مدیر عامل شرکت توانیر:

تلفات برق به ۱۰ درصد می‌رسد/ظرفیت انرژی‌های نو ۲ برابر می‌شود

مدیر عامل شرکت توانیر با بیان اینکه تلفات انرژی شبکه‌های برق ۱۵،۵ درصد است، گفت: قرار است با یک طرح جهادی ، علمی و تخصصی تلفات انرژی در طول یک سال به زیر ۱۰ درصد برسد و ظرفیت انرژی‌های نو تا پایان سال آینده ۲ برابر شود.

به گزارش عیارآنلاین، همایون حائری در جلسه بررسی و تحلیل پروژه های شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان درخصوص جایگاه صنعت برق کشور گفت:صنعت برق کشور با ۷۲ هزار مگاوات ظرفیت نصب شده ، قدرت اول منطقه از نظر تولید برق است و باید اذعان کرد که صنعت برق هیچ گاه مانع توسعه کشور نبوده و همیشه تامین برق را به موقع تضمین کرده است.

حائری -  توانیر

*تمام روستاههای بالای ۱۰ خانوار کشور از نعمت برق برخوردارند

وی گفت: اکنون کلیه روستاههای بالای ۱۰ خانوار کشور از نعمت برق برخوردارند و این در حالی است که حدود یک میلیارد نفر در جهان همچنان از نعمت برق محروم هستند.

وی در مورد تلفات انرژی شبکه های برق بیان داشت:تلفات انرژی الکتریکی هم اکنون حدود ۱۵،۵ درصد است که قرار است با یک طرح جهادی ، علمی و تخصصی تلفات را درطول یک سال به زیر ۱۰ درصد برساند.

مدیرعامل توانیر ادامه داد: این استاندارد در کشورهای پیشرفته دنیا زیر ۱۰ درصد است که امیدوار هستیم با فعالیتهایی که در صدد انجام آن هستیم بتوانیم ظرف یک سال به این استاندارد دست پیدا کنیم.

*ظرفیت انرژی های نو بیشتر می شود

حائری همچنین در خصوص بهره گیری از انرژی های نو نیز گفت: با وجود آنکه در کشور اقدام های زیربنایی خوبی در زمینه استفاد از انرژی های نو صورت گرفته است، اما همچنان نیاز به زمان داریم تا بتوانیم شاهد خروجی فعالیت های انجام شده باشیم.

مدیرعامل توانیر اظهارداشت: به عنوان یک هدف اولیه تصمیم آن است که در پایان امسال نسبت به پایان سال گذشته ، سهم انرژی های نو ( نیروگاه های بادی و خورشیدی) را به دو برابر برسانیم و در پایان سال ۹۴ این رشد نسبت به پایان سال ۹۳ دو برابر خواهد بود.

وی با بیان اینکه جذب نیروهای متخصص و خوب یکی از ویژگی های خوب شرکت های برق منطقه ای است ، افزود: جذب نیروهای خوب و متخصص موجب می شود تا بتوانیم مشکلات و محدودیتهایی را که در فعالیتهای خود با آن روبه رو هستیم تبدیل به فرصت کنیم.

*شرایط صنعت در حال گذار و دینامیک است

حائری گفت: نیروهای متخصص، علمی و دانشگاهی بزرگترین پتانسیلی است که می توانند هر مجموعه ای را در شرایط بحران یاری نمایند و تهدیدها و محدودیت ها را تبدیل به فرصت کنند.

مدیرعامل توانیر تصریح کرد: در صنعت برق و یا سایر صنایع نباید مسائل را به صورت ماندگار یا در حال گذر در نظر بگیریم و بگوئیم که یا شرایط خیلی خوب و عالی است یا اینکه شرایط بد و وضعیت بحرانی است، بلکه باید بین دوحالت ماندگار و درحال گذر، وضعیت دیگری به نام دینامیکی را در نظر بگیریم و باید سعی کنیم، در شرایط دینامیکی حرکت کنیم.

حائری با تاکید براین که شرایط نه پایدار است و نه بحرانی، باید امید به آینده داشت و مشکلات را حل کرد، ادامه داد: صنعت برق کشور مجموعه ای از علوم مهندسی، اجتماعی واقتصادی است و نباید در این مجموعه فقط به منابع مالی در انجام پروژه ها نظر داشته باشیم.

مدعامل توانیر خاطرنشان کرد: باید به دنبال راهکارهای خاص باشیم و با استفاده از راه حل های جدید ، فکرهای جدید و طرح های خاص در کنار تامین منابع مالی که یک اصل بنیادی است، بر مشکلات غلبه کنیم.

*ضرورت اولویت بندی پروژه ها

وی با تاکید بر لزوم اولویت بندی در اجرای پروژه ها، گفت: در شرایط سخت که با محدودیت های نقدینگی و سایر مسائل روبه رو هستیم باید اولویتها را مشخص کنیم و پروژه ها را اولویت بندی کنیم و متناسب با منابع، آنها را عملیاتی کنیم.

مدیرعامل توانیر اذعان کرد: از اولویت های مهم ما در حال حاضر پروژه ملی نیروگاه پره سر است که باید تمام تلاشمان را بر اجرای این پروژه متمرکز کنیم.

حائری همچنین بیان داشت: بخش گازی و بخار نیروگاه سیکل ترکیبی پره سر گیلان تکمیل شده است.

وی افزود: با تکمیل خطوط خروجی این نیروگاه در تابستان سال آینده ، از تمام ظرفیت این نیروگاه که نزدیک به ۱۰۰۰ مگاوات است ، بهره مند خواهیم شد.

حائری اظهار داشت: خوشبختانه اجرای پروژه خط نیروگاه، پیشرفت خوبی داشته و گلوگاههای مالی این پروژه نیز مشخص شده است و با کمک های مالی که به این پروژه خواهیم داشت ، این طرح تا پایان سال جاری تکمیل می شود.

وی افزود : با توجه به وضعیت جغرافیایی و زیبایی خاص منطقه شمال کشور ، مخصوصا گیلان طرح های این منطقه با در نظر گرفتن مسائل محیط زیست و مبلمان شهری اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل توانیر تصریح کرد: درطراحی های پست ها و خطوط در این منطقه باید حساسیت لازم وجود داشته باشد و مطالعات خوب و دقیق و با نگاه به محیط شهری و محیط زیست اجرایی شود.

آزادگان مدیرعامل برق منطقه ای گیلان نیز د راین نشست اظهار داشت: جهت گیری و نگاه شرکت سهامی برق منطقه ای گیلان این بوده که پروژه های گلوگاهی را که در جلسات کارشناسی و بهبود بهره برداری صنعت برق مشخص شده اند عملیلاتی و اجرایی کند.

آزادگان گفت: علاوه بر این مطالعات جامعی روی شبکه برق گیلان از نظر تاسیسات ، منابع انسانی و سایر جهات صورت گرفته ونقاط ضعف و قوت و فرصتها و محدودیت ها مشخص شده است.

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان خاطرنشان کرد: پس از بررسی ها به این نتیجه رسیدیم که پست ها و خطوط انتقال ، ظرفیت سازی ، اصلاح و بهینه شوند و نقاط مختلف را متناسب با توسعه و تقاضا بهسازی کنیم.

آزادگان ادامه داد: با توجه به تراکم و میزان جمعیت بالا در استان گیلان، وابستگی مردم به زمین های و بهره گیری چند منظوره از این زمین ها، نگاه و جهت گیری ما به سمت طراحی خطوط با دیدگاه فنی – اقتصادی بوده است.

وی گفت: به این منظور به احداث خطوط ۶۳ کیلوولت چهارمداره روی آوردیم و از پستهای GISاستفاده کردیم.

آزادگان در عین حال خاطرنشان ساخت: به دلیل کمبود نقدینگی در استان ، اجرای ۴ پست ۶۳ کیلوولت از برنامه عقب افتاده است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: