۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۳۰

وزیر اقتصاد: به تدریج در حال خروج از رکود هستیم/ ایران جزء امن‌ترین کشورها برای سرمایه‌گذاری است

وزیر امور اقتصادی و دارایی در شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی با بیان اینکه به تدریج در حال خروج از رکود هستیم، گفت: ایران جزء امن‌ترین کشورها برای سرمایه‌گذاری است. قیمت نفت در لایحه بودجه ۷۰ دلار و نرخ ارز با کمترین نوسان خواهد بود.

به گزارش عیارآنلاین، علی طیب‌نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی امشب(دوشنبه) در حاشیه نشست شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه با توجه به تمدید مذاکرات، برنامه‌ اقتصادی دولت در راستای اقتصاد مقاومتی چه خواهد بود، اظهار داشت: خودمان را در دولت برای همه حالت‌ها و سناریوها آماده کرده بودیم و از ماههای قبل همه گزینه‌های محتمل بررسی و شناسایی شده که راه‌حل‌های مورد نیاز تدارک دیده شده بود، امیدوارم نتیجه مذاکرات مثبت و به همراه اثبات حقوق هسته‌ای ملت در کنار لغو تحریم‌ها باشد.

طیب نیا - وزیر اقتصاد

وی افزود: این گزینه جدی‌ترین گزینه پیش‌بینی شده است و در عین حال خود را آماده کرده‌ایم که اگر مذاکرات مناسب نبود، بتوانیم مسائل و مشکلات کشور را حل و فصل کنیم، همان گونه که طی یک سال و نیم گذشته چنین برنامه‌ای در پیش گرفته شد و به نحو مناسبی طی این مدت با مدیریت مؤثر تورم روند نزولی به خود گرفت و قیمت دارایی‌های مختلف از جمله طلا و ارز در وضعیت باثبات قرار گرفت.

وزیر امور اقتصادی و دارایی یادآور شد: به تدریج در حال خروج از رکود هستیم و رشد اقتصادی برای اولین بار در سه ماهه اول امسال مثبت شد که نوید بسیار ارزشمند برای کشور است، به هر حال امیدواریم در سه ماهه دوم سال نیز رشد اقتصادی مثبت باشد و پیش‌بینی می‌شود که آمار مناسبی از رشد اقتصادی در ۶ ماهه اول سال منتشر شود.

طیب‌نیا با اشاره به اینکه باید آمادگی داشته باشیم، در صورت وجود همه گزینه‌ها کشور را اداره کنیم، به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی اشاره کرد و گفت: به دنبال آن هستیم که آسیب‌‌پذیری خود را نسبت به فشارهای خارجی به حداقل برسانیم، تا فشارهای وارد شده کمترین اثر را به اقتصاد کشور داشته باشد.

وی با فعالان اقتصادی توصیه کرد:‌ روند اقتصاد روبه‌ رشد و مثبت است و امیدواریم مشکلات اقتصادی در آینده نزدیک با سرعت بیشتر حل و فصل شود و توصیه می‌کنم، سرمایه‌گذاران منابع خود را در زمینه تولید و فعالیت‌های اقتصادی به کار گیرند، زیرا سرمایه‌‌گذاری در ایران سودآوری بسیار بالایی دارد و تصورم این است، کشور ما جزء امن‌ترین کشور‌ها در منطقه است.

وی در خصوص بازار سرمایه نیز گفت: این بازار به وضعیت با ثبات مثبت رسیده و پس از دوره‌ای تحت تأثیر تصمیماتی شرایط منفی داشت، خود را پیدا کرده و در آینده بازدهی مناسبی در بازار سرمایه کشور می‌توانند داشته باشند.

به گفته طیب‌نیا با توجه به رونقی که در بازار سرمایه ایجاد می‌شود، باید بیشترین استفاده را برد، تا بتوان منابع خوبی برای بازار اولیه و تأمین مالی فعالیت‌های اقتصادی فراهم کرد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی ادامه داد: علی‌رغم اینکه فضای سیاسی نوساناتی داشته است، اما قیمت طلا و دلار از ثبات نسبی برخوردار بوده و نوسانات در ماههای اخیر تحت تأثیر فضای بین‌المللی این دو بحث بوده و در کشور شرایط اقتصادی باثبات است که می‌تواند در سرمایه‌گذاری مؤثر باشد.

طیب‌نیا در مورد سهام عدالت اظهار داشت: ارزیابی کاملی از این موضوع شده و مشکلات و چالش‌هایی که در این سهام وجود دارد شناسایی شده است و در طرح جایگزین بتوانیم تمامی این مشکلات را مرتفع کنیم و آنچه در دولت در حال بررسی است، به گونه‌ای طراحی شده در حالی که زمینه مشارکت عمومی مردم را در بنگاه‌های اقتصادی فراهم می‌کند، در عین حال مدیریت بنگاه‌ها نیز به صورت کارآمد و مؤثر در نظر گرفته شود.

وی یادآور شد: این لایحه با حضور نمایندگان دستگاه‌های مختلف و مجلس تدوین شده و امیدواریم با تصویب لایحه اهدافی که در سیاست‌های اصل ۴۴ و اجرای سهام عدالت وجود دارد، عملی شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه آیا مرحله جدید هدفمندی یارانه‌ها در بودجه ۹۴ پیش‌بینی خواهد شد، گفت: این سؤال را فعلاً از من نپرسید.

طیب‌‌نیا در پاسخ به این سؤال که در بازار صرافان نگاه قیمت‌گذاری به اظهارات مسئولان سیاسی کشور است، تصریح کرد: همین که گفته می‌شود ارز ۱۰ تا ۲۰ تومان بالا و پایین می‌شود، دامنه نوسانات نرخ در حداقل ممکن بوده که معنای آن این است از لحاظ بنیادی بازار با ثباتی داریم که می‌توان آن را به فال نیک گرفت و مثبت تلقی کرد که خبری از تکانه‌های شدید نیست.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس که قیمت نفت در لایحه بودجه ۹۴ چه میزان خواهد بود، اضافه کرد: قیمت نفت در بودجه سال آینده ۷۰ دلار تعیین شده است.

وزیر امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به سؤال دیگر فارس مبنی بر افزایش درآمدهای مالیاتی در بودجه ۹۴ چقدر پیش‌بینی می‌شود، گفت: این موضوع هنوز نهایی نشده و در جلسات هیئت وزیران در روزهای آینده مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: قیمت نفت در بودجه به صورت محتاطانه در نظر گرفته می‌شود، تا با عدم تحقق درآمدها روبه‌رو نشویم.

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: از نظر من نرخ ارز یکسان است به خاطر اینکه نرخ بازار به صورت ارز مبادله‌ای و آنچه در بازار آزاد خرید و فروش می‌شود کیفیتش متفاوت بوده و هزینه‌ای که در نرخ رسمی تعیین می‌شود، در نظر بگیریم، تقریباً بازار تک نرخی داریم.

طیب‌نیا در پاسخ به این سؤال فارس که نرخ دلار در بودجه ۹۴ چقدر خواهد بود، افزود: هر موقع این عدد قطعی شد، اطلاع‌رسانی می‌شود و بنا نداریم، ارز قیمت زیادی داشته باشد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: