عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت‌وگو با فارس تشریح کرد

سناریوهای مطرح برای نرخ ارز در بودجه ۹۴/ افزایش نرخ ارز در بودجه به تک‌نرخی شدن کمک می‌کند

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به گزینه‌های مختلف پیش روی دولت برای نرخ ارز در بودجه ۹۴ گفت: افزایش نرخ ارز در بودجه به تک‌نرخی شدن آن کمک می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، موسی الرضا ثروتی در گفت‌وگویی در خصوص نرخ ارز در بودجه ۹۴ اظهار داشت: این موضوع بستگی به سیاست‌های دولت دارد که آیا به دنبال این است که نرخ آن آزاد شود و یا برنامه‌ دیگری دارد.

موسی الرضا ثروتی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه طی سال‌های اخیر به خاطر تحولات ارزی، نرخ آن در بودجه کشور رو به افزایش بوده است، تصریح کرد: دولت هیچ زمانی نرخ واقعی ارز را اعلام نمی‌کند و این نرخ باید توسط شورای پول و اعتبار تعیین شود.

این نماینده مجلس افزود: مجلس فقط به اندازه‌ای که دولت بخواهد در بودجه ارز خود را تبدیل به ریال کند تصمیم‌گیری می‌کند.

وی با تأکید بر اینکه یکی از سیاست‌های دولت تک نرخی شدن ارز است، گفت: اگر سیاست نرخی مد نظر است باید نرخ ارز در بودجه افزایش یابد و معمولا دولت‌ها می‌خواهند حالت کنترلی داشته باشند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به اینکه وجود ارز دو نرخی ناشی از عدم عرضه ارز توسط دولت است، عنوان کرد: این موضوع به دلایل مختلف از جمله تحریم و عدم انتقال ارز به داخل کشور صورت می‌‌گیرد و در صورت عدم پوشش نیاز بازار قیمت آن متفاوت می‌شود که نمونه آن در دولت گذشته بود.

وی از مباحث دیگر در نرخ ارز را موضوع توافقات هسته‌ای دانست و گفت: تعیین قیمت ارز در بودجه به این موضوع و نیز تحریم‌ها بستگی دارد.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: