۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۵:۵۲

قرارداد طراحی و انتقال دانش فنی طرح نفلین سینیت سراب امضا شد

قرارداد طراحی و انتقال دانش فنی طرح نفلین سینیت سراب پس از ۱۲ سال از کلنگ زنی این طرح در نشستی با حضور«محمدرضا نعمت زاده» وزیر صنعت، معدن و تجارت و «اسماعیل جبارزاده»استاندار آذربایجان شرقی با یک شرکت آلمانی منعقد شد.

به گزارش عیار انلاین، بر اساس قرارداد منعقد شده که ارزش آن ۹ میلیون یورو اعلام شده، شرکت آلمانی متعهد شده ظرف هشت ماه انتقال دانش فنی را به انجام رساند تا طرح وارد فاز اجرا شود.

نعمت زاده در وزارت صنعت

بر اساس این قرارداد، ایمیدرو نیز با سرمایه گذاری افزون بر ۶۵۰ میلیارد ریال زیرساخت های لازم آن را فراهم می کند.

با اجرای طرح نفلین سینت سراب که قرار است تامین کننده ۲۰۰ هزار تن پودر آلومینیا و۱۵۰ هزارتن نمک صنعتی برای واحدهای صنایع آلومینیوم کشور باشد، برای دوهزار نفر به طور مستقیم و ۱۰هزار نفر به طور غیرمستقیم شغل ایجاد می شود.

استاندار آذربایجان شرقی دراین نشست گفت: همان گونه که دولت تدبیر و امید وعده داده شده بود برای تحقق طرح ملی نفلین سینیت سراب که تحول بزرگی در منطقه ایجاد خواهد کرد اقدام عملی صورت گرفت.

وی توجه به توسعه معادن را چشم انداز مناسبی برای توسعه و عمران استان دانست و اظهارامیدواری کرد که هرچه سریع تر انتقال دانش فنی در طرح نفلین سینیت سراب صورت گیرد.

نفلین سینیت به علت ارزش فوق العاده ای که در صنایع مختلف مانند آلومینیوم، شیشه و سرامیک پلاستیک و کائوچو، تهیه پشم و شیشه معدنی، کود شیمیایی دارد در اکثر کشورهای دنیا مورد توجه فراوان قرارگرفته است.

این ماده معدنی به عنوان منبعی مهم برای تولید آلومینا بوده و به دلیل فراوانی مقدارآلکالی در صنایع شیشه و سرامیک کاربرد فراوان دارد.

در حال حاضر تعداد انگشت شماری از کشورهای جهان از جمله روسیه، پودر آلومینا را از نفلین سینیت تولید می کنند.

اجرای طرح فرآوری آلومینا از نفلین سینیت با توجه به منابع عظیم آن درآذربایجان به یک خواست همگانی تبدیل شده است.

از آنجایی که از این پروژه به نفت آذربایجان یاد می شود می تواند در توسعه اقتصادی منطقه نقش بسزایی داشته باشد.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: