۲ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۱۶

ستاری: شرکت‌کنندگان در استارتاپ‌ویکندها حمایت ویژه می‌شوند

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور گفت: با حمایت از شرکت‌کنندگان در استارتاپ ویکندها بعد از یک سال حدود ۱۰ شرکت خوب در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی تاسیس می‌شوند.

به گزارش عیارآنلاین، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در سفر به خوزستان پس از بازدید از پارک علم و فناوری این استان در جمع فعالان و پژوهشگران شرکت‌های دانش بنیان اظهار داشت: برای کوتاه شدن روال اداری تخصیص تسهیلات، پارک این استان باید تلاش کند تا صندوق پژوهش و فناوری را راه اندازی کند.

ستاری

دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه تا پایان سال جاری مبلغ یک‌هزارمیلیارد تومان بودجه به صندوق نوآوری و شکوفایی تزریق خواهد شد، گفت: تلاش ما این است که این مبلغ در سال آینده، افزایش یابد. بنابراین توصیه من این است که شرکت ها حتما با صندوق نوآوری و شکوفایی ارتباط بگیرند زیرا این صندوق بودجه مناسبی تا سال آینده دارد و می تواند شرکت‌ها را حمایت کند.

ستاری با اشاره به حمایت جدی از توسعه فعالیت‌های پارک علم و فناوری استان خوزستان گفت: ما از هرگونه حمایت و همکاری برای توسعه شرکتهای دانش بنیان مستقر در این پارک کوتاهی نمی‌کنیم اما درخواست‌مان از دانشگاه استان خوزستان این است که این پارک را حمایت کند.

** نهادینه شدن فرهنگ فعالیت اساتید در راستای دانش بنیان

وی در ادامه گفت: محیط دانشگاه‌ها باید تغییر کند و فرهنگ فعالیت استادان در راستای ایجاد شرکت‌های دانش بنیان نهادینه شود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری خاطر نشان کرد: استادانی که توانایی راه اندازی شرکت دانش بنیان و فعالیت آن را دارند باید حمایت شوند و آنها نیز از دانشجویان خود در این کار استفاده کنند.

دبیر هیئت امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با بیان اینکه پژوهش در دانشگاه‌ها را بدون توجه به موضوع تجاری‌سازی، غیرسودمند خواند و با بیان این‌که کارهای علم و فناوری از بخش‌های فعال در حوزه تجاری‌سازی پژوهش‌های کاربردی است، افزود: از هر نوع همکاری که سبب شود نفوذ پارک‌ها در دانشگاه‌ها افزایش یابد و اساتید بتوانند شرکت‌های دانش بنیان تاسیس کنند حمایت خواهیم کرد.

** تغییر فضای دانشگاه ها به سمت کارآفرینی

ستاری با اشاره به این که معاونت علمی و فناوری آمادگی حمایت تغییر فضای دانشگاه‌ها را دارد گفت: ما در دانشگاه‌های مطرح از جمله شریف، تهران و پلی تکنیک این امر را اجرا و فضای دانشگاه‌ها را به سمت کارآفرینی هدایت کرده‌ایم.

رییس بنیاد ملی نخبگان در ادامه با تاکید بر ایجاد مراکز نوآوری اظهار داشت: ایجاد این مراکز بسیار مهم و حائز اهمیت بوده و در اصل حلقه واسطی است تا دانشجو به فضای کسب و کار فضای صنعت و ایجاد شرکت دانش بنیان آشنا شود.

** حمایت ویژه از شرکت کنندگان در استارتاپ ویکندها

وی تصریح کرد: در استارتاپ ویکندهای برگزارشده داخل کشور که در همین هفته ما پنج نمونه از آن را داشتیم، دانشجویان شناسایی می‌شوند و در محلی واقع در دانشگاه تهران دو ماه به طور مجانی کار می‌کنند و پس از این زمان ۵۰ درصد از آنها انتخاب می‌شوند تا مبلغی در حدود ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان به آنها اعطا شود و در قبال این مبلغ برای آنها مسئولیت نیز ایجاد می‌شود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه بیان کرد: با اجرای این برنامه ما اطمینان داریم که بعد از یک سال حدود ۱۰ شرکت خوب از این استارتاپ ویکند‌ها بتوانند در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی می توانند خوب کار کنند. با این کار دانشجوها هم درس می خوانند و هم فعالیت اقتصادی و اشتغالزایی هم دارند.

ستاری با اشاره به این موضوع که ظرفیت های استان خوزستان بالاتر از وضعیت فعلی آن است گفت: با توجه به تلاش های بسیاری که انجام شده است باید شرایط بهتری بر حوزه فناوری این استان حاکم شود از این رو با همدلی بیشتر می توان آینده استان و دانشگاه های آن را بهتر دید.

** پروژه های علوم پایه هم باید مشتری داشته باشد

رییس بنیاد ملی نخبگان با بیان اینکه تعریف یک پروِژه توسط استاد در یک اتاق ظرف دو ساعت و درگیری دانشجویان برای مدت طولانی یک افتخار و پِژوهش برای کشور به شمار نمی‌آید، افزود: دانشگاه‌ها باید در جهتی حرکت کنند که هر پروژه ای که تعریف می شود مشتری داشته باشد حتی اگر یک پروژه در حوزه مرز دانش و علوم پایه باشد.

ستاری درباره بحث تجاری سازی در پارک های علم و فناوری اظهار داشت: با توجه به اینکه این پارک‌ها در بحث تجاری سازی فعال است اما باید تمام تلاش خود را بکنند تا استادان دانشگاه‌ها نیز با کمک آنها شرکت دانش بنیان راه اندازی کنند و کار تجاری سازی را آغاز کنند.

وی یادآور شد: در حال حاضر برنامه ما این است هر استادی که شرکت دانش بنیان تاسیس کند و محصول خود را به فروش رساند ما درصدی از محل فروش آن را به دانشگاه اختصاص می دهیم و این جایزه به آن منظور است که مبالغ ارائه شده در زیرساخت و امورپژوهشی دانشگاه ها و برای رفع معضلات آنها صرف شود.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در ادامه با تاکید بر اینکه استاندار باید برای حل مشکلات استان خوزستان در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، پزشکی و فرهنگی بتواند به دانشگاه‌های این استان تکیه کند، ادامه داد: تکیه مسئولان استانی باید بر ظرفیت‌های درونی استان باشد و معاونت علمی وفناوری نیز در این راستا از هیچ گونه کمکی دریغ نخواهد کرد.

** جایزه صادراتی برای استانداری‌ها

ستاری همچنین گفت: در حال حاضر در صورتی که به جای خرید از خارج از کشور خرید از تولیدات داخلی انجام شود ما، بین یک تا سه درصد ارزش خرید از محصولات ساخت شرکت‌های استان را به عنوان نمونه ای از جایزه صادرات در اختیار استاندار قرار دهیم.

وی همچنین افزود: استفاده از ظرفیت‌های ذاتی استان از جمله کشاورزی و گیاهان دارویی و توسعه آنها به صنایع تبدیلی از اولویت‌های دیگر این استان است.

منع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: