۳ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۰۷:۳۵

ندیمی: تیم مذاکره کننده هسته ای به موفقیت هایی دست یافته و خواهد یافت

نایب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه به نظر می رسد، خبرهای خوبی از مذاکرات با گروه ۱+۵ دریافت کنیم، افزود: ما منتظر دو دستاورد لغو و یا تعلیق تحریم ها هستیم که لغو، حالت مطلوب است اما تعلیق یک موفقیت حداقلی و به این معناست که ایران بخش عمده ای از نظرات خود را اثبات و مذاکرات را به خوبی مدیریت کرده است.

به گزارش عیارآنلاین، ابوذر ندیمی عصر یکشنبه در گفت و گویی افزود: در مجموع تیم مذاکره کننده تاکنون توانسته مباحث مربوط به تنش زدایی و مسایل حوزه سیاست خارجی را به نحو مطلوب پیش ببرد که یک موفقیت اولیه است و امیدواریم موفقیت میانی در تعلیق و پایانی در لغو را شاهد باشیم.

ابوذر ندیمی

وی با اشاره به آنکه باید به پیشرفت مذاکرات امیدوار باشیم، افزود: در باب تعلیق، اگر بتوانیم زمان بیشتری بخریم، موفقیت قطعی خواهد بود و نباید نسبت به اصل موفقیت تردید کنیم اما میزان موفقیت ما بیشتر متوجه لغو تحریم هاست.

این نماینده مجلس؛ موفقیت در مذاکرات را دارای آثار مثبت از جمله آزاد شدن دارایی های بلوکه شده کشور، رفع موانع در تعاملات اقتصادی ، بیمه ای، بانکی و…، آزاد شدن قراردادهای نفتی که به دلیل تحریم ها تعلیق شده و جلب سرمایه گذاری های خارجی در همه بخش های اقتصادی عنوان کرد.

وی با اشاره به تمایل اروپایی ها برای به نتیجه رسیدن مذاکرات، گفت: اروپایی ها مایل هستند که موضوع به نفع ایران تمام شود اما امریکایی ها و لابی های صهیونیستی مقاومت می کنند که امیدواریم با توجه به شرایط جهانی و اقتصادی ایران، با حمایت اروپایی ها مذاکرات با موفقیت به نتیجه مطلوب برسد.

ندیمی یادآور شد: البته گرچه طرف امریکایی ژست مخالف می گیرد اما با توجه به انتخابات اخیر در امریکا، آنها هم مایل هستند یا کل پرونده و یا بخشی از آن را از روی میز خارج کنند به طوری که اوباما در پیامی در خصوص ایران تاکید کرد که اگر نتواند از مذاکرات نتیجه بگیرد، در آینده دمکرات ها بیشتر تحت فشار قرار می گیرند.

نایب رییس اول کمیسیون اقتصادی مجلس احتمال تمدید زمان مذاکرات را دور از ذهن نداست و افزود: تعیین کردن زمان خودش امیدبخش و به این معناست که موضوع قابل گفتگو است و مفاهمات و اختلافاتی وجود دارد که با تعیین زمان بیشتر به نتیجه می رسد چون اگر مطلقا اختلاف باشد، دیگر زمان تعیین نمی کنند.

وی با اشاره به نزدیک شدن زمان ارایه لایحه بودجه سال ۹۴ از سوی دولت و موضوع قیمت نفت در لایحه با توجه به کاهش آن، گفت: بودجه شامل دو بخش درآمدها و مصارف است که دولت پیشنهاد خود در خصوص قیمت نفت در لایحه لحاظ می کند و عدد و رقمی مصوب می شود حال اگر به هر دلیلی میزان فروش و درآمد با کاهش همراه شد، مجلس با چند حکم به دولت فرصت می دهد تا اوضاع را مدیریت کند.

منبع : ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: