موسوی مطرح کرد:

راهکار کاهش مصرف آب کشاورزی با توسعه کشت گلخانه‌ای/ تعطیلی ۶۰ درصدی گلخانه های کشور

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با انتقاد از عملکرد ضعیف وزارت جهادکشاورزی در تولید محصولات ارگانیک، گفت: کشت گلخانه ای افزایش بهره وری وکاهش مصرف آب در بخش کشاورزی را به دنبال دارد و ارائه طرحی جامع و هدفمند برای ترویج این کشت از سوی جهادکشاورزی الزامی است.

به گزارش عیارآنلاین، سید شکرخدا موسوی در گفت وگویی با تاکید بر ضرورت برنامه ریزی روشن و هدفمند برای ترویج کشت گلخانه ای و تولید محصولات ارگانیک، گفت: عملکرد وزارت جهادکشاورزی در حوزه تولید محصولات ارگانیک ضعیف است و تا کنون این وزارتخانه در این زمینه کارنامه قابل قبولی ندارد.

کشاورزی

نماینده مردم اهواز، حمیدیه و کارون در مجلس شورای اسلامی افزود: بازدید کوتاه از بازار و مشاهده محصولاتی که عرضه می شود گواهی بر این ادعاست و با سرکشی کوتاه در بازار می توان تشخیص داد که چه میزان از محصولات عرضه شده از جنس ارگانیک و فاقد کودها و سموم شیمیایی هستند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس با تاکید بر نقش زیربنایی تولید محصولات ارگانیک در تامین امنیت غذایی و حفظ سلامت عمومی در کشور، تصریح کرد: در حالی که کشت گلخانه ای در افزایش‌ بهره وری در بخش کشاورزی و همچنین صرفه جویی در مصرف آب نقش بسزایی دارد مسئولان حوزه کشاورزی به این نکات توجه زیادی ندارند و از این موضوعات غافل هستند.

موسوی گفت: با توجه به اینکه کشاورزی گلخانه ای نسبت به کشت آبی و دیم به مراتب مشکلات کمتری دارد و آب کمتری هم مصرف می کند ترویج و توسعه این شیوه کشت ضروری است؛بنابراین وزارت جهادکشاورزی در این راستا باید سرمایه گذاری لازم را انجام دهد.

وی افزود: در حال حاضر ۵۰ تا ۶۰ درصد گلخانه های کشور عملا تعطیل شده و فقط ۴۰ درصد گلخانه های کشور فعال هستند.

موسوی تصریح کرد: ایجاد شهرک های کشاورزی که در طول سالهای اخیر شکل گرفته حرکت خوبی بود اما این طرح تداوم نداشت و با شکست مواجه شد.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب ومنابع طبیعی مجلس گفت: بر این اساس وزارت جهادکشاورزی باید در رابطه با تولید محصولات ارگانیکی برنامه ای دقیق، جامع و هدفمند ارائه کند چرا که در غیر اینصورت با توجه به ورود کودها و سموم شیمیایی و مصرف بیش از حد آن در بخش کشاورزی سلامت جامعه مورد تهدید جدی قرار می گیرد.

منبع : خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: