۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۶

بلومبرگ: پیشنهاد ایران برای کاهش تولید اوپک قیمت نفت را افزایش داد

بلومبرگ اعلام کرد در واکنش به پیشنهاد احتمالی ایران برای کاهش ۱ میلیون بشکه ای تولید نفت اوپک و با افزایش نرخ بهره در چین قیمت نفت افزایش یافت و به ۸۰ دلار و ۷۴ سنت در هر بشکه رسید.

به گزارش عیارآنلاین به نقل از بلومبرگ، در حالی که نشانه هایی دیده می شود مبنی بر اینکه ایران در نشست این هفته اوپک به دنبال کاهش تولید خواهد بود و همچنین پس از کاهش غیرمنتظره نرخ بهره در چین، قیمت نفت برنت امروز برای سومین جلسه متوالی افزایش یافت. قیمت نفت خام آمریکا نیز در بازار نیویورک افزایش داشت.

نفت

قیمت نفت در بازار لندن امروز نیم درصد رشد داشت. بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران هنگامی که قبل از نشست روز ۲۷ نوامبر، با علی النعیمی، وزیر نفت عربستان دیدار می کند احتمالا پیشنهاد خواهد کرد که اوپک عرضه نفت خود را یک میلیون بشکه در روز کاهش دهد.

از سوی دیگر دولت چین برای اولین بار از جولای ۲۰۱۲ تاکنون هزینه استقراض را کاهش داده و با این اقدام حمایت از اقتصاد خود را افزایش داده است.

قیمت نفت در ماه های اخیر به دلیل افزایش تولید نفت شیل در آمریکا و کاهش تقاضا به شدت کاهش یافته است. برخی اعضای اوپک در مقابل درخواست ها برای کاهش تولید نفت مقاومت می کنند. این در حالی است که ونزوئلا و اکوادور به دنبال اقدامی برای تقویت قیمت ها در آستانه نشست وین هستند.

بر اساس این گزارش، امروز دوشنبه قیمت هر بشکه نفت برنت برای تحویل در ماه ژانویه با ۳۸ سنت افزایش به ۸۰ دلار و ۷۴ سنت رسید. قیمت نفت برنت در طی ۵ روز منتهی به ۲۱ نوامبر ۱٫۲ درصد افزایش یافت که اولین افزایش قیمت هفتگی از ماه سپتامبر تاکنون بود.

قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت آمریکا نیز برای تحویل در ماه ژانویه با ۲۴ سنت افزایش به ۷۶ دلار و ۷۵ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا در روز ۲۱ نوامبر با ۶۶ سنت افزایش به ۷۶ دلار و ۵۱ سنت رسیده بود. حجم معاملات انجام شده در بازار نیویورک ۲۲ درصد کمتر از متوسط ۱۰۰ روزه بود.

قیمت جهانی نفت از ابتدای امسال تاکنون ۲۲ درصد کاهش یافته است.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: