۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۴:۱۹

روند فعلی تولید خودرو آلودگی را کاهش نمی‌دهد/ لزوم مذاکره با خارجی‌ها برای تولید خودرو سبز

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به خودروسازان داخلی توصیه کرد تولید خودروهای سبز را به عنوان محور مذاکرات خود با خودروسازان خارجی مد نظر قرار دهند.

به گزارش عیار آنلاین ، به نقل از ستاد خبری دومین همایش بین‌المللی صنعت خودرو ایران، معصومه ابتکار گفت: با توجه به وضعیت آلودگی هوا در شهرهای بزرگ ایران و تأثیر تردد خودروها بر روند افزایش حجم آلاینده ها، هیچ راهی جز تولید خودروهای سبز و سازگار با محیط زیست وجود ندارد و به همین دلیل باید در رویکردهای فعلی صنعت خودرو بازنگری شود.

صنعت خودرو

وی افزود: بر اساس گزارش سال ۲۰۱۴ سازمان بهداشت جهانی، حدود هفت میلیون نفر به علت آلودگی هوا در سال ۲۰۱۲ جان خود را از دست داده‌اند که علت مرگ بیش از بیش از سه میلیون و ۷۰۰ هزار نفر، آلودگی هوا در فضای بیرونی شهرها بوده است.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه خودروسازان بزرگ دنیا به تجارب ارزشمندی در زمینه تولید خودروهای سازگار با محیط زیست دست یافته‌اند، افزود: طبیعی است که خودروسازان داخلی نیز بدون همکاری با این شرکت ها نمی توانند روند سریع تولید خودروهای سبز را طی کنند و به همین دلیل باید ساز و کارهای لازم جهت انعقاد قراردادهای همکاری مشترک با آنها را فراهم کرد.

ابتکار با تأکید بر عزم جدی سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با آلودگی هوا اعلام کرد: با روند فعلی تولید خودرو در کشور به هیچ وجه نمی توانیم اهداف کلان در حوزه کاهش آلودگی هوا را محقق کنیم و به همین دلیل خودروسازان داخلی باید تمام تلاش خود را در بخش تولید خودروهایی با مصرف سوخت کمتر و دستیابی به استانداردهای بالاتر از یورو ۴ متمرکز کنند.

وی بیان کرد: روند نوسازی خودروهای فرسوده با وضعیت فعلی تولید خودرو تأثیر چندانی بر کاهش آلودگی هوا نخواهد داشت و اگر قرار است این طرح با جدیت دنبال شود، باید تولید خودروهایی با استاندارد روز دنیا در دستور کار خودروسازان قرار گیرد.

معاون رییس جمهور با تأکید بر ضرورت توجه صنعت خودروسازی کشور به حفظ محیط زیست در مذاکره با خودروسازان خارجی، خاطر نشان کرد: تنها در صورت تولید خودروهای منطبق با استانداردهای روز دنیا می توانیم وارد چرخه رقابت در بازار جهانی شویم و در غیر این صورت، خودروسازان داخلی باید منتظر حذف تدریجی از بازارهای داخلی و منطقه ای شوند.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: