجور مانده است لذا یکی از رسالت‌های خود را در پژوهشکده احیای جایگاه تئوریک تربیت معلم می‌دانیم.

وی در ادامه افزود: امیدواریم با عقد تفاهم‌نامه از ظرفیت‌های دانشگاه الزهرا برای توسعه دانشگاه فرهنگیان استفاده کنیم و دانشگاه فرهنگیان نیز در زمینه‌هایی که امکان پذیر است با این دانشگاه مشارکت خواهد نمود.

مهر محمدی تصریح کرد: این تفاهم‌نامه، فرصتی برای بهره‌مندی از ظرفیت‌های مختلف علمی، آموزشی و پژوهشی دانشگاه الزهرا است تا بتوانیم دانشگاه فرهنگیان را به شاخص‌هایی که باید از حیث توسعه دست پیدا کند، برسانیم.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه فرهنگیان در ۲ الی ۳ سال آینده باید پاسخگوی نیاز آموزش و پرورش باشد، گفت: با توجه به بازنگری برنامه های درسی و رویکرد جدید، نیاز آموزش و پرورش به معلمان در حال تغییر است و آموزش و پرورش برای برنامه‌های درسی جدید، به معلمان جدید نیاز دارد.

منبع : فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: