پور ابراهیمی تاکید کرد:

ثبات اقتصادی پیش نیاز کاهش نرخ سود بانکی/ پایان سال مناسب ترین زمان برای بازنگری نرخ ها

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار با بیان اینکه پایان سال، زمان مناسبی برای بازنگری در نرخ های سود بانکی است، گفت: باید به این نکته توجه داشت برای کاهش سود، باید منتظر ثبات در حوزه اقتصاد بود و نمی توان با هر کاهش و افزایش تورمی، نرخ سود بانکی را تغییر داد.

به گزارش عیارآنلاین، محمدرضا پورابراهیمی در گفت و گویی اظهار کرد: یکی از عوامل مهم در تصمیمات اقتصادی، بحث نرخ تامین مالی در اقتصاد کشور بوده که منظور از نرخ تامین مالی، همان سود وامهای پرداختی از سوی بانکها است.

پورابراهیمی

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی افزود: سود تسهیلات بانکی به این دلیل تاثیر گذار است که به تامین مالی بنگاه های اقتصادی تبدیل می شود و هرچه نرخ آن افزایش یابد توان بنگاه ها برای سودآوری کمتر خواهد شد، پس این شیوه در دنیا به عنوان یک نگاه تخصصی مطرح بوده و ما باید به دنبال کاهش نرخ وامهای بانکی باشیم.

وی با بیان اینکه نرخ سود تسهیلات در کشورهای توسعه یافته هم تک رقمی است، تصریح کرد: تعیین نرخ سود در کشور ما تاحدی متاثر از تورم بوده که باعث می شود نرخ سود سپرده، بر اساس میزان تورم تعیین شود.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: اگرسود بانکی کمتر از نرخ تورم باشد شاهد حضور منابع در بازارهای دلالی خواهیم بود، لذا با توجه به کاهش تورم باید شرایط مناسبی را برای اقتصاد مهیا کرد.

وی ادامه داد: زمانی که نرخ تورم در نقطه ای پایین به ثبات رسید می توان نسبت به تغییر سود سپرده ها اقدام کرد، همانطور که دلیل افزایش سودهای بانکی در گذشته، رشد تورم بود.

عضو ناظر مجلس در شورای پول و اعتبار گفت: با کاهش سود سپرده، نرخ سود وام هم کاهش می یابد که ثمره آن، توجیه اقتصادی برای تولید است و بنده هم به عنوان عضو شورای پول و اعتبار خواهان کاهش سودهای بانکی، با توجه به مدیریت بخش تورم اقتصاد کشور هستم.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس افزود: البته موضوع حائز اهمیت اینکه برای کاهش سود، باید منتظر ثبات در حوزه اقتصاد بود و نمی توان با هر کاهش و افزایش تورمی، نرخ سود بانکی را تغییر داد و فکر می کنم که پایان سال، زمان مناسبی برای بازنگری در نرخ ها باشد.

منبع : خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: