۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۳۷
رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد تاكيد كرد:

ضرورت حمایت از تولید فولاد در مقابل واردات

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه جایگاه کنونی ما در تولید فولاد پانزدهم است و با بهره برداری از طرح های در دست احداث به رتبه دوازده خواهد رسید، بر ضرورت حمایت از تولید در مقابل واردات تاکید کرد.

به گزارش عیارآنلاین، بهرام سبحانی افزود: افت قیمتها در بازار جهانی و خطر واردات بیش از نیاز کشور به ویژه از چین و اوکراین و روسیه و افزایش کالاها در انبار تولیدکنندگان، نگرانی هایی را برای تولید به وجود آورده است.

بهرام سبحانی

وی گفت: مکاتباتی برای جلوگیری از واردات و کمک به رشد و رونق مصرف با وزارت صنعت ، معدن و تجارت شده است.

سبحانی تصریح کرد: شرایط تولید در داخل و خارج از کشور یکسان نیست و برای نمونه قیمت سنگ آهن در یک سال گذشته در دنیا به نصف رسیده در حالیکه در کشور ما در دو سال اخیر، هر سال حدود ۱۶ درصد افزایش یافته وهزینه های انرژی گاز ۸۵ درصد و برق ۲۵ درصد شده و همینطور سطح حقوق و دستمزد نیز بیشتر شده است.

سبحانی اظهار داشت: وقتی در صنعت فولاد سرمایه گذاری کردیم و تولیدکننده هستیم ، نباید اجازه دهیم اشتغال آن برای دیگر کشورها باشد و محصول وارداتی جای محصول داخلی را بگیرد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا قیمت محصولات فولادی چینی که مواد اولیه و سوخت را وارد می کند ، کمتر از شمش فولاد داخلی است ، گفت: آنها خیلی جاها مزیت دارند که ما نداریم و یکی از مزیت هایشان نرخ سود تسهیلات است که در اروپا نرخ تسهیلات صفر تا یک و نیم درصد است اما ما برای تسهیلات سرمایه در گردش نرخ سود ۲۷ درصد پرداخت می کنیم.

سبحانی گفت: اینکه محصولات فولادی وارداتی از کیفیت لازم برخوردار است جای بحث دارد زیرا هر تولیدکننده می تواند جنس خوب یا جنس نامرغوب تولید کند که استاندارد در گمرکات باید این موارد را کنترل کند.

وی افزود: از ۴ ماه پیش تا امروز بیش از ۱۰ درصد افت قیمت در بازار جهانی داریم که همان دامپینگ یا قیمت شکنی با ارزان فروشی است و وقتی قیمت سنگ آهن و نفت و انرژی برای رقبای ما افت پیدا کرده این افت قیمت طبیعی است.

رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: تولید فولاد تا پایان سال از ۱۶ میلیون تن عبور خواهد کرد و ظرفیت نصب شده که تا پایان سال می تواند به بهره برداری برسد حدود ۲۰ میلیون تن است و با ظرفیت های در دست احداث که تا دو سال آینده به بهره برداری می رسد ، به ۲۵ میلیون تن افزایش خواهد یافت.

وی گفت: قرار شده بود منابع مالی تعدادی از طرح های فولادی در بسته بانک مرکزی ایران و شرکت بیمه دولتی چین تامین شود که توافق های ان حاصل و حتی گشایش اعتبار شده اما به علت اختلاف نظر بانک مرکزی و بیمه دولتی چین هنوز عملیاتی و پول آن از محل فاینانس چین پرداخت نشده است.

سبحانی تاکید کرد: چالشهای فولاد، وضع تقاضای بازار است که با رونق ساخت و ساز محقق می شود و دولت با توجه به انباشت فولاد در انبارهای تولیدکنندگان می تواند با وضع تعرفه بر واردات به تولید کمک کند.

منبع: ماین نیوز

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: