یک مقام مسئول در وزارت صنعت:

فاینانس چین کماکان متوقف است

یک مقام مسئول در وزارت صنعت با اعلام اینکه هنوز گشایشی در فاینانس چین به وجود نیامده است، گفت: فاینانس چین کماکان متوقف است.

به گزارش عیارآنلاین، «توقف فاینانس چین» خبری بود که برای اولین بار در اوایل تابستان ماه امسال توسط خبرگزاری تسنیم منتشر شد و به همین منظور بانک مرکزی اقدامات خود را برای رفع این مشکل آغاز کرد. رئیس کل بانک مرکزی یک ماه بعد از اعلام توقف فاینانس چین سفری به این کشور داشت و در دیدار با مسئولان مختلف چینی در صدد رفع این مانع بر آمد .البته هر چند خبرهای متعددی از این جلسه در رسانه ها منتشر شد اما بنا بر اظهارات اخیر عسگر اولادی رئیس اتاق مشترک ایران و چین در حال حاضر توافق بر سر گشایش فاینانس ۳۶ میلیارد دلاری نهایی شده است و مسئولان در تلاش بودند تا با رایزنی‌های دیگر این رقم را افزایش دهند.

دلار - پول

عسگر اولادی همچنین اعلام کرد که ایران از چین ۱۸ میلیارد یورو معادل ۲۲ میلیارد دلار طلب دارد که قرار بر این شد دو برابر این مبلغ، یعنی ۴۴ میلیارد دلار، برای فاینانس پروژه‌های ایرانی اختصاص یابد؛ ضمن اینکه ۱۵ تا ۲۰ درصد از این مبلغ باید به‌صورت ریالی از سوی بانک مرکزی ایران تأمین شود.

وی در عین حال تاکید کرده بود که در حال حاضر این فاینانس‌ها هنوز گشایش نیافته و اگر این فاینانس‌ها عملیاتی شود، تبادلات تجاری فعلی ایران با چین که هم اکنون ۴۴ میلیارد دلار است، در سال جاری (با ۱۰ درصد افزایش) از مرز ۵۰ میلیارد دلار می‌گذرد. تاکنون بهانه بانک مرکزی این بود که پروژه‌های کافی برای گشایش فاینانس وجود ندارد؛ در حالی که هم اکنون ۸۰ پروژه تعریف شده برای استفاده از این فاینانس وجود دارد.

یک هفته بعد از این اظهارات علی‌محمد احمدی یک از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس خبر از سرگیری فاینانس چین را مطرح کرد و گفت: ایران و چین سقف فاینانس را افزایش داده و به ۷۰ میلیارد دلار رسانده‌اند. همین صحبت باعث شد تا عسگر اولادی اعلام کند: فاینانس آغاز شده ولی هنوز روان نیست و کند است.

رئیس اتاق مشترک ایران و چین درباره رقم ۷۰ میلیارد دلاری که به‌عنوان سقف پروژه‌های فاینانس از سوی مقامات بانک مرکزی در مجلس شورای اسلامی اعلام شده است نیز گفت: به‌عنوان رئیس اتاق ایران و چین از رقم ۷۰ میلیارد دلار اطلاعی ندارم، البته سقف فاینانس چین ۴۰ تا ۵۰ میلیارد دلار می‌تواند باشد، بیش از این امکان پذیر نیست و تا رقم ۷۰ میلیارد دلار پروژه تعریف نشده است.

به گزارش تسنیم، حال با گذشت ۵ ماه از توقف فاینانس چین و اظهار نظر مسؤلین مربوطه در رفع توقف این موضوع اما حجم زیادی پروژه‌های صنعتی به دلیل عدم تأمین مالی با مشکلاتی همراه هستند و هنوز هیچ تغییری در خصوص رفع موانع فاینانس برای این پروژه ها ایجاد نشده است.

در همین ارتباط این مقام مسئول در وزارت صنعت در گفت و گو با تسنیم با اعلام اینکه هنوز هیچ گشایشی برای رفع توقف فاینانس چین به وجود نیامده است، اظهارداشت: بر خلاف تمام صحبت ها هنوز این مشکل برقرار بوده و پروژه ها نمی توانند تأمین مالی خود را انجام و به مرحله اجرایی برسند.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: