۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۲:۴۷

تعاون آماده‌ترین بستر اقتصاد مقاومتی است/ دولت قوانین و اسناد تعاون را اجرا کند

عضو هیأت مدیره اتاق تعاون ایران گفت:‌ آماده‌ترین بستر اقتصاد مقاومتی برای واگذاری کار به مردم در تعاونی‌ها قابل اجرا است و لازمه تحقق اقتصاد مقاومتی اجرای قوانین مصوب مجلس و اسناد ابلاغی دولت در حوزه تعاون است.

به گزارش عیار آنلاین،سید جواد رضویان‌راد  درباره نقش تعاونی‌ها در تحقق اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: زمانی که مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی را تعریف کردند، آن را واگذاری کارهای اقتصادی به مردم عنوان کردند و این واگذاری در راستای اجرای سیاست‌های ابلاغی اصل ۴۴ قانون اساسی است.

 اقتصاد مقاومتی

عضو هیأت مدیره اتاق تعاون ایران گفت: بهترین و آماده‌ترین بستر برای واگذاری کار به مردم در شرکت‌های تعاونی قابل اجرا است، چون این ظرفیت در قانون شرکت‌های تعاونی دیده شده است.

وی ادامه داد: شرایط برای واگذاری کار به مردم در شرکت‌های سهامی عام به سادگی تعاونی‌ها نیست، ضمن اینکه بخش تعاون در همه صنوف و در تمام دنیا امتحان خود را پس داده و می‌تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد.

رضویان‌راد گفت:‌ اگر دولت سیاست‌های خود و سند توسعه بخش تعاون را اجرایی کند، می‌تواند در راستای اقتصاد مقاومتی حرکت کند.

این فعال بخش تعاون بیان داشت: لازمه پیشرفت اقتصاد مقاومتی این است که قوانین مصوب مجلس در حوزه تعاون و همچنین اسناد دولت که در قالب بخشنامه و برنامه ابلاغ می‌شود، به مرحله اجرا برسد، چون متاسفانه شاهد هستیم که گاهی در اجرای این قوانین تعلل و اختلاف سلیقه وجود دارد و این مسئله موجب دلسردی تعاونگران می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت شرکت‌های تعاونی در بخش‌های تولیدی، توزیعی، مصرف، خدماتی و گردشگری در تمام نقاط کشور گفت: کافی است که حلقه مصرف و تولید این تعاونی‌ها به هم متصل شود و این اتفاق نمی‌افتد، مگر اینکه دولت مشکلات این بخش را حل کند.

رضویان‌راد گفت: در حال حاضر اغلب شرکت‌های تعاونی با مشکل سرمایه در گردش و تضمین دریافت تسهیلات بانکی مواجه هستند و همچنین گاهی برای یک تغییر کوچک در اساسنامه باید در وزارتخانه معطل بمانند.

وی با بیان اینکه طبق قانون برنامه پنجم باید ۳۰ درصد از تسهیلات بانکی به بخش تعاون اختصاص پیدا کند، گفت: اما هیچ گاه این رقم به ۱۰ درصد هم نرسیده است، چون تعاونی‌ها با مشکل وثیقه و تضمین روبرو هستند.

وی ضمن گرامیداشت هفته بسیج گفت: تعاونگران کشور می‌توانند در عرصه اقتصاد مقاومتی همانند بسیجیان در دوران دفاع مقدس نقش‌آفرینی کنند و امیدواریم که با گسترش تعاونی‌ها شاهد تحقق اقتصاد مقاومتی در کشور باشیم.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: