۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۳۸

احیای بانک سرمایه پس از سال ها سکون

سرپرست بانک سرمایه از احیای این بانک در آینده نزدیک خبر داد و گفت: براساس برنامه ریزی های جدید قرار است این بانک پس از سال ها دوباره احیا و مشکلات آن در بخش سهامداری برطرف شود.

به گزارش عیارآنلاین، شهاب الدین غندالی در گفت و گو با خبرنگاران در خصوص وضعیت این بانک و اینکه صندوق ذخیره فرهنگیان سال ۷۴ تاسیس و قرار شد ۵ درصد از حقوق و مزایای فرهنگیان به این حساب واریز شود، اظهار داشت: البته در همان زمان مقرر شد تا دولت نیز مبلغی را معادل رقم واریزی فرهنگیان به این صندوق واریز کند تا صرف فعالیت های اقتصادی شود.

نظام بانکی

وی ادامه داد: براساس برآوردها اگر فردی از سال تاسیس تاکنون که معادل ۱۸ سال و ۷ ماه است حق عضویت خود را پرداخت کرده باشد این رقم معادل دو میلیون و ۱۰۰ هزار تومان خواهد بود.

وی تصریح کرد: در صورتی که این فرد در مهر ماه سال جاری بازنشسته شده باشد می تواند از صندوق ذخیره فرهنگیان ۱۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان دریافت کند بنابراین بازده این صندوق بیش از ۲۴ درصد است که بازدهی بالاتراز بازار طلا و سرمایه است.

غندالی با اشاره به تاریخچه تاسیس بانک سرمایه، گفت: این بانک با سرمایه ای بالغ بر ۳۵۰ میلیارد تومان در سال۸۴ تاسیس شد، هرچند ۷۳٫۵ درصد سهام این بانک متعلق به فرهنگیان و صندوق ذخیره فرهنگیان است.

سرپرست بانک سرمایه افزود: ۳۶ تا ۳۷ درصد سهام باقی مانده نیز به دلیل تنش ها با مشکلاتی مواجه شد تا در نهایت شخصی حقیقی این سهام را خریداری کرد.

وی درباره مشکلات ۳۷ درصد سهام این بانک این گونه توضیح داد که در سال ۸۴ و همزمان با ریاست کلی ابراهیم شیبانی در بانک مرکزی، توسعه بانک های خصوصی بنابه دلایلی متوقف شد و در این زمان بانک های سرمایه و پاسارگاد آخرین موسساتی بودند که توانستند از بانک مرکزی مجوز فعالیت دریافت کنند.

غندالی ادامه داد: البته در همان زمان نیز شهرداری به دنبال اخذ مجوز برای تاسیس بانک بود و به همین دلیل رییس کل وقت به بانک سرمایه پیشنهاد داد تا ۲۰ سهام بانک را به شهرداری واگذار کند که این امر مورد قبول بانک سرمایه واقع نشد.

سرپرست بانک سرمایه تصریح کرد: در همین حال شهرداری در سال های ۸۶ و ۸۷ فرصت یافت تا سهام خرد بانک سرمایه را از بازار زیر قیمت خریداری و سهام را به صورت غیرمحسوس جمع آوری کند و به این ترتیب ۳۷ درصد از سهام بانک سرمایه از این بانک خارج شد.

به گفته وی، با تغییر رویکرد بانک مرکزی در دولت قبل و صدور مجوز برای تاسیس بانک خصوصی شهرداری توانست مجوز بانک شهر را دریافت کند و به همین دلیل سهام بانک سرمایه را به فروش رساند که فردی حقیقی این سهام را خریداری کرد اما بانک مرکزی به دلیل ملاحظات پولشویی آن را به ثبت نرساند ولی بورس و اوراق بهادار اقدام به ثبت آن کرد.

وی با بیان اینکه این شخص حقیقی هم اکنون با مشکلات دادگاهی مواجه شده و پرونده ای در مراجع قضایی دارد، افزود: طلبکاران این فرد سهام بانک سرمایه را توقیف کردند اما قرار است بزودی این مشکل رفع شود و بانک سرمایه آن را خریداری کند.

غندالی اظهار داشت: به دلیل وجود مشکلات در سهام این بانک از سال ۹۰ تاکنون سود توزیع نشده البته در سال گذشته با وجودی که ۳۴ تومان سود برای هر سهم شناسایی اما تنها ۲۵ تومان برای هر سهم توزیع شد.

مدیرعامل صندوق ذخیره فرهنگیان که سرپرستی بانک سرمایه را نیز عهده دار شده است، ادامه داد: البته به محض آنکه مشکل سهام توسط مراجع قضایی رفع شود، توزیع سود انجام خواهد شد.

وی با بیان اینکه بانک سرمایه با ۱۷٫۴ درصد رشد منابع رتبه چهارم را بین بانک های خصوصی کشور در این شاخص کسب کرده است، اظهار داشت: این بانک جزو ۷ بانکی است که تحریم نشده و به همین دلیل بسیاری از مبادلات ارزی بانک های بزرگ کشور را انجام می دهد.

غندالی تصریح کرد: البته بانک سرمایه در راستای سیاست کاهش بنگاهداری بانک ها به سمت بانکداری حرکت می کند و هرچند در زمان حاضر ۶۰ درصد منابع آن در بخش شرکتی است اما تلاش می شود این رقم به ۴۰ درصد کاهش یابد.

سرپرست بانک سرمایه درباره برنامه های این بانک نیز گفت: افزایش سپرده گیری اشخاص واقعی، توسعه بانکداری الکترونیک، بهره گیری از بازار آموزش و پرورش و برقراری ارتباط با بانک های اروپایی از برنامه های جدید بانک سرمایه است.

وی با بیان آنکه این بانک هم اکنون در فرابورس پذیرش شده است، ادامه داد: قرار است براساس برنامه ریزی های صورت گرفته و با افزایش نظارت و کنترل به بورس نیز بپیوندد.

غندالی درباره تعیین مدیرعامل برای این بانک نیز اظهار داشت: تیم تخصصی برای این امر در بانک تشکیل شده تا پس از رفع مشکلات با نظر بانک مرکزی مدیرعامل مناسبی برای بانک تعیین شود.

غندالی در پایان درباره مطالبات معوق این بانک گفت: تلاش می شود ۵۰ تا ۶۰ مطالبات معوق این بانک در هفته آینده دریافت شود البته بخشی از این مطالبات مربوط به پرونده بابک زنجانی است.

یادآور می شود، بانک سرمایه به استناد ماده واحده قانون اجازه تاسیس بانکهای غیردولتی مصوب ۱۳۷۹، ماده ۹۸ قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب قانون پولی و بانکی کشور مصوب تیرماه سال ۱۳۵۱، قانون عملیات بانکداری بدون ربا و با رعایت قانون اصلاح قسمتی از قانون تجارت مصوب اسفندماه ۱۳۴۷ و همچنین با رعایت سایر قوانین جاری و مقررات اساسنامه و با هدف تسهیل و فراهم ساختن امکان مشارکت گسترده و فراگیر ملی و مردمی در تمام فعالیتهای سازنده و مثمرثمر و درجه اقتصادی و به ویژه در زمینه پولی و بانکی در چهارم بهمن ماه ۸۴ تحت شماره ۲۶۲۳۷۷ در اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری تحت عنوان شرکت بانک سرمایه (سهامی عام) ثبت و به عنوان ششمین بانک خصوصی ایران و اولین بانک خصوصی با بیشترین سرمایه اولیه در کشور به مبلغ ۳۵۳۵ میلیارد ریال براساس مجوز شماره ۴۶۱۳/ه مورخ ۱۸/۱۰/۱۳۸۴ صادره از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران عملا فعالیت خود را در عرصه بانکداری کشور آغاز نموده است.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: