احمدی:

افراط و تفریط در قیمت گذاری نفت شوک اقتصادی به کشور وارد می کند

عضوهیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با بیان اینکه قطعا کشورهایی همچون عربستان و آمریکا که تولید نفت خود را افزایش داده اند به قیمت ضرر زدن به دیگران خود را متضرر نمی کنند، افزود: بهتر است که با توجه به مسایل سیاسی و منطقه ای و به نسبت پیش بینی قیمت گذاری سایر کشورهای صادرکننده نفت قیمتی نزدیک به واقعیت را در بودجه در نظربگیریم .

به گزارش عیارآنلاین، علی محمد احمدی در گفت و گویی با بیان اینکه تک نرخی شدن ارز به معنای قیمت واحد خلاف برنامه است درباره نحوه قیمت گذاری ارز دربودجه ۹۴، گفت: مجلس برای ارز نرخ گذاری نمی کند و نرخ ارزی که در بودجه تعیین می شود محاسباتی است.

علی محمد احمدی1

نماینده مردم دهلران،‌ آبدانان و دره شهر درمجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مجلس در قیمت گذاری ها دخالت نمی کند، گفت: بنای دولت براین است که با سیاستگذاری های ارزی مناسب دامنه ای را با مدیریت شناور ارزی مناسب تعریف کند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر کف قیمت ارز۲هزار و ۶۰۰ تومان وسقف آن را ۳ هزار تومان تعریف کرده است،‌ گفت: اگر نرخ ارز کمتر از نرخ ارز محاسباتی باشد محاسبات بودجه ای به هم می خورد و بالاتر از آن بازار را دچار مشکل می کند.

این عضوهیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با اشاره به اینکه نظام ارزی کشور بر اساس قانون برنامه تعریف و مشخص شده است، گفت: برای تک نرخی شدن ارز نیاز است که قانون برنامه پنجم اصلاح شود.

احمدی در ادامه درباره فاز سوم هدفمندی و افزایش یکباره قیمت حامل های انرژی،‌ گفت: آب و برق در بخش مصرف و تولید بهینه نیست از این رو فکر می کنم اگرهزینه تولید را در نیروگاهها مدیریت کنیم و قیمتها را تدریجی افزایش دهیم بهتر از آن است که برای جبران کمبود درآمد هدفمندی قیمت حامل ها را به یکباره افزایش دهیم.

این نماینده مردم در مجلس با تاکید بر اینکه وزارت نیرو به جای اینکه صرفا به دنبال افزایش قیمت باشد به دنبال افزایش بهره وری و راندمان تولید آب و برق باشد،‌ گفت: متاسفانه همیشه افزایش قیمتها باهدف افزایش درآمد و نه اصلاح تولید و مصرف بوده است.

وی با بیان اینکه هزینه ناکارآمدی تولید را نباید مصرف کننده بپردازد، درباره پیش بینی اش از قیمت نفت در بودجه۹۴، گفت: همیشه در برآورد قیمت نفت در بودجه دچار افراط و تفریط می شویم و از تجربه کشورهای صادرکننده نفت که عضو اوپک و غیر اوپک هستند، استفاده نمی کنیم.

این عضو هیات رییسه کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه سال گذشته بدون توجه به پیش بینی کشورهای دیگرقیمت نفت را ۱۰۰ دلار درنظر گرفتیم و در نیمه دوم دچار شوک نفتی شدیم، ‌گفت: بهتر است که با توجه به مسایل سیاسی و منطقه ای و به نسبت پیش بینی قیمت گذاری سایر کشورهای صادرکننده نفتف قیمتی را در نظربگیریم که به واقعیتها نزدیک باشد.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه کاهش قیمت نفت آستانه تحمل دارد و بیش از این کاهش نمی یابد،‌ گفت: قطعا کشورهایی که تولید و صادرات خود را افزایش داده اند به قیمت ضرر زدن به دیگران خود را متضرر نمی کنند.

منبع : خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: