۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۲۸

معاون وزیر راه و شهرسازی: رفع چالش‌های سواحل نیازمند استراتژی خاص است

مدیرعامل سازمان بنادر ایجاد هماهنگی ملی جهت ساماندهی سواحل و بهبود نقش مؤثر در همکاری‌های بین‌المللی را از راهبردهای کاهش چالش‌های سواحل برشمردوگفت:با توجه به ۵۸۰۰ کیلومتر ساحل در صنایع دریایی دچار عقب‌ماندگی هستیم.

به گزارش عیارآنلاین، محمد سعیدنژاد در یازدهمین همایش سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی اظهار کرد:‌ نبود خدمات مناسب گردشگری، کمبود آب شرب، بهره‌برداری نامناسب از زمین و ساخت‌وسازهای غیرفنی از جمله مشکلات سواحل کشور است که باید در بحث توسعه دریا محور به این مسائل توجه کنیم.

محمد سعید نژاد

وی همچنین عدم دسترسی مردم به سواحل، نبود برنامه مناسب برای کاربری زمین در سواحل و مالکیت در مناطق ساحلی را از دیگر چالش‌هایی دانست و افزود: موانع فرهنگی و اجتماعی در سواحل، تغییر ساختار فرهنگی و ضریب تراکم جمعیت بالا بر سواحل شمال کشور و ضریب پایین تراکم جمعیت بر سواحل جنوبی از مشکلات پیش‌رو در توسعه سواحل است.

وی با تاکید بر این‌که دولت تلاش می‌کند توسعه سواحل جنوبی کشور هر چه بهتر انجام شود، خاطرنشان کرد: برای رفع چالش‌های موجود در سواحل نیازمند مدیریت هماهنگ سواحل هستیم. هم‌اکنون ۱۷ سازمان مسئولیت امور سواحل کشور را بر عهده دارند که باید با یکدیگر تعامل داشته تا در چارچوب یک تعامل هماهنگ، توسعه متناسب سواحل عملیاتی شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: استفاده از منابع علمی و دانشگاهی در زمینه فعالیت‌ها و اقدامات در سواحل، بنادر و سازه‌های دریایی و همکاری منطقه‌ای در ارتباط با سواحل کشور از دیگر راهبردهایی است که برای کاهش مشکلات سواحل در دستور کار دولت قرار گرفته است.

سعیدنژاد با بیان این‌که مهم‌ترین اصل برنامه ششم توسعه رشد سواحل است، گفت: در ارتباط دریا و سواحل توجه به صنایع پشتیبانی اصل قابل توجهی است که این مسئله هفته آینده در همایش صنایع دریایی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: