۴ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۷
ایستگاه پایانی توافق ژنو

روانچی: در موضوعات مختلف نظراتمان به هم نزدیک شده/ زمانمان محدود بود

معاون اروپا و آمریکای وزارت خارجه گفت: خوشبین هستیم و در موضوعات مختلف نظراتمان به هم نزدیک شده است و دلیل اینکه به توافق نرسیدیم چون زمانمان محدود بود.

به گزارش عیارآنلاین، مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه در جمع خبرنگاران گفت که سطح و محل بعدی مذاکرات هنوز مشخص نشده است.

مجید تخت روانچی

وی عنوان کرد: درباره زمان و مکان دور بعدی مذاکرات صحبتی نشده، ولی فکر می‌کنم ظرف چند روز آینده مشخص شود. البته بعید می‌دانم در ابتدا در سطح وزرا باشد.

روانچی در پاسخ به این سوال که در یک سال نتوانستیم موارد مورد اختلاف را حل کنیم چگونه در مدت کوتاه چهار ماهه می‌توان به توافق دست یافت و موارد اختلافی حل شود؟ افزود: ما خوشبین هستیم و همانطور که آقای ظریف گفت فکر می‌کنیم می‌توانیم در مدت خیلی کوتاهی -البته تاریخ و زمان دقیقی نمی‌توان برای آن پیش بینی کرد- به توافق دست یابیم.

معاون وزیر خارجه با ذکر این نکته که در موضوعات مختلف نظراتمان به هم نزدیک شده است، عنوان کرد: دلیل اینکه به توافق نرسیدیم چون زمانمان محدود بود. شاید اگر زمان بیشتری داشتیم، می‌توانستیم در همین دور تمام کنیم، ولی تلاش بر این بود که تمام شود. اینکه چه مدتی اضافه کنیم، تصمیمی بود که جمع گرفت که یک فرصتی باشد که بتوانیم بررسی عمیقی کنیم و وقتی دوباره دور هم جمع می‌شویم، مشکلات را حل کنیم.

وی درباره کارشکنی‌ها بر سر راه حصول توافق و اینکه گفته می‌شود دیدار سعود الفیصل و کری در این زمینه تاثیرگذار بوده نیز عنوان کرد: نمی‌توان به این نحو بیان کرد. موضوعات پیچیده و ریز است و اینکه بخواهید درباره موضوعات ریز تفاهم کنید فرآیند زمانبری است و بر این اساس نمی‌توانید بگویید در مدت زمان محدودی که دارید تمام این موضوعات ریز را به نتیجه برسانید. دلیل اصلی این بود که زمان ما محدود بود.

روانچی در خصوص اینکه گفته شده بود بحث تفاهم سیاسی مطرح است و بعد از تمدید سخن گفته شد نیز گفت: همین مدت زمان محدود باعث شد احساس کنیم چون تاریخی داشتیم که باید تمام می‌کردیم و همین امشب بود. دیدیم در این مدت کوتاه عملا نمی‌توانیم و این یک بحث جمعی بود و جمعا به این نتیجه رسیدیم که بهتر است در این زمان، تمدید داشته باشیم.

عضو تیم مذاکره کننده هسته‌ای در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره اینکه آیا در گفت‌وگو با انگلیسی‌ها درباره بازگشایی سفارت این کشور در تهران نیز صبحت کردید؟ عنوان کرد: خیر، فقط درباره بحث هسته‌ای صحبت کردیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: