بائوج لاهوتی مطرح کرد:

نوسازی ناوگان حمل و نقل هوایی با ورود بخش خصوصی/ضرورت رعایت استانداردها در خرید هواپیما

عضو کمیسیون عمران مجلس با اشاره به تصمیم جدید مسئولان وزارت راه مبنی بر واردات هواپیما بدون نیاز به اخذ مجوز از سازمان هواپیمایی کشوری، گفت: به طور کلی هر گونه اقدامی که منجر به افزایش سرمایه گذاری ها در بخش حمل و نقل هوایی شود، مطلوب است.

به گزارش عیارآنلاین، مهرداد بائوج لاهوتی در گفت و گویی با بیان اینکه ناوگان هوایی کشور با کاستی های زیادی مواجه است، افزود: در حال حاضر بسیاری از هواپیماهای کشور فرسوده هستند و از سوی دیگر در بسیاری از خطوط نیز کمبود هواپیما داریم . بنابراین هر اقدامی که موجب افزایش سرمایه گذاری ها و تسهیل روند خرید هواپیما شود مثبت است.

مهرداد لاهوتی

نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: در حال حاضر مانعی برای خرید هواپیما بدون مجوز سازمان هواپیمایی وجود ندارد اما این مسئله مد نظر قرار گیرد که اگر قرار باشد هواپیماهایی به ناوگان هوایی افزوده شود باید مطابق با معیارها و استانداردهای سازمان هواپیمایی کشوری باشد.

عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه باید از منابع صندوق توسعه ملی برای افزایش سرمایه گذاری ها استفاده شود، خاطرنشان کرد: در حال حاضر در بسیاری از خطوط با کمبود هواپیما مواجه هستیم. به عنوان مثال هم اکنون از استان گیلان به تهران روزانه تنها یک پرواز انجام می شودو این درحالی است که فرودگاههای کشور ظرفیت افزایش تعداد هواپیما و پرواز را دارند .

لاهوتی با بیان اینکه هم اکنون بسیاری از فرودگاههای کشور تقریبا نیمه تعطیل هستند، توضیح داد: عدم توسعه حمل و نقل هوایی باعث شده تا این ظرفیت به حمل و نقل جاده ای تحمیل شود و مردم تمایل داشته باشند که از جاده ها برای تردد استفاده کنند. در حالی که افزایش روزافزون سفرهای جاده ای در واقع نوعی تهدید محسوب می شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا بدون مجوز بودن خرید به منزله تقلیل یافتن استاندارها و امکان پرواز هواپیماهای بی کیفیت در کشور است، گفت: قطعا بدون مجوز بودن خرید هواپیما به این معنا نیست که سرمایه گذاران هر مدل هواپیما را وارد کشور کنند.چرا که سازمان هواپیمایی کشوری دارای یک سری قوانین و استانداردها است و اگرهواپیماهایی بخواهد وارد خطوط هوایی شود باید دارای آن معیارها باشد.

لاهوتی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر دلیل اجازه پرواز به برخی هواپیماها از جمله آنتونوف، افزود: موضوع آنتونوف بسیار متفاوت است و مجلس اعتقاد دارد که در این زمینه سهل انگاری و تخلف صورت گرفته که باید با متخلفان برخورد جدی شود. البته تخلف در بسیاری از بخش ها پیش می آید و در سازمان هواپیمایی نیز روی داده است . اما این بدان معنا نیست که سایر پروازها نیز بدون رعایت استانداردهای لازم هستند .

وی با تاکید بر اینکه در زمینه نوسازی ناوگان هوایی از برنامه های بالادستی عقب هستیم، توضیح داد: براساس برنامه پنج ساله پنجم توسعه اقتصادی سن ناوگان هوایی باید به کمتر از ۱۵ سال برسد، اما در حال حاضر این رقم بالای ۲۵ سال است.

عضو کمیته حمل و نقل مجلس با بیان اینکه در حال حاضر نیمی از هواپیماهای کشور فرسوده هستند، توضیح داد: با توجه به شرایط فعلی باید تا جایی که امکان دارد هواپیما به ناوگان افزوده شود و در این زمینه محدودیتی وجود ندارد.

منبع : خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: