۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۲۰:۴۵
نامه 8 بسیج دانشجویی دانشگاه های تهران به نمایندگان مجلس:

هر توافقی با هر عنوانی باید به تصویب مجلس برسد

بسیج دانشجویی ۸ دانشگاه بزرگ تهران با صدور نامه‌ای درباره توافق هسته ای اعلام کردند: طبق تفسیر شورای نگهبان از اصل ۷۷ قانون اساسی هرگونه توافق تعهدآوری با هر عنوانی باید به تصویب نمایندگان مجلس برسد.

به گزارش عیارآنلاین، بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران، امیرکبیر، علم و صنعت، خواجه نصیر، امام صادق (ع)، شهید بهشتی، علامه طباطبایی و شریف با صدور نامه‌ای خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی اعلام کردند: طبق تفسیر شورای نگهبان از اصل ۷۷ قانون اساسی هرگونه توافق تعهدآوری با هر عنوانی باید به تصویب نمایندگان مجلس برسد و به دلیل اهمیت تاریخی توافق ایران و ۵+۱ هیچگونه کوتاهی از نمایندگان مجلس قابل بخشش نخواهد بود.

متن این نامه بدین شرح است:

باسمه تعالی
نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی
با سلام؛
در طول سال‌های گذشته و با شدت گرفتن تحریم‌های ظالمانه غرب به ویژه تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه کشورمان همواره شاهد این موضوع بوده‌ایم که هم قدم با دولت آمریکا کنگره و مجلس سنا نیز اقدامات هماهنگی را علیه ایران صورت داده‌اند ، با توجه به اخباری که از مذاکرات به گوش می‌رسد، دولت آمریکا بخشی از فشارهای خود را با تکیه بر قوانین مصوب کنگره اعمال می‌کند، که بر هماهنگی بین دولت و کنگره آمریکا صحه می‌گذارد.

بسیج دانشجویی

اما متاسفانه در طول سال گذشته مجلس شورای اسلامی فعالیت درخوری در زمینه مذاکرات هسته‌ای نداشته است و صرفا به قرائت بیانیه و نطق پیش از دستور اکتفا نموده و از ابزار اصلی خود که ابزار قانون‌گذاری است استفاده درخوری نکرده است. بسیج دانشجویی هشت دانشگاه بزرگ تهران به نیابت از مردم ایران از نمایندگان مجلس درخواست دارد تا نقش فعالی را در ادامه روند مذاکرات ایفا کنند. بدین منظور ما از نمایندگان مجلس مطالباتی داریم که در ادامه به تفکیک خواهد آمد:
۱- به عنوان اولین اقدام لازم است که هر توافقی که در روز‌های آتی ، در وین صورت می‌گیرد ولو اینکه ، این توافق تمدید توافق ژنو(برنامه اقدام مشترک) باشد طبق اصل ۷۷ قانون اساسی مبنی بر اینکه : «عهدنامه‌ها مقاوله‌نامه‌ها ، قرارداد‌ها و موافقت‌نامه‌های بین‌المللی باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد» باید توسط قوه مقننه بررسی و در نهایت به تصویب یا عدم تصویب آن رای داده شود.
۲- در موضوع تصویب توافقنامه توسط مجلس شورای اسلامی باید به این نکته توجه کرد که بنا بر تفسیر شورای نگهبان از اصل ۷۷ قانون اساسی به شماره ۹۹۹۳ و به تاریخ ۸/۹/۱۳۶۲ « يادداشت‌ تفاهم‌ چنانچه‌ ايجاد تعهد نمايد مثل‌ قرارداد است‌ و بايستي‌ ضوابط‌ مذكور در قانون‌ اساسي‌ نسبت‌ به‌ آن‌ رعايت‌ شود.» بنابر این در صورتی که عنوان توافق صورت گرفته توسط تیم مذاکره‌کننده تحت عناوین ذکر شده در اصل ۷۷ قانون اساسی نبود و مانند توافق ژنو عنوانی همچون برنامه اقدام مشترک [۱] داشت باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد؛ چرا که بنا بر تفسیر شورای نگهبان معیار شمول و عدم شمول اصل ۷۷ قانون اساسی تنها تعهدآور بودن یادداشت تفاهم است. هیچ شکی وجود ندارد که توافقنامه انعقادی بین ایران و ۶ کشور قطعا برای دولت جمهوری اسلامی ایران تعهدآور خواهد بود و نیاز به مصوبه مجلس دارد.
۳- در بررسی توافق احتمالی بین ایران و ۶ کشور توسط مجلس شورای اسلامی باید مسائل زیر به عنوان خط قرمز مد نظر باشد:
الف- ۱۹۰هزار سو ظرفیت غنی‌سازی
ب-۲۰ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق هسته‌ای
ج-متوقف نشدن تحقیق و توسعه در هیچ بعدی
د-عادی سازی روابط ایران و آژانس بین‌المللی هسته‌ای
ه- عدم تعطیلی یا تغییر کاربری هیچ یک از تاسیسات هسته‌ای کشور بخصوص تاسیسات فردو و آب سنگین اراک
و- لغو یکباره تحریم‌ها و پرهیز از طولانی شدن روند اعتمادسازی و به طور مشخص جلوگیری از دو رقمی شدن تعداد سال های لغو تحریم ها
این نکته را مجددا یادآور می‌شویم که هرگونه یادداشت تفاهمی حتی اگر نام توافق‌نامه ، مقاوله‌نامه ، قرارداد و موافقت‌نامه را نداشته باشد و احیانا تحت عناوینی همچون تفاهم سیاسی ، برنامه اقدام یا … باشد باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.
لازم به ذکر است که به دلیل اهمیت تاریخی توافق ایران و ۶ کشور ، هیچگونه کوتاهی از نمایندگان مجلس قابل بخشش نخواهد بود ، جنبش دانشجویی به نمایندگی از ملت بزرگ ایران پیگیر این موضوع خواهد بود ، امید است که هرچه سریعتر این مسئله توسط نمایندگان مجلس پیگیری شود.
من الله التوفیق
بسیج دانشجویی دانشگاه تهران
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر
بسیج دانشجویی دانشگاه علم و صنعت
بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)
بسیج دانشجویی دانشگاه شهید بهشتی
بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی
بسیج دانشجویی دانشگاه صنعتی شریف

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: