مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران خبر داد:

اجرای کامل مدیریت به‌هم‌پیوسته حوضه‌های آبریز در دو سال آینده

نبود مدیریت به‌هم پیوسته حوضه‌های آبریز باعث شده بود که بخشی‌نگری و تقسیمات سیاسی در حکمرانی بخش آب به وجود آید و بدون این طرح نمی‌توانستیم برای هر حوضه‌ آبریز برنامه جامعی اجرا کنیم، چرا که هر استان طبق منافع خود در این زمینه اقدام می‌کرد؛ در هر حال بخشی که بیشترین ضربه را تحمل کرده بود محیط زیست کشور بود و اولین مغلوب معادلات آب، محیط زیست بود.

به گزارش عیارآنلاین، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از پیاده‌سازی طرح مدیریت به هم‌پیوسته در تمامی حوضه‌های آبریز طی دو سال آینده خبر داد.

محمد حاج رسولی‌ها

مهندس «محمد حاج‌رسولی‌ها»، در گفت‌وگویی اظهار کرد: با توجه به ۷ سال خشکسالی مستمر در کشور، پیش‌بینی اولیه در مرداد ماه امسال نشان می‌داد که در سال آبی ۹۴-۹۳ وضعیت نسبت به سال‌های گذشته مطلوب‌تر خواهد بود.
وی افزود: هم‌اکنون در انتهای آبان ماه مشاهده می‌شود شرایط نسبت به سال آبی گذشته مطلوب‌تر بوده است و میزان بارش کشور تا پایان آبان ماه ۳۹ میلی‌متر رسیده که نسبت به سال آبی گذشته ۴۴ درصد افزایش داشته است، اما با توجه به اینکه بارش‌های پاییزی تنها یک چهارم بارش سالیانه است، نمی‌توان قضاوت زودهنگام کرد.
وی افزود: در حوضه دریاچه ارومیه که در سال‌های گذشته بیشترین مشکل را در حوضه آبریز دریاچه ارومیه داشتیم، شرایط بهتر شده است و امیدواریم با ادامه روند موجود، وضعیت مخزن سدهای کشور بهبود یابد؛ چراکه در ترسالی‌ها وقتی موجودی مخزن سدها بهبود می‌یابد، برای دو سال آینده حجم آب ذخیره شده جوابگوی تامین آب شرب خواهد بود.
حاج رسولی‌ها با اشاره به چالش‌های بخش آب کشور تصریح کرد: بزرگترین چالش ما اقتصاد آب است و تاکنون هیچ قدمی در این مسیر نتوانسته‌ایم برداریم، در این زمینه حتی از کشورهای همسایه خود هم عقب هستیم. مشکل دوم بخش آب مدیریت بهم پیوسته حوضه‌های آبریز است که در این بخش علاوه بر اینکه تا سه سال گذشته اقدام قابل توجهی انجام نشده بود، با اقدام‌هایی، یکپارچگی حوضه‌های آبریز را هم از بین برده بودیم.
وی ادامه داد: در طول برنامه پنجم اقدام‌هایی در زمینه آغاز شده و ما امیدواریم با ادامه این طرح، ساماندهی مناسبی در این زمینه به نتیجه برسد.
حاج رسولی‌ها در خصوص طرح مدیریت به‌هم پیوسته حوضه‌های آبریز گفت: در طول اجرای برنامه پنجم، وزارت نیرو مکلف بود تقسیم حوضه‌ای را بر مدیریت آب پیاده‌سازی کند که طبق این برنامه این مدیریت باید در سه سطح ملی، حوضه‌ای و استانی برنامه‌ریزی و اجرا می شد و آغاز این طرح با مجوز مجلس از سال ۹۰ بوده است.
وی افزود: نبود مدیریت به‌هم پیوسته حوضه‌های آبریز باعث شده بود که بخشی‌نگری و تقسیمات سیاسی در حکمرانی بخش آب به وجود آید و بدون این طرح نمی‌توانستیم برای هر حوضه‌ آبریز برنامه جامعی اجرا کنیم، چرا که هر استان طبق منافع خود در این زمینه اقدام می‌کرد؛ در هر حال بخشی که بیشترین ضربه را تحمل کرده بود محیط زیست کشور بود و اولین مغلوب معادلات آب، محیط زیست بود.
حاج رسولی‌ها ادامه داد: با این رویکرد در حوضه آبریز، ۶ حوضه اصلی کشور به ۴ حوضه کلان شامل حوضه فلات مرکزی(مرکزی، هامون و سرخس)، حوضه ارومیه، حوضه خزر و حوضه خلیج فارس و دریای عمان تقسیم شد تا با استقرار دفاتر مدیریت به‌هم پیوسته و اصلاح ساختارها، بتوانیم در قالب مدیریت جامع پاسخگوی نیازهای آب کشور باشیم.
وی با بیان اینکه مباحث مدیریت حوضه‌ای آب در شورای عالی آب مطرح و به تصویب اعضا رسیده است، افزود: این یک راه طولانی است و انتظار نتیجه کوتاه‌مدت از آن نباید داشت، برای تضمین موفقیت طرح نیز مطالعه کاملی در این زمینه انجام شده و از نمونه‌های موفق جهانی ایده گرفته شده است.
مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با بیان اینکه تشکیل شورای آبریز زاینده‌رود اولین حوضه‌ عملیاتی در این زمینه بود، گفت: در دولت یازدهم این موضوع به طور جدی آغاز شده و با حضور مهندس چیت‌چیان در راس وزارت نیرو، اولین جلسه شورا با حضور ایشان تشکیل و پیگیری شد، اما برای موفقیت در مدیریت به‌هم پیوسته حوضه‌های آبریز همه عوامل اجرایی همچون جهاد کشاورزی، قوه قضاییه، وزارت کشور، وزارت صنایع، سازمان محیط زیست و تشکل‌های کشاورزی بایستی با اعتقاد جدی در این موضوع وارد شوند.
حاج رسولی‌ها از پیاده سازی مدیریت به‌هم پیوسته در دو سال آینده در تمامی حوضه‌های آبریز کشور خبر داد و گفت: مشارکت ذی نفعان در این موضوع بسیار مهم است، حتی در مناطقی از کشور توزیع آب به خود کشاورزان واگذار شده و در کنار آن باید آگاهی رسانی عمومی نیز در سطح مدیران کلان و مردم انجام گیرد.
وی در خصوص اقدام شرکت مدیریت منابع آب درباره احیای دریاچه ارومیه گفت: در حوضه دریاچه ارومیه در ابتدای دولت یازدهم کارگروه نجات دریاچه به دستور رییس جمهور تشکیل شد، بنابراین برای جلوگیری از موازی کاری با کارگروه، اعضای این گروه با ترکیب شورای حوضه آبریز یکسان انتخاب شده‌اند، مدیرکل حوضه آبریز نیز در برنامه‌های فکری و عملیاتی کارگروه حضور دارد و با پشتوانه خوبی در حال عملیاتی شدن است، اطلاعات فنی نیز از وزارت نیرو ارائه می‌شود.
حاج رسولی‌ها بر ضرورت تشکیل حوضه آبریز کرخه تاکید کرد و گفت: مشکل حوضه کرخه کمتر از زاینده‌رود و ارومیه نیست و پیچیدگی زیادی دارد و قدم بعدی مدیریت منابع آب تشکیل مدیریت بهم پیوسته حوضه کرخه است.

منبع : پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: