۵ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۷

قاضی‌نوری: چشم‌انداز معاونت علمی «شکل‌گیری نظام جامع ارزیابی علم، فناوری و نوآوری» است

معاون سیاستگذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: چشم انداز ما در معاونت علمی و فناوری این است که نظام جامع ارزیابی علم، فناوری و نوآوری شکل گیرد.

به گزارش عیارآنلاین، دکتر سید سپهر قاضی نوری معاون سیاست گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی در نشست ارزیابی علم، فناوری و نوآوری اظهار کرد: ارزیابی برای سیاست گذاری و پاسخگویی کشور امری بسیار ضروری است و بر همین اساس معاونت علمی برنامه ای جدی جهت ارتقا و بهبود نظام ارزیابی کشور در دست کار دارد و به نظر ما اولین کار برای این منظورایجاد هماهنگی و همدلی مابین دستگاه های مختلف کشور است.

دکتر قاضی نوری

وی در ادامه بیان کرد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به دنبال انجام کاری موازی، مستقل و مجزا در کنار سایر دستگاه ها و نهادهای مرتبط در این بخش نیست بلکه هدف ما تجمیع و یکپارچه سازی به منظور ایجاد هم افزایی جهت نیل به استقرار نظامی یکپارچه و قدرتمند در به تصویر کشیدن وضعیت علم و فناوری کشور است.
قاضی نوری درباره چشم انداز معاونت علمی ابراز کرد: چشم انداز ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آن است که این نظام به بهترین شکل ایجاد گردد. برای رسیدن به این نظام جامع باید مجموعه دستگاه ها و نهادهای کشور با همراهی و مبادله اطلاعات برای رسیدن به این منظور ما را یاری کنند.
معاون سیاست گذاری و ارزیابی راهبردی معاونت علمی همچنین بیان کرد: البته افق رسیدن به نظام جامع ارزیابی خیلی نزدیک به نظر نمی رسد و ما در ابتدای راه باید تعاریف جامعی از تمامی واژه ها داشته باشیم و در خصوص مواردی از جمله شاخص ها، روش اندازه گیری و نقش بازیگران مختلف بررسی های لازم را انجام دهیم.
قاضی نوری در ادامه به اجرای طرح پایلوت پیمایش نوآوری اشاره کرد و افزود: معاونت علمی و فناوری این طرح را به منظور ارزیابی و سنجش نوآوری بنگاه های کشور، در گام اول در گستره ای محدود از بنگاه ها اجرایی می کند و انشا الله قصد داریم در آینده با محوریت مرکز آمار آن را برای همه واحدهای صنعتی به اجرا دراوریم.
بر اساس گزارش مذکور، در ادامه این جلسه خبرگان، کارشناسان و مسئولان دستگاه ها و نهادهای مختلف کشور نظرات و پیشنهادات خود را برای تشکیل این نظام جامع در جهت ارزیابی کامل ارائه کردند و نکته های مختلف را مورد بحث و بررسی قرار دادند.
همچنین دو ارائه مجزا درباره رصد و ارزیابی نظام نوآوری و نظام ارزیابی علم، فناوری و نوآوری توسط کارشناسان این موضوع ارائه شد.
هدف ارائه اول در این نشست، ارزیابی سیستمی نظام نوآوری، یکپارچگی نظام ارزیابی و نوآوری، انواع ارزیابی، سه جزء سنجش آمادگی و ۱۰ گام طراحی نظام ارزیابی مبتنی بر نتایج از جمله موارد مطرح شده در پنل رصد و ارزیابی نظام نوآوری عنوان شد.
در ارائه دوم نیز موضوع ضرورت مساله و برنامه ها، اقدامات و پیشنهادهای معاونت سیاست گذاری مورد بررسی قرار گرفت.

منبع: مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: