۱ آذر ۱۳۹۳ ساعت ۱۷:۰۰

بلاتکلیفی ۳ ماهه لایحه خروج از رکود در مجلس

با گذشت بیش از سه ماه از ارائه لایحه خروج از رکود به مجلس و تصویب کلیات این لایحه در کمیسیون ویژه مجلس هنوز نوبت رسیدگی این لایحه در صحن علنی مجلس نشده است.

به گزارش عیارآنلاین، اوایل مرداد ماه امسال دولت در راستای تحقق وعده خود برای ارائه برنامه خروج کشور از رکود اقدام به ارائه لایحه ۳۰ ماده‌ای به مجلس شورای اسلامی نمود. نمایندگان خانه ملت هم در کارگروهی متشکل از چهار کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی، اصل ۴۴، اقتصادی و برنامه، بودجه و محاسبات به بررسی این لایحه پرداختند.

خروج از رکود تورمی

در همین راستا بررسی لایحه خروج از رکود در سه شیفت و با حضور اعضای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نمایندگانی از کمیسیون‌های اقتصاد، صنایع، عمران، کشاورزی و برنامه و بودجه برگزار شد و به تناسب موضوعات مورد بحث، نمایندگانی نیز از وزارت اقتصاد، اتاق بازرگانی، بانک مرکزی و مرکز پژوهش‌های مجلس در جلسات حضور پیدا کردند.

البته از همان روزهای نخست بررسی این لایحه در کمیسیون‌های مختلف مجلس انتقادات زیادی بر ماده‌های این لایحه مطرح شد برخی از نمایندگان و کارشناسان لایحه خروج از رکود را کامل ندانسته و برخی دیگر معتقد بودند این لایحه مشکلات اقتصاد کشور و به ویژه تولیدکنندگان را برطرف نخواهد کرد.

ماده ۳۰ لایحه خروج از رکود که مربوط به کاهش ۲۰ درصدی سهم صندوق توسعه ملی و ماده ۲۴ لایحه مذکور که به پیشنهاد دولت در تسویه بدهی‌های دولت به بانک‌ها و بخش‌های غیردولتی از محل تسعیر نرخ ارز است را باید یکی از مهم‌ترین دغدغه  نمایندگان در بررسی لایحه خروج از رکود دانست. البته بماند که بخش های متعددی تولیدی کشور نیز به این لایحه انتقادات زیادی را وارد کردند و حتی فعالان معدن با گلایه از اینکه توسعه این بخش در لایحه نادیده گرفته شده اقدام به ارائه پیشنهادات خود مختلف خود به مجلس و دستگاه های مربوطه نمودند.

به‌ هرحال پس از سه ماه چانه زنی نمایندگان و برگزاری جلسات مختلف و اصلاح برخی از مواد از جمله ماده ۲۴ در نهایت این لایحه در ۹ آبان ماه  با الحاق ۳۶ ماده برای رفع موانع تولید ضمن دریافت نظر موافق دولت به هیئت رئیسه مجلس ارائه شده تا  پس از ویرایش‌هایی در اسرع وقت در صحن علنی مجلس قرائت شود.

اما دستور جلسات متعدد نمایندگان مجلس و پیگیری لوایح دیگر در صحن علنی مجلس از جمله لایحه تنظیم مقررات باعث شده تا لایحه ای که از روزهای نخست دولت و مجلس تأکید زیادی بر تصویب و اجرایی شدن آن داشتند همچنان در بلاتکلیفی قرار گیرد.  از طرف دیگر تولیدکنندگان هم که با وعده های مختلف دولت در رفع موانع تولید روبه رو هستند و خوش بینی زیادی به لایحه خروج از رکود داشتند هم باید در انتظار تصویب آن توسط خانه ملتی‌ها باشند.

منبع:تسنیم

تلگر

چهره‌

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: