۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۳۲
وزیر نفت سابق قطر:

اوپک برای تنظیم بازار نفت به کمک غیرعضوها نیاز دارد

وزیر نفت سابق قطر با اشاره به این که اوپک به تنهایی نمی تواند تعادل را به بازار نفت بازگرداند گفت: اوپک برای برقراری توازن در بازار نفت باید از کشورهایی همچون روسیه، نروژ و مکزیک کمک بگیرد.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از بیزینس ویک، یک مقام سابق نفتی اوپک گفت این سازمان برای برقراری توازن در بازار نفت باید از کشورهایی همچون روسیه، نروژ و مکزیک کمک بگیرد.

اوپک

عبدالله بن حمد العطیه، وزیر نفت سابق قطر گفت، فزونی عرضه که موجب کاهش ۳۰ درصدی قیمت نفت از ۱۹ ژوئن تاکنون شده است، موجب از بین رفتن اتحاد اوپک شده و این سازمان را برای تقویت قیمت ها به تولید کنندگان غیرعضو وابسته کرده است.

العطیه که در فاصله سال های ۱۹۹۲ تا ۲۰۱۱ در نشست های سیاستگذاری اوپک شرکت داشته است گفت: «اوپک نمی تواند به تنهایی در بازار توازن ایجاد کند.»

وی افزود: «این بار باید از روسیه، نروژ و مکزیک هم کمک گرفته شود. اوپک می تواند تولید خود را کاهش دهد، اما آنچه اتفاق خواهد افتاد این است که عرضه تولید کنندگان غیر عضو اوپک همچنان به رشد خود ادامه خواهد داد. آن موقع بازار چه خواهد کرد؟»

آژانس بین المللی انرژی ۱۰ روز پیش در گزارش خود اعلام کرد که تقاضای جهانی نفت امسال کمترین رشد را در طی ۵ سال اخیر تجربه خواهد کرد و به ۹۲٫۴ میلیون بشکه در روز خواهد رسید، و در سال آینده میلادی با تقویت روند ترمیم اقتصادی، میزان رشد تقاضا افزایش خواهد یافت.

العطیه در ادامه گفت: «اوپک قبلا از نشست های آسان لذت می برد و تصمیمات بدون شیرینی اتخاذ می شد… اکنون شرایط متفاوت شده است.»

وی افزود، بازارهای نفت با فزونی عرضه روزانه حدودا ۲ میلیون بشکه ای مواجه اند و رشد اقتصاد جهانی پایین تر از حد انتظار است. «آمریکا که زمانی یک بازار عمده برای نفت اوپک بود، دیگر از واردات استقبال نمی کند. آمریکا اکنون در تلاش برای تبدیل شدن به یک صادر کننده نفت است. این کشور صادرات میعانات را شروع کرده است.»

هری تچیلینگوئیریان، مسئول استراتژی بازارهای کالا در بانک بی ان پی پاریباس گفت: «اوپک در گذشته از کشورهای غیر عضو مکزیک، نروژ و روسیه برای کمک به کاهش عرضه جهانی نفت کمک خواسته است.»

بر اساس اعلام آژانس بین المللی انرژی، عرضه نفت کشورهای غیر عضو اوپک در ۱۰ ماهه نخست سال جاری، به میزان حدودا ۲ میلیون بشکه در روز افزایش یافت که رقمی بی سابقه بود و در ماه اکتبر به ۵۷٫۱ میلیون بشکه در روز رسید.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: