۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۵۷
رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن عنوان کرد

کمبود ۸٫۵ میلیون تنی گندله و نبود زیرساخت‌های واردات

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران گفت: در حال حاضر بخش فولاد با کمبود ۸٫۵ میلیون تنی گندله مواجه شده اما زیرساخت‌های واردات فراهم نیست و بسیاری از بندر‌های ایران قابلیت واردات گندله را ندارند. گندله ماده اولیه برای تولید آهن خام است.

به گزارش عیارآنلاین، قدیر قیافه در گفت‌وگویی با اشاره به اینکه گندله ماده اولیه برای تولید آهن خام است، اظهار کرد: کمبود گندله در کشور یکی از مشکلات اساسی بخش فولاد اشت که حل این مشکل نیازمند تامین زیرساخت‌های لازم در زمینه واردات است چراکه بسیاری از بندر‌های ایران قابلیت واردات گندله را ندارند.

قدیر قیافه

وی با بیان این‌که در طرح جامع فولاد برای بخش خصوصی هیچ تکلیفی تعیین نشده است، گفت: دولت باید به بخش خصوصی در این زمینه بها دهد.

قیافه اظهار کرد: اگر زیرساخت‌های لازم همچون تامین مالی، رفع تحریم‌ها و غیره در این صنعت ایجاد شود، می‌توان گفت تا چهار سال آینده ایران بتواند در تولید گندله به خودکفایی برسد.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران با بیان این‌که در بخش سنگ آهن با یک موازنه تولید مصرف مواجه هستیم، گفت: میزان تولید سنگ آهن نه تنها پاسخگوی نیاز داخل است بلکه قابلیت صادرات را نیز دارد.

وی ادامه داد: بیش از ۵۰ میلیون تن سنگ آهن در کشور تولید می‌شود که ۲۶ میلیون تن آن در داخل مصرف و ۲۴ میلیون تن صادر می‌شود.

رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران با بیان این‌که این میزان صادرات مازاد مصرف داخلی است، گفت: واحد‌های مصرف سنگ آهن در داخل قدرت جذب تمام سنگ‌آهن واحد‌های معدنی را دارند و اگر سنگ آهن صادر می‌شود به این دلیل است که قابلیت جذب آن در داخل نیست.

وی با اشاره به تدوین سند راهبردی برای تولید و بازار سنگ‌ آهن گفت: پس از تدوین این سند، آن را به دولت ارائه خواهیم کرد و امیدواریم در برنامه‌ ششم به توسعه سنگ آهن توجه شود.

به گزارش ایسنا، گندله یعنی گلوله‌های تولید شده از سنگ آهن و سایر مواد افزودنی که نخست خام و سپس سخت یا پخته می‌شود. گندله ماده اولیه برای تولید آهن خام است.

گندله‌سازی یکی از روش های تبدیل نرمه مواد اولیه به توده‌ای متراکم است. گندله محصول نهایی فرآیند گندله‌سازی و ماده اولیه برای فرآیندهای تولید آهن خام در کوره بلند و تولید آهن اسفنجی است.

منبع: ایسنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: