۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۵۲
سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفت‌وگویی مطرح کرد

وزارت نفت اسناد عدم استفاده از فلزات ممنوعه در بنزین وراداتی را ارائه دهد

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اعلام کرد: اگر وزارت نفت و سازمان محیط زیست اسنادی مبنی بر عدم استفاده از فلزات ممنوعه در بنزین وارداتی دارند، ارائه دهند.

به گزارش عیارآنلاین، حسین آذین در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، درباره وجود فلزات ممنوعه در بنزین وارداتی گفت: در گزارش قائم مقام سابق شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی آمده است که نمونه بنزین‌های توزیع شده در شهر تهران در تاریخ چهارم آبان ماه نشان می‌دهد در برخی محموله‌های بنزین وارداتی حاوی مواد ممنوعه ام.ام.تی بوده است. همچنین این گزارش اعلام می‌کند که غیر استاندارد بودن جی.یو.ام و خورندگی بالا بنزین وارداتی نشان دهنده استفاده از افزودنی‌های غیر مجاز است.

حسین آذین

نماینده مردم رفسنجان و اَنار در مجلس اظهار کرد: اگر وزارت نفت و یا سازمان حفاظت محیط زیست خلاف این موضوع را معتقد هستند، باید اسناد خود را ارائه دهند.

قائم مقام سابق شرکت ملی پالایش و پخش پیش از این گفته بود که طبق نامه پژوهشگاه صنعت نفت در تاریخ پنجم آبان ماه امسال، نمونه‌های بنزین عرضه شده در سطح تهران در تاریخ چهارم این ماه نشان می‌دهد که بنزین توزیع شده حاوی فلزات ممنوعه است. همچنین بر اساس بررسی صورت گرفته توسط این پژوهشگاه خوردگی و گام بنزین توزیع شده در پایتخت بالاست. اگرچه شرکت ملی پالایش و پخش اعلام کرده است که بنزین از نیمه تیرماه با استاندارد یورو۴ وارد شده است اما نتایج آنالیزها نشان می‌دهد که بنزین وارداتی همان کیفیت سابق را دارد؛ یعنی بنزین از پالایشگاه مشخصی دریافت نشده و مبدأ آن بندر فجیره است. نتایج آنالیزی که از بنزین وارداتی منتشر شده است، فاقد تست فلزات سنگین است و تنها به شاخص‌هایی مانند بنزن و آروماتیک اکتفا شده است.

جلیل سالاری با اشاره به اینکه هفت، هشت نمونه بنزین توزیع شده در تهران نشان می‌دهد، این بنزین استاندارهای یورو۴ را پاس نمی‌کند، افزود: با توجه به اینکه بنزین تولید داخل فاقد ام.ام.تی. و فلزات سنگین است و همیشه بنزین داخلی تست خوردگی را پاس کرده است، مشخص می‌شود که بنزین بی‌کیفیت وارداتی در تهران توزیع می‌شود. بالا بودن گام بنزین توزیع نشان می‌دهد که این فرآورده حامی ام.ام.تی، فروسین و الکل است.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: