۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۲۸

کمبود اعتبار مهمترین مشکل پژوهشگران بخش کشاورزی است

رئیس مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: کمبود اعتبار مهم‌ترین مشکل پژوهشگران بخش کشاورزی است.

به گزارش عیار آنلاین، حجت‌الله ربانی‌نسب با اشاره به اینکه مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی دارای پژوهشگران و محققان بسیار خوبی است و پژوهش‌های کاربردی نیز در حوزه کشاورزی انجام می‌شود، افزود: اما کمبود اعتبار عامل بازدارنده در این امر است.

کشاورزی

وی با تأکید بر اینکه طی چهار، پنج سال اخیر عواملی همچون تغییر اقلیم رخ داده که موجب بروز مشکلاتی همچون خشکسالی، کاهش منابع آبی و شوریدگی آب و خاک شده است، ادامه داد: این عوامل موجب شده تا دست کشاورزان برای افزایش سطح زیرکشت محصولات کشاورزی بسته شود، بنابراین این افراد باید به دنبال راهکارهایی برای افزایش تولید در واحد سطح باشند.

ربانی‌نسب با تأکید بر اینکه برای رسیدن به هدف باید به دنبال بازنگری در اطلاعات و تحقیقات باشیم، اظهار کرد: اولین مؤلفه استفاده از بذر و نهال است که سهم عمده‌ای در تولید بر دوش می‌کشد.

وی اجرای الگوی کشت را یکی دیگر از اولویت‌های طرح‌های پژوهشی بیان کرد و توضیح داد: البته سازمان جهاد کشاورزی در حال تدوین الگوی کشت است.

ربانی‌نسب خاطرنشان کرد: یکی از طرح‌های پژوهشی که در سال جاری آغاز شده است، طرح تدوین بانک جامعه اطلاعاتی است که در حال حاضر در شهرستان مانه و سملقان اجرایی می‌شود.

وی گفت: با اجرای این طرح، زمین‌های کشاورزی شناسایی می‌شوند و اطلاعات اینکه از چه کود و بذری استفاده کنند، به کشاورزان داده می‌شود.

منبع:ایسنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: