۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۶
باتوجه به نتیجه مذاکرات با 1+5

رونمایی از قراردادهای نفتی باز هم به تعویق می‌افتد؟

در پی تمدید مذاکرات ایران و ۱+۵ تا ۱۰ تیرماه، به نظر می رسد رونمایی از قراردادهای جدید نفتی ایران در کنفرانس لندن برای سومین بار به تعویق بیافتد.

به گزارش عیارآنلاین، بنا بود درصورت به نتیجه رسیدن این دور از مذاکرات، قراردادهای جدید نفتی ایران موسوم به IPC یا قراردادهای نفتی ایران در اسفندماه سال جاری در کنفرانس لندن رو نمایی شود.

قراردادهای نفتی

در این راستا پیش از این سید مهدی حسینی، رییس کمیته بازنگری قراردادهای نفتی ایران در باره وضعیت رونمایی از این قراردادها در صورت به نتیجه نرسیدن مذاکرات سوم آذر، گفته بود که “در آن زمان باید تصمیم بگیریم. البته من خیلی نسبت به این‌که مذاکرات به نتیجه برسد خوشبین هستم”.

وی همچنین درباره دلیل به تاخیر افتادن رونمایی از این قراردادها از تابستان به نوامبر و سپس مارس، تصریح کرد: ببینید، تحریم‌ها برای تشویق اعمال نمی‌شوند و هدف اصلی آنها تنبیه است و مادامی که تحریم‌ها وجود دارد با محدودیت‌های زیادی روبه‌رو هستیم،‌ امروز سیستم بانکی و نفتی تحریم است، نفت را نمی‌خرند، سرمایه‌گذاری ممنوع است و علاوه بر تحریم‌های سازمان ملل، تحریم‌های یک جانبه کشورها علیه ما اعمال شده است.

حسینی با بیان این ‌که تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا نیز وجود دارد که به شرکت‌ها اجازه سرمایه‌گذاری را نمی‌دهد، تاکید کرد: هر چقدر هم که مدل قراردادی زیبا باشد تحریم به شرکت‌ها اجازه سرمایه‌گذاری نمی‌دهد، به عنوان مثال شرکت‌های آمریکایی در صورت سرمایه‌گذاری تنبیه و جریمه خواهند شد، بنابراین اکنون موضوع مدل نیست، هدف ما جذب سرمایه خارجی و تکنولوژی روز دنیا است و این هدف‌ها فقط با حضور شرکت‌های داخلی محقق نخواهد شد.

وی همچنین با اشاره به این‌که شرکت‌های ما باید در کنار شرکت‌های خارجی بین‌المللی بروز شوند،خاطرنشان کرد: ما به دنبال آن هستیم که رشد ظرفیت‌های داخل در کنار کسانی که صاحب فناوری،دانش، سیستم و روش‌های مدیریتی هستند که ما در آنها ضعف داریم صورت بگیرد تا دنیا آن را جدی بگیرد، چرا که هر چه که توان داشته باشیم اگر دنیا ما را جدی نگیرد به ما کار نمی‌دهند.

در چنین شرایطی که شرکت‌های نفتی با توجه به پیشینه ای که نسبت به قراردادهای بیع متقابل دارند که شرایط سخت و سنگین به آنها تحمیل کرد حاضر به ورود به کشور و فعالیت نیستند، به علاوه همچنان تحریم ها علیه ایران ادامه دارد و با توجه هدف اصلی این قراردادها بازگرداندن شرکت‌های بزرگ نفت و گازی خارجی به کشور و استفاده از سرمایه‌ها و تکنولوژی آنها است، ‌به نظر می رسد باز هم رونمایی از این قراردادها به تعویق بیفتد.

به گزارش ایسنا، اگر چه نسل اول قراردادهای بیع متقابل در صنعت نفت که پس از دوران جنگ تدوین شد، باعث سرمایه‌گذاری چشمگیر در این حوزه شد،‌ اما اصلاح این قرارداد و افزودن بندهایی به آن در قالب قراردادهای نسل دوم و سوم آن طور که باید و انتظار می‌رفت از سوی سرمایه‌گذاران و به ویژه شرکت‌های خارجی مورد استقبال قرار نگرفت.

در کنار این امر اعمال تحریم‌ها طی سال‌های اخیر شرایط را برای حضور سرمایه گذاران در این بخش مشکل تر کرد و در نتیجه صنعت نفت آن طور که انتظار می رفت از توسعه باز ماند.

البته مدیرعامل سابق توتال پیش‌تر اعلام کرده بود که در صورت حدف تحریمهای اقتصادی ایران نیز، با شکل موجود قراردادهای صنعت نفت این کشور، به ایران بازنمی گردیم، در چنین شرایطی و با توجه به توسعه صنعت نفت کشورهای همسایه به ویژه قطر و عراق، بیژن زنگنه وزیر نفت دولت یازدهم، کمی پس از به دست گرفت سکان وزارت نفت، بازنگری قراردادهای نفتی را در دستور کار قرار داد.

بنا به این گزارش بر اساس مدل جدید قراردادهای نفتی ایران، شرکت‌های نفتی بین‌المللی می‌توانند یک قرارداد سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت ملی نفت ایران یا شرکت‌های تابع آن برای مدیریت اکتشاف، توسعه و تولید نفت و گاز امضا کنند. شرکت‌های خارجی به مدیریت پروژه کمک می‌کنند اما مالکیت ذخایر را نخواهند داشت. این شرکت‌ها پس از شروع تولید، سهمی از درآمد پروژه را به صورت اقساطی دریافت خواهند کرد که شرایط پرداخت می‌تواند براساس پیشرفت پروژه تغییر کند.

همچنین قرارداد جدید نفتی ایران دوره طولانی‌تری بین ۲۰ تا ۲۵ سال خواهد داشت که دو برابر دوره قراردادهای بیع متقابل است. این قراردادها شامل مراحل اکتشاف، توسعه و تولید به همراه امکان تمدید به مرحله افزایش تولید است.

منبع: ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: