۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۳:۱۰

اعتبار ۲۰۰ میلیون یورویی بانک توسعه اسلامی برای فاضلاب روستاها

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه بیشترین بهره‌گیری از تسهیلات بانک توسعه اسلامی در بخش آب و فاضلاب به ایران اختصاص دارد،گفت: بانک توسعه اسلامی ۲۰۰ میلیون یورو برای توسعه فاضلاب روستاها اختصاص داد.

به گزارش عیار انلاین،علی‌اصغر قانع  با اشاره به اینکه عمده منابع مالی طرح‌های آب و فاضلاب افزون‌بر طرح‌های تملک دارایی، از طریق تسهیلات بانک توسعه اسلامی تامین می‌شود، گفت: در مجموع تسهیلات بانک توسعه اسلامی افزون‌بر ۸۰۰ میلیون یورو است که بیشترین بهره‌گیری از تسهیلات بانک توسعه اسلامی در بخش آب و فاضلاب به ایران اختصاص دارد و نزدیک به ۲۰۰ میلیون یورو از این تسهیلات برای توسعه فاضلاب روستاها اختصاص داده شده است.

علی اصغر قانع

قانع با تاکید بر اینکه به محض دریافت این تسهیلات روند اجرا و پیشرفت پروژه‌ها تسریع می شود، خاطر نشان کرد: در سراسر کشور ۱۹ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح های فاضلاب نیاز داریم که سالانه فقط هزار تا یکهزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به پروژه‌های فاضلاب می‌رسد.

قانع با اشاره به اینکه در مجموع منابع آب به دلیل توسعه‌هایی که صورت می‌گیرد، مخصوصا در بخش منابع آب زیرزمینی در حال تغییر است، افزود: استفاده‌های بی رویه از بسیاری از کودهای شیمیایی و توسعه‌های بخش صنعت، کیفیت بخشی از منابع آب متأسفانه در حال تغییر است، اما در بخش شرب به هیچ عنوان در شبکه‌های آب شرب شهری مشکلات میکروبی و آلایندگی را نداریم و به صورت ۲۴ ساعته در حال رصد شاخص کیفی آب هستیم.

*کیفیت آب شرب شبکه‌های توزیع به‌طور دایم در حال رصد است

معاون برنامه‌ریزی و توسعه آبفای کشور درباره آلودگی چاه‌ها و منابع آب با ورود آلاینده‌های صنعتی و شیمیایی، گفت: منابع آب در سال‌های اخیر به‌دلیل توسعه به‌ویژه در بخش صنعت و استفاده از کودهای شیمیایی و سموم کشاورزی در حال تغییر است،اما آنچه در بخش شرب در کشور استفاده می‌شود، به هیچ عنوان آلودگی ندارد و کیفیت آب شرب شبکه‌های توزیع به‌طور دایم در حال رصد است.

وی در این‌باره افزود: اگر چاه یا منبعی به‌دلیل ورود آلاینده‌ها، آلوده شوند با منبع و چاه جدیدی جایگزین می‌شوند.

قانع درباره آلودگی چاه‌ها در بخش روستایی، یادآور شد: در شبکه آب روستایی هیچ آلودگی وجود ندارد؛ در برخی مناطق سختی و املاح در آب وجود دارد اما این سختی از بعد بهداشت و شاخص سلامت هیچ مشکلی ایجاد نمی‌کند.

*۵۰ درصد شبکه فاضلاب تهران در آن احداث شد

معاون برنامه‌ریزی و توسعه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور درباره شهرهای پیشرو در شبکه‌های فاضلاب نیز افزود: برخی شهرهای کشور همچون اصفهان پیشینه ۴۰ ساله در تاسیسات فاضلاب و شهرهایی همچون خرم‌آباد و سنندج قدمتی در شبکه‌های سنتی فاضلاب دارند.

وی ادامه داد: به‌ عنوان شهر پیشرو در سال‌های اخیر باید به تهران اشاره کرد که بیش از ۵۰ درصد شبکه فاضلاب در آن احداث شده و ۴۵ درصد آن در حال بهره‌برداری است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: